USA saadik: EL on reaalsusest irdunud ja venitab kaubanduskõnelustega

USA saadik Euroopa Liidu juures Gordon Sondland (Donald Trumpi selja taga).
USA saadik Euroopa Liidu juures Gordon Sondland (Donald Trumpi selja taga). Autor/allikas: AP/Scanpix

USA saadik Euroopa Liidu juures Gordon Sondland ütles intervjuus väljaandele Politico, et erinevate regulatsioonide teemal kinnismõtteid omav EL on reaalsusest irdunud ning venitab Ameerika Ühendriikidega peetavaid kaubandusalaseid läbirääkimisi.

Sondland hoiatas intervjuus, et president Donald Trump teeb sellele lõpu. "Ilmselgelt üritatakse säilitada status quo'd ja me peame praegu tunnistama, et suhted ja hea tahe, mida on ehitatud alates Marshalli plaanist, ei paista enam arvesse minevat, kui on vaja natuke vastu tulla. Seega me peame tegema seda, mida me peame tegema."

Washingtoni ja Brüsseli vahel on värsked kaubandusläbirääkimised kestnud alati juulist, kui Valges Majas kohtusid Trump ja Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Tookord loobus Trump näiteks oma ähvardusest kehtestada EL-is toodetud autodele suuremad imporditollid.

Sondlandi kommentaaridest on aga aru saada, et Washington on tüdinemas olukorrast, mida USA-s peetakse Brüsseli venitamistaktikaks. EL on omalt poolt sellised süüdistused tagasi lükanud ning kinnitanud, et on täielikult pühendunud juulis sõlmitud kokkulepetele.

"Presidendil ja USA kaubandusesindajal on rohkelt vahendeid, mitte ainult autode imporditolle, mis võimaldavad muuta raskemaks Euroopa toodete müügi Ameerikas. Ja ma arvan, et kõik need vahendid on laual ja kasutusvalmis," hoiatas Sondland ja lisas, et Trumpi sooviks on vaid kaubanduse vallas paremat tasakaalu saavutada.

Sondland lisas, et kuigi ta saab isiklikult kõigi EL-i ametnikega hästi läbi, leiab ta, et EL on täielikult obstruktsionistlik.

Ta jätkas, et kuuleb sageli Euroopa ettevõtjatelt kurtmist EL-i reeglite ja bürokraatia teemal. "Kui ma kohtun erinevate äriringkondadega, kui ma kohtun kaubanduskodadega, ükskõik, milline organisatsioon ka poleks, liigub arutelu meie probleemideni liigutada EL-i mingiski küsimuses mingiski suunas."

"Euroopa Komisjon on eriti reaalusest irdunud," sõnas Sondland. "Nad on kuskil pilve peal, täie innuga reguleerimas. Ja reguleerimas asju, mis ei vajagi reguleerimist, sest need pole veel juhtunudki, samal ajal kasvu ja innovatsiooni lämmatades. Ja nagu ma ütlesin, kõige salvavamaid märkusi sellel teemal kuulen ma just Euroopa enda ärijuhtide käest, kõikidest erinevatest riikidest."

Samas nentis ta, et venitamistaktika EL-i poolt on täiesti loogiline. "Nad naudivad praegu täiesti tasakaalust väljas suhte vilju ning kui iga päev möödub nii, et suhe on nende huvides kaldu, siis miks nad peaksid tahtma seda muuta?"

"Me üritasime seda parandada ilma kanakitkumiseta - ebaõnnestunult," selgitas Sondland. "Sest on selge, et transatlantiline suhe, kui palju seda ka ei kiideta, paistab olevat EL-i jaoks väga tehinguline. Te teate, mida me oleme Euroopa heaks alates Teise maailmasõja lõpust saadik teinud, ja see räägib enda eest. Ja väga palju sellest oli omakasupüüdmatu."

"See ei paista arvesse minevat, kui me küsime Euroopa Liidult, et meile natuke vastu tuldaks ja liigutataks osa kasu üle laua meile, et me ka tunneksime, et saame oma õiglase osa. Ning see on see, mille üle president on kurtnud. Seega me isegi ei kerja. See ei ole meie stiil. Kuid me teeme seda, mida peame tegema, et probleemi lahendada. Ning kui seda ei saa teha vabatahtlikult ja koostöö vaimus, siis tuleb seda teha teistmoodi," lausus suursaadik.

Lisaks kaubandusele kritiseeris Sondland ka muid küsimusi, kus EL USA vastu tegutseb - olgu selleks siis Iraani tuumaleppega jätkamine või see, et osa liikmesriike toetab jätkuvalt Venemaalt Saksamaale rajatavat gaasijuhtmeprojekti Nord Stream 2.

"Me ei taha, et see juhtuks, sest me tahame, et EL ostaks oma energiat ükskõik kellelt peale Venemaa," põhjendas Sondland. "Presidendi motiiv seisneb selles, et ta ei taha, et Euroopa oleks olukorras, kus keegi saab pingelisel hetkel gaasi kinni keerata, sest kaudselt või otseselt oleme ka meie millegi sellisega seotud ja seda me ei taha. Me tahame, et Euroopal oleks täielik energiasõltumatus."

Suursaadik süüdistas ka EL-is olevaid osasid NATO riike selles, et viimased töötavad vastu Trumpi soovile kaitsekulutusi tõsta, kuigi samal ajal ollakse valmis rahastama Euroopa Liidu julgeoleku- ja kaitseprojekte, mis võivad mõnikord osutuda NATO-ga konkureerivateks.

"Euroopa Liit, suures osas prantslaste eestvedamisel, üritab rajada tara oma tööstuste ümber, tõrjuda teisi välja, kuid samal ajal soovib, et me ostaksime neilt palju tooteid ja aitaksime Euroopat kaitsta," leidis Sondland lõpetuseks.

Kokkuvõtteks juhtis USA diplomaat tähelepanu sellele, et Euroopa juhid ei oska kasutada ära võimalust Trumpiga koostööd teha. "Ma ütlesin neile, et te peaksite kasutama ära asjaolu, et meil on praegu väga mitteideoloogiline president, kellele meeldib lepinguid sõlmida. Ta tahab lepet sõlmida. Te peaksite seda enda huvides ära kasutama."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: