Siiri Sisask: tahtsin viia EKRE-sse uut tuult

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Toomas Sildami intervjuu Siiri Sisaskiga Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Laulja ja muusik Siiri Sisask teatas laupäeval, et läheb EKRE-ga parlamendivalimistele. Aga pani kohe EKRE seinad värisema, sest ütles, et samasoolised paarid võivad lapsi kasvatada. EKRE toibus kolm päeva, siis lükkas Siiri Sisaski endast eemale. Kuidas see kõik oli? Ajakirjanik Toomas Sildam käis eile Raplamaal, külas Siiri Sisaskil.

Miks te tahtsite tagasi minna poliitikasse, kus olite Res Publica erakonnas riigikogu liikmena aastatel 2003-2007?

Õppisin siis tundma Eestit hoopis teisest küljest, õppisin Eestit nägema nagu klaasmaja – korruseid, talasid ja sarikaid, omavahelisi suhteid ja sidemeid, kuidas riik on omavahel seotud. See teadmine tekitab vastutustunde. Ei ole saanud seda endast kuidagi välja.

Ja veel, olen lapsest saati inimestele öelnud, et ärge tulge saabastega tuppa, sest maaperes olin mina see, kes põrandaid pesi. Mulle meeldib kord ja meeldib selgus. See oli põhjus, miks ühinesin Res Publicaga, kes rääkis "Vali kord!", ja see on minusse jäänud. Näen asju, kus saaksin kaasa rääkida, kus mul on konkreetsed ideed ja kui teen enda arvates mõistlikke ettepanekuid, mida eiratakse, siis ei taha ometi vaiki või eemale jääda.

2003-2007 nägite erinevaid perioode – alguses oli Res Publica võimu tipus ja tema parlamendifraktsiooni liikmed said midagi mõjutada ning siis oli opositsiooni vajumine ja allakäik.

Siis ma nägin lähemalt kui nii mõnigi teine ka neid põhjusi, miks see vajumine tuli.

Miks Res Publica langes?

Loosungid olid, aga sisu ei olnud. Kõik me võime teha suuri sõnu, aga kui sisu nende taga ei ole, tuleb see varem või hiljem välja. Kui Res Publica ja Isamaaliit ühinesid, tekkis IRL. Ütlesin, et kui seeme saab olema nii vildakas, siis see puu jääb kiduraks, siit ei tule head puud. Olid inetud üksteisest ülesõitmised, traagelniitidega pandi see kokku... Operatsioon oli veidi vildakalt teostatud. Nüüd annab see tunda, jälle on vaja järgmist nime, kuigi ei ole vaja nime vahetamist, vaid sisu vahetust.

Toomas Sildami intervuu Siiri Sisaskiga Autor: Priit Mürk/ERR

2017 kevadel, lindude pesitsusajal, võeti teie maja tagant mets maha ja järele jäi köndistunud maa. Kas siis käis sisemine jõnks, et lähen poliitikasse tagasi ja aitan vastu võtta seadused, mis sellist raiet välistavad?

Jah, see oli nii, nagu te ütlesite. Kui kuulsin pärast metsa langetamist lindude hädakisa, kes otsisid oma pesi. Mul tulevad praegugi seda meenutades pisarad silma. Kui vaatasin rasketest metsaveoautodest segamini songitud raiesmikku, kus turritasid puude vedamisel katkenud trosside jupid...

Aga mul oli ka teisi teemasid, mis tõukusid heategevuslikust mittetulundusühingust "Saagu Valgus", kus tegelesime alla vaesuspiiri elavate peredega. Kõik parlamendierakonnad käisid meie juures Raplas, arutasime neid asju, kõigile meie ideed meeldisid, kuid sinna aruteludesse need jäidki. Tundsin, et kui keegi teine ei tee, tuleb endal teha.

Keskkonnateemad, lapsed ja noored võiksid olla minu teemad – olen seda ikka öelnud. Aga ehk nad [riigikogus] teevad nüüd linnurahu ise ära ja mind ei olegi sinna vaja.

Selgitage, mis on linnurahu?

Metsaraie keelamine lindude pesitsusajal. Ja ega ainult linnud pesitse, pesad on ka loomadel. Sel ajal peaks olema looduse häirimises puhkeperiood, loodusele ruumi andmise periood. Kui teie tahaksite vana õunapuu maha saagida, siis te ei teeks seda ju õunapuu õitsemise ajal?

Ei.

Õige.

"Kui on must, näita ust." Kas te teate, kes on niimoodi öelnud?

Ei tea... Kui olen ka teadnud, olen tahtnud selle unustada. Ühe vitsaga ei tohi inimesi lüüa. On neid, kes põgenevad pommide eest. Ka mina põgeneksin, kui mul oleksid lapsed, ka mina otsiksin rahu ja vaikust, kus saaksin lapsi edasi kasvatada. Kui kõik paneksid ukse kinni, oleks see äärmiselt ülekohtune. Sel perioodil, kui inimene vajab tõsiselt abi, tuleb teda aidata. Mitte keegi ei taha oma kodumaalt heal meelel ära minna. Aga kes tuleb laisklema, käsi pikal, et anna mulle kõik hüved, mis teie rahvas on teeninud, tema ees lööksin ka mina ukse kinni, olgu ta roheline, kollane, must või punane.

"Kui on must, näita ust," ütles EKRE üks juhtpoliitikuid Martin Helme viis aastat tagasi, lisades toona: "Ma tahan, et Eesti oleks valge riik."

Oi, aga ma arvan, et Martinil on selliseid libastumisi nooruse tõttu võibolla palju. Pane kümme aastat talle juurde ja võibolla ta enam niimoodi ei ütleks, arvan ma.

Kas te teate, kes ütles mulle tänavu jaanuaris: "Meie front ei ole homoabielud, eutanaasia ja muu seesugune pläma, mida kuuleme n-ö euroopalike väärtuste nime all."

Kujutan ette, kes seda võis öelda.

See oli EKRE esimees Mart Helme pikas intervjuus ERR-ile.

Kujutan ette.

Toomas Sildami intervuu Siiri Sisaskiga Autor: Priit Mürk/ERR

Kas te teate, kes tahtis selle aasta eelarvest võtta teatrilt NO99 245 000 eurot riigi toetust, sest see teater "tegeleb kultuuritootmise asemel vasakradikaalse propagandaga, mille vajalikkus ja esteetiline tase Eesti maksumaksjale on raskesti põhjendatav"?

Seda ma arvan ka, et tean, kes niimoodi võis öelda.

See oli EKRE parlamendifraktsioon.

Ja-jah... Aga... Irvhamba meelelahutus ka mulle väga ei meeldi. Näiteks võtta Savisaar märklauaks ja temaga pileteid müüa, see tundus ebaeetiline. Tehke kultuuri, aga ärge solvake kedagi.

Ausalt, Toomas, mulle tegi ka haiget, kuidas Varro Vooglaidu vana-aasta õhtul [satiirilises telesaates] notiti. Tal on ka lapsed, kes käivad koolis. Nii lihtsalt ei tehta, samaga samale ei vastata. Ei ole mõtet vehkida selliste mõõkadega. Isegi kui inimene on oma väljaütlemistes terav, ei pea samaga vastama.

Ja kas riik peab toetama projekte, kus kedagi armutult tümitatakse, selles ma nii veendunud ei ole.

Kuidas ristusid nüüd teie ja EKRE teed?

Need ristusid ammu, sest nad on varemgi teinud mulle ettepaneku nendega liituda, aga mul olid siis teised tegemised. Seekord oli huvi mõlemapoolne. "Saagu Valgus" muutus sihtasutuseks ja mina olen jäänud vaid nõukogu liikmeks, tõmmanud end tahaplaanile ja aega on ka muuks.

See ei olnud nii, et mina läksin koputama sinna [EKRE] uksele, et võtke mind ka, olen kõigega nõus. Ütlesin ühes seltskonnas, et jah, võibolla mul ei olekski midagi EKRE-ga liitumise vastu. Seepeale tuli EKRE pakkumine. Saime kevadel kokku ja huvi oli mõlemapoolne.

Kas "Saagu Valgus" on saanud parlamendierakondadelt nn katuseraha, mida nad koos riigieelarve vastuvõtmisega oma äranägemise järgi jagavad?

Ei ole. Aga meile on pakutud katuseraha ühe erakonna poolt, kelle nime ma ei ütle, sellise  ettepanekuga, et alguses peaksime lubama "Saagu Valgus" keskuses avada nende valimiseelse nn kontori, kus levitada selle partei infot allavaesuse peredele, kes loodetavasti siis ka hääletaksid  selle partei poolt. Mina ei olnud nõus ja katuseraha jäi meile tulemata.

Päris julm olukord.

Julm on see, et tegin sisulisi ettepanekuid, et avada raskete perede noortele koolid, toetada huviharidust, aga see päädis taolise pakkumisega.

Ise tegite ju mullu detsembris ettepaneku, et kõik erakonnad võiksid katuseraha anda maapiirkondade kultuurimajadele klaverite soetamiseks.

Jah, pluss helitehnika, mis on paljudes kohtades alla igasuguse taseme. Aga seegi ettepanek ei jõudnud kuhugi.

Ma ei taha tehingut, et jaga valimistel meie huvides pastakaid, siis anname sulle kultuurimajja klaveri. Mage. Mina sellistes asjades osaleda ei taha ja olen öelnud kõigile taolistele pakkumistele "ei". Mis on maksnud mulle selle, et pole saanud toetusi ja pidime panema Rapla keskuse kinni, ometi käis seal tõhus ja ilus töö laste ja peredega, keda suutsime tegelikult aidata.

Toomas Sildami intervuu Siiri Sisaskiga Autor: Priit Mürk/ERR

Miks oli vaja Rapla keskus sulgeda?

Hoone, milles me tegutsesime, läks erakätesse ja üür kasvas meeletuks – pidime maksma kuus 1800 eurot. Raha teenisime aga ainult pisikese taaskasutuspoega, kus olid müügil kahe- või kolme-eurosed või isegi 50-sendised asjad. Lisaks üürile maksime ka oma keskuse inimeste palgad, koos maksudega. Sain hakkama nii kaua, kui suutsin, ka tänu eratoetajatele.

Minu mõte oli, et "Saagu Valgus" näitab riigile, kuidas neid inimesi on võimalik aidata. Eks oli muret ka ametnikega, kes arvasid, et olen tulnud nende territooriumile nende alusmüüre sikutama. Aga meie ei tahtnud kunagi õõnestada kellegi tegevust. Mina tahtsin näidata, et oleme neile toeks, aga kui vastu tuleb külm tuul, siis kaua sa jaksad. Aga me jaksasime. Muutsime end sihtasutuseks, teeme koostööd omavalitsuste ja sotsiaalministeeriumiga, kaasatud on eksperdid Tartu Ülikoolist. Uuest aastast tahaksime avada uued keskused neljas maakonnas, Viljandi on juba kindel, seal on maja ja inimesed olemas.

Kui olite valmis EKRE-ga ühinema, kas teile tuli meelde ka Eesti Panga nõukogu endine esimees Jaan Männik? Tema teatas EKRE-ga liitumisest augusti alguses ja 20 päeva hiljem loobus sellest, sest poeg ja tütar pidid kogu aeg kuulma jutte "Su isa on rassist!" ning vastama küsimustele "Kas su isa on rassist?"?

Mulle ei ole keegi öelnud, et olen rassist. Mina tahtsin oma mõtetega viia EKRE-sse veidike uut tuult, paindlikkust. Üks erakond ei pea 100 protsenti koosnema ühesugustest mütsidest ja erakonna väärtus kasvab sellega, et teatud küsimustes antakse inimestele õhku. Eriti inimväärikusega seotud küsimustes. Et iga isiksus jääb isiksuseks. See on mulle tähtis. Ja kui seda ei hinnata, pole midagi teha.

Aga kui lugesin neid [Jaan Männiku] väljaütlemisi, millele küsimus viitas, siis mõtlesin, et kui palju ta oli selle kõik endale läbi mõelnud. Mulle tuli ka sõpradelt teravaid kirju, et kas sa ei mõtle, milline arvamus nüüd sinust tekib. Aga kui lähtuda ainult sellest, milline on inimeste arvamus, siis ei saaks midagi teha, sest arvamusi on a-st kuni ü-ni. Sa pead ise teadma, mida tahad teha ja mille nimel lähed seda tegema.

Kui läbi mõelnud olite teie EKRE-sse astumise?

Mina olin väga läbi mõelnud. Ja ma ei arvanud, et see [samasooliste paaride toetamine] saab komistuskiviks, olin ju läbi arutanud, et mul on kooseluseaduse suhtes erimeelsus [EKRE ametliku joonega], nad teadsid seda.

Mõistan, et nüüd on EKRE-l kerge ummikseis. Sellest tuleb väljuda väärikalt igale osapoolele. Mina ei hakka ennast vastanduma, aga ütlen, et nad olid teadlikud...

Nad teadsid, et teie ei poolda kooseluseaduse tühistamist, mis on EKRE üks tüvinõudmisi?

Jah, olin seda öelnud.

Kellega te EKRE-st rääkisite?

Mart Helmega, olin saatnud kirja ka [EKRE kommunikatsiooninõunik] Holger Bergile. Ütlesin konkreetselt: see on minu kompromiss, et ma ei hakka vastu võitlema, aga te teate minu seisukohta ja poolthäält kooseluseaduse tühistamiseks te minult ei saa.

Toomas Sildami intervuu Siiri Sisaskiga Autor: Priit Mürk/ERR

Mulle meenusid laulusõnad: "Mis maa see on, kus halastus on ohus, / Kus vabadus on maasse kaevatud..."

Vabadus siiski ei ole maasse kaevatud. Vabadus on iga inimese väärikuses. Ja kui sa lähed edasi millegi nimel, siis mõtle, et sa teistele liiga ei tee. Teiste inimeste, ükskõik kelle, ka omasooliste paaride naeruvääristamine ei ole kooskõlas minu veendumustega.

Millist kohta ja kus EKRE teile oma riigikogu valimisnimekirjas lubas?

Mina ise küsisin ja saavutasin ka selle. Tahtsin saada Harju- ja Raplamaal nimekirjas teist kohta. Mart [Helme] imestas, et miks ma ei taha esimest kohta, aga mina ei ole seda erakonda üles ehitanud ja see, kes on seni panustanud, olgu ka esinumber. Üldnimekirjas pidi mul olema positsioon, mis kindlustanuks pääsu riigikogusse.

Kas mõtlesite EKRE-ga liitumise puhul ka riigikogu liikme majanduslikule kindlustatusele?

Olen vabakutseline kunstnik, elan päev korraga, kuid siiani olen saanud üpris hästi hakkama. Ehitasin [elumaja kõrvale vanasse viljakuivatisse] teise korruse. "Saagu Valgus" on minu lavalauad küll lühemaks lõiganud, aga ega kontserttasu mul ka väga väike ole, teinekord on mõnes väikses kohas isegi piinlik seda summat küsida. Kuid sellised on Eestis kontsertide hinnad ja alla selle ei taha ka tööd teha. Mina saan oma rahakotiga hakkama, ravikindlustus ja muu on olemas. Samas olen juba selles eas, kus ei ole vaja enam last kasvatada, on oma mõningane "rasvakiht", mul ei ole vaja viite huulepulka või kümmet autot õue peale.

Teisalt, ega riigikogu liikme palk niiväga suur ole – teades, millises tules põled, millises katlas keed, milline on sinu töömaht, kui tahad seda tööd tõesti teha. Rahulikum on elada ilma selleta, teha kontserte. Elab ära, ilma et peaks tules kõrbema või olema seina peal, kus igaüks võib sinu pihta nõela visata.

Millal on teie järgmine kontsert?

Avalik kontsert on 25. oktoobril, Tartus ERM-i fuajees, kui esitan Valgusfestivalil Uku Masingu tekstidele loodud laule. Koos Robert Jürjendali ja Peedu Kassiga.

Laupäeval teatas EKRE teie liitumisest nendega ja teie ütlesite intervjuus Delfile, et "koos võivad elada ka samasoolised, lapsi samuti kasvatada ka samasoolised". Kuivõrd kujutasite ette, milline torm sellest EKRE sees puhkeb?

Minul soovitati selle teemaga hoida madalat profiili. Enda arvates hoidsingi, sest seda saaks öelda ka märksa teravamalt. Rääkisin täpselt nii nagu minu mõistus ja arusaam lubab rääkida. Kui ajakirjanikud minult konkreetselt küsisid, siis ma ei hakanud ajama kommi-juttu, vaid ütlesin, mis on minu seisukoht. Et see oli EKRE-l omavahel kommunikeerimata, ei tähenda, et mina oleksin midagi valesti teinud või kellelegi valetanud. Ei ole. Selles küsimuses jään ma endale kindlaks, et riigi juhtimine ei tegele [samasooliste paaride] nõiajahiga.

Ja te ei saanud aru, milline sisemine torm sellest EKRE-s algab?

Ma ei tea siiamaani, milline torm seal [EKRE] sees oli. Erakonnas on 8500 inimest, ei kujuta ette, et kõik 8500 on täpselt ühe meelelaadiga. Olen veendunud, et seal on ka teistsuguse mõttemaastikuga inimesi. Millised on nende võimalused erakonnas üldse kaasa rääkida, kui juba praegu tekkis niisugune asi? Väga hea, et tekkis, see pesi nende enda erakonda seestpoolt.

Toomas Sildami intervuu Siiri Sisaskiga Autor: Priit Mürk/ERR

Sellele järgnes teie kiri EKRE liikmetele, milles kordasite tolerantset suhtumist omasooliste koosellu, kuid kinnitasite, et ei hakka "kooselu küsimuses erakonnale vastu töötama" ja kui teid valitakse riigikogusse, siis hääletate nii, nagu EKRE fraktsioon kokku lepib.

See viimane ei ole minu lause. Mina ei ole kunagi nii öelnud või kirjutanud. Mitte kunagi. See rida on sinna lisatud. Mardile ütlesin telefonitsi, et minu poolthäält [kooseluseaduse tühistamisele] erakond ei saa ja selles jään ma erapooletuks.

Mis te tegelikult oma kirjas kirjutasite?

 Et EKRE-s on samasooliste kooselude küsimuses nii ja naapidi mõtlejaid, mina kuulun nn naapidi mõtlejate hulka ning arvan, et parem on kasvada lapsel siiski kodustes tingimustes, kui et lastekodus või üldse tänaval, olgu vanemateks need või nood, peaasi, et mõistlikud inimesed. Et minu seisukoht seega on omasooliste kooselude suhtes tolerantne. Küll aga ei tolereeri ma varases lapsepõlves selliste teadmiste ja õpetuste edastamist kooliõpikute kaudu, samuti ei tolereeri ma pealesurutud sellealase temaatika kohaldamist lasteaialastele.

Lisasin, et kuna minu maailmavaatelised seisukohad kattuvad enamikes programmilistes punktides EKRE seisukohtadega, ei hakka ma ka nendes küsimustes erakonnale vastu töötama. Kuid siiski minu seisukoht jääb minu seisukohaks.

Kuidas toimus teie lahkuminek EKRE-ga?

Teisipäeva hommikul helistasin, et võtan oma kandidatuuri [riigikogu valimistelt] tagasi ja leppisime kokku, et saadan neile selle kohta avalduse. Rohkem ei ole me suhelnud.

Rääkisite Martin Helmega?

Mardiga. Olen kogu aeg suhelnud Mardiga. Martin on minule avalikkuse ees olnud nii radikaalne.

Nüüd on nende erakonna siseasi, kuidas nad seda lahendavad. Mul on ka kahju, et tekkis niisugune segadus. Aga mina ei ole enda arvamust peitnud.

Kas nüüd olete enda poliitilisele tulevikule kriipsu peale tõmmanud?

Ei, kindlasti mitte. Võtan päev korraga ja vaatan, millised jõujooned kokku jooksevad.

Kui mõni erakond peaks praegu ütlema, et toetab linnurahu kehtestamist ja keelustaks raietööd aprillist juuni-juulini, kas oleksite valmis nendega liituma?

Loodan, et nüüd toetavad seda kõik erakonnad. (Naerab) Siis ei olekski mul vaja seda küsimust enam [üleval] hoida. Aga teemasid on teisigi, mis on valusad ja vajavad sügavuti lahendamist. Näiteks, miks noored on tänavatel, kuidas [nende] vägivallale piir panna. Neid võimalusi on, "Saagu Valgus" aitas neid läbi mõelda, sest olen näinud, kuidas asjad toimivad.

Vaatame, mida elu edasi toob, mida mulle pakutakse või kellega satun ühiseid mõtteid mõlgutama.

Toomas Sildami intervuu Siiri Sisaskiga Autor: Priit Mürk/ERR

Te ei välista, et siiski kandideerite järgmistel parlamendivalimistel?

Ei, ma ei välista seda. Olen mõelnud ka üksikkandidaadi peale, mida olen ennegi teinud.

Saite kevadel kaheksa aastat tagasi 771 häält.

Tookord oli üksikkandidaadile suur vastuseis, kõik parteid selgitasid, et üksikkandidaadil ei ole mingeid võimalusi. Aga oleneb inimesest. Indrek Tarand oli üksikkandidaadina [Euroopa Parlamendi valimistel kaks korda] väga edukas, alles nüüd on ta [sotside] erakonnas.

Tähendab, te ei ole viimastel päevadel niivõrd haiget saanud, et oleksite riigikogusse pääsemise plaanid maha matnud?

Ei. Mul on paks nahk kasvanud, sest tean, et ka minu muusika ei meeldi kõigile. Ja ei saagi kõigile meeldida. Aga kui on olulised asjad, mis tuleks riigis ära teha, siis ei pea vaiki olema. Paljusid asju ei saagi ainult jutu tasemel korda, mõnikord tuleb seadust muuta, et pilt oleks teine.

Julgustate erakondi teiega ühendust võtma?

On kindlasti erakondi, kellega ma ei saaks koostööd teha, kellega mul oleks väga põhimõttelised erimeelsused või kui näen minu jaoks tõusiklikku, liiga väikekodanlikku suhtumist ühiskonda. Nagu näha, ei sobi ma oma mõtteavalduste ja meelelaadiga kõigisse erakondadesse.

Enda põhimõtete ja alusväärtuste vastu ei ole ma olnud ebaaus, pole valetanud ega enda jaoks midagi valesti teinud. Mul on siiralt kahju, et EKRE-ga niimoodi läks, et osad inimesed on pidanud minus ainult selle ühe asja [kooseluseaduse] tõttu niivõrd pettuma, et ei leidnud enam ühist punkti edasi minekuks. Mul olid väga head mõtted, mida võiks ja peaks Eesti riigis tegema. Kahju, et see vett vedama läks, aga mis teha. Mina ei saa selga keerata mulle olulistele väärtustele. Nii ongi.

Paljudel inimestel on ka hea meel, et Siiri Sisask ei liitunud EKRE-ga?

(Paus) Jah, võibolla.

Teeme nüüd lõplikult selgeks: on siis põhjust teistel erakondadel teie poole pöörduda, kui nad oleksid valmis kehtestama linnurahu ja pakkuma lahendusi nn rasketele perekondadele?

Nii tark ma juba olen, et hammustan läbi, kas huvi on tegelik ja tõsine, kas mure nende teemade üle on sisuline. Kui mure ei ole sisuline, ei ole mõtet minu poole pöörduda. Tahaksin sisulist koostööd, et need inimesed seisaksid oma mõtete taga, päriselt. Kui see peaks juhtuma, siis täiesti võimalik, et liitungi kellegagi.

Need mõned viimased päevad Siiri Sisaski elus võib vist kokku võtta ridadega laulust "Mis maa see on" – "Kuid siinne rahvas täis on imeväge / Ja kummalised nende laululood."

Jah, just. Täpselt. Lõpetame sellega.

Toomas Sildami intervuu Siiri Sisaskiga Autor: Priit Mürk/ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: