Helme: Männiku ja Sisaski meelemuutused EKRE valimiskampaaniat ei mõjuta

Mart Helme.
Mart Helme. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme ütles intervjuus ERR-ile, et Jaan Männiku ja Siiri Sisaski loobumine EKRE ridades riigikokku kandideerida ei mõjuta partei valimiskampaaniat. Helme hinnangul võisid Männik ja Sisask loobuda enda EKRE-ga sidumisest kõrvalt tuleva surve tõttu.

Kuidas te kommenteerite Siiri Sisaski otsust loobuda EKRE-ga liitumisest ja teie erakonna ridades riigikokku kandideerimisest?

Meid üllatas tema väljaütlemine laupäeval, et selles omasooliste küsimuses on ta tolerantne ja see tekitas erakonnas väga tõsise pahameeletormi. Kui enne seda suhtumine tema liitumisse oli positiivne, siis see muutis täiesti kardinaalselt suhtumist ja inimesed hakkasid ähvardama erakonnast lahkumisega. Ka Siiril tekkis probleeme, nagu ma kuulnud olen, ähvardati teda kontsertide tühistamisega niinimetatud sallivuslaste poolt. Nii et selline kahe tule vahele jäämine ilmselt oli see, mis tingis tema otsuse mitte kandideerida. Ta on küll öelnud ka seda, et ta ei kandideeri sel juhul üldse nendel riigikogu valimistel ja põhimõtteliselt on ikkagi kõiges muus meie meelt.

See on juba teine avaliku elu tegelane, kes on tõtanud teie ridades kandideerima ja sellest loobunud. 12. septembril teatas Eesti Panga endine nõukogu esimees Jaan Männik, et loobub EKRE ridades kandideerimisest.

Küsimus on väga lihtne - meie ei ole mingisugune ambitsiooni või konjunktuuri erakond, meie oleme väga selgelt väärtuspõhine erakond. Meie erakond ei saa ka teha kompromisse nendes põhimõttelistes küsimustes ja kooseluseaduse tühistamine on meie jaoks põhimõtteline küsimus. Kui me valitsusse läheme, siis kooseluseaduse tühistamine on meie jaoks põhimõtteline küsimus. Ja kui inimesed selles küsimuses meiega seisukohti ei jaga, siis on paratamatu, et meie teed lähevad lahku.

Kas Jaan Männik ja Siiri Sisask on siis halvasti informeeritud teie programmilistest seisukohtadest ja EKRE maailmavaatest?

Seda tuleb nüüd nende käest küsida. Mõlema puhul oli nende omapoolne initsiatiiv ja mõlemad väitsid, et nad on meie programmi lugenud ja programmiga nõus, ja jagavad eelkõige meie rahvuslikke vaateid. Miks nad siis tulid, kui nad ette nägid, et programmis meil niisugused seisukohad on? Meie neid kummardamas või palumas ei käinud. Tundes olukorda ja teades, mis Eestis toimub, ei maksa ka imestada seda, et mõlemad sattusid kõrvalt tuleva surve alla ja selle surve ees ka paindusid.

Kas nende kahe avaliku elu tegelase loobumine annab EKRE-le ja EKRE valimiskampaaniale ka mingi löögi?

Räägime nendest avaliku elu tegelastest, kes on tulnud ja kes ei ole otsustanud meelt muuta. Viimane oli Jaak Valge.

Räägime ikka nendest kahest.

Teie tahate nendest rääkida, aga mina tahan teistest rääkida. Meil ei ole ainult kaks inimest, kes on huvi ilmutanud meie nimekirjas kandideerimise vastu. See ei mõjuta meie plaane üldse. Meil on põhimõtteliselt nimekirjad koos. Kui ma teile ausalt ütlen, siis nende inimeste paigutamine nimekirjadesse oli keeruline, oli peavalu, sellepärast, et me ei tahtnud neid panna ju kuskile nimekirja lõppu. Aga nimekirja esimestes otstes on meil oma väga veendunud pikaajaliste liikmetega juba nimekirjad komplekteeritud. Selles mõttes nendega oli peavalu. Kui ma nüüd veel ausamalt ütlen, siis mõnes mõttes on see kergendus, et me ei pea neid nimekirju hakkama avama ja ümber tegema.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: