Reinsalu AKI uue juhi loobumisest: küsimus oli usalduses

Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Justiitsminister Urmas Reinsalu sõnul ilmnesid pärast ministeeriumi asekantsleri Marko Aaviku nimetamist Andmekaitse Inspektsiooni uueks peadirektoriks usaldusega seotud asjaolud, mistõttu otsustas Aavik ise uude ametisse mitte asuda. Kuni 1. oktoobrini jätkab Aavik oma senisel tööl.

Mida on teile teada nende asjaolude kohta, miks Marko Aavik ei läbinud kaitsepolitseiameti julgeolekukontrolli?

Ütleme, et mis puudutab sellekohast informatsiooni, see on iseesest asutusesisene teave arusaadavatel põhjustel. Küll ma võin öelda seda, et Marko Aavik on ise avalikkusele viidanud küsimuste kohta, mis puudutavad neid erinevaid lisasissetulekuid ja sellega seoses püstitunud niisugust usalduse küsimust. Ja Marko Aavik ise otsustas pärast järelemõtlemist, et ta ei sooviks enam selles ametisse nimetatud, kuid mitte ametisse astutud ametis jätkata. Ta lahkus omal soovil ja sellega on see küsimus oma vastuse saanud.

Kas neid asjaolusid, mis nüüd ilmnesid, ei olnud teada enne 21. juunit, kui Marko Aavik sai ka valitsuse toetuse?

Loomulikult mitte, vastasel juhul ei oleks ju probleemi olnud. Eks taustauuringuid on tehtud ka varem, aga varasemates uuringutes neid asjaolusid ei ilmnenud.

Marko Aavik on praegu Eestis ja jätkab tööd, nagu ma aru saan?

Jah, ta jätkab asekantsleri ülesannete täitmist kuni 1. oktoobrini sellel aastal.

Nii et praegu ta ei ole lahkunud välismaale, nagu võis jääda mulje tänasest Postimehe loost?

Ma arvan, et inimene, kui ta enam ülesandeid ei täida, siis on vaba igale poole lahkuma. Eks ta kommenteerib seda ise. Aga on seaduses määratud aeg, mille jooksul ta on veel nendes ülesannetes, mis tal seni on olnud.

Küsin veel üle: praegu on ta ikkagi teil majas (justiitsministeeriumis) ja töötab?

Ta täidab neid ülesandeid kuni selle ajalise tähtajani, millele ma osutasin.

Aga on ta siis majas ja töötab või täidab ta neid ülesandeid kuskilt mujalt?

Mina olen Islandil. Ma eeldan, et ta on füüsiliselt Eesti ruumis või füüsiliselt ministeeriumis hetkel. Aga kuna ma ise olen Islandil, siis ma ei saa sajaprotsendiliselt garantiisid anda. Aga kui küsimus on, et kas ta on kusagile põgenenud või on midagi dramaatilist, nagu teie küsimuse asetus on veidike, siis vastus on loomulikult eitav. Ta on ülesannetes selle hetkeni, kuni kuupäev saabub ja kogu lugu.

Kas tema praegusel ametikohal oli julgeolekukontrolli läbiviimine kohustuslik või mitte?

Tal oli riigisaladuse luba, julgeolekukontrolli ta läbis.

Aga Andmekaitse Inspektsiooni peadirektori kohale vajalikku julgeolekukontrolli ta ei läbinud?

Seda ma kommenteerida ei saa, aga ma võin öelda, et pärast tema ametisse nimetamist tulid ilmseks asjaolud, mis olid seotud usaldusega ja pärast kaalumist otsustas ta ise teenistusest lahkuda.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: