AP: USA, EL ja Hiina heitlevad mõjuvõimu pärast Kesk- ja Ida-Euroopas

USA ja Hiina lipp.
USA ja Hiina lipp. Autor/allikas: Damir Sagolj/Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump kinnitas esmaspäeval Washingtoni toetust äritippkohtumisele, mille eesmärk on suurendada Kesk- ja Ida-Euroopa ühenduvust ning parandada piirkonna suhteid USA ja Euroopa Liiduga, kirjutas uudisteagentuur Associated Press.

Samas pole Lääs regiooni ainus osapool. Pisut enne seda, kui Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ja USA energiaminister Rick Perry saabusid Bukaresti kahepäevasele Kolme Mere Algatuse ärifoorumile, kohtus Rumeenia peaminister Viorica Dăncilă Hiina tippametnikuga. Peaministri sõnul tahab Rumeenia eksportida rohkem Hiinasse ja meelitada sealt riiki rohkem investeeringuid.

Hiina rahvakongressi tippametniku Shen Yueyue külastuse ajastus pani mõned kulme kergitama ajal, mil Rumeenia võõrustab oma viimaste aastate suurimat tippkohtumist. Samas näitab see, kuidas Rumeenia ja tema naabrid kasutavad oma asukohta parima võimaliku leppe saamiseks. EL jälgib olukorda tähelepanelikult, kirjutab AP.

Piirkondliku analüütiku Radu Magdini sõnul on Kesk- ja Ida-Euroopa riigid "piisavalt julged teadmaks, mida nad tahavad, ja piisavalt eneseteadlikud, et kasutada suurvõimude heitlust enda kasuks". Tema sõnul mängib Ungari osavalt "mängu, mille osapoolteks on EL, mõned konservatiivsed ringkonnad USA-s ning Hiina ja Venemaa".

Rumeenial on tavaliselt olnud Pekingiga head suhted, kuid riik pole suutnud kasu lõigata Hiina lubadustest, mille seas on lubadus ehitada parem raudteevõrk. Selle tulemusena teeb Hiina rohkem äri Ungari, Serbia ja Ukrainaga, ütles Magdin.

Trump saatis tippkohtumise eel esmaspäeval kirja Rumeenia presidendile Klaus Iohannisele. Kirjas ütles ta, et 12-liikmeline Kolme Mere Algatus võiks laiendada taristut ja ärisidemeid, tugevdada energiajulgeolekut ja vähendada kaubandustõkkeid.

"USA on jätkuvalt uhke partner nendes püüdlustes... selles strateegiliselt tähtsas piirkonnas," kirjutas Trump.

Tippkohtumine Bukarestis toimub kaks kuud pärast seda, kui Hiina peaminister Li Keqiang kohtus Bulgaaria pealinnas Sofias Kesk- ja Ida-Euroopa riikide liidritega seitsmendal "16+1" tippkohtumisel. Seal lootsid riigid ligi meelitada Hiina riigi toetatud investeeringuid.

Magdini sõnul "pööravad kõik tähelepanu omavahel võistlevatele (piirkondlikele) algatustele, kuid kõige tähelepanelikum on Brüssel..., sest suurim risk on EL-is lõhe" Ida- ja Lääne-Euroopa vahel. Ta lisas, et EL võib varsti kehtestada reeglid, mis keelaksid tulevikus suured EL-i-välised investeeringud.

Bukaresti saabunud Juncker, Perry, Horvaatia president Kolinda Grabar-Kitarović ja teised riigipead arutavad umbes 40 projekti, mille eesmärk on suurendada piirkondlikku sidusust transpordi, energeetika ja digivaldkonnas.

Nendega liituvad ametnikud ja pankurid Euroopa Investeerimispangast, Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangast ning Maailmapangast.

Kolme Mere Algatus on koostööformaat EL-i liikmetele, mis asuvad Aadria, Balti ja Musta mere vahel. Nende esimene tippkohtumine toimus 2016. aastal. Trump osales järgmisel, 2017. aastal Poolas Varssavis toimunud tippkohtumisel.

Formaadi liikmed on Austria, Bulgaaria, Eesti, Horvaatia, Leedu, Läti, Poola, Rumeenia, Slovakkia, Sloveenia, Tšehhi ja Ungari.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: