Väidetavaid petiseid kahtlustatakse vanainimeselt vabaduse ja korteri ära võtmises ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Vanaproua sattus kahtlustuse kohaselt petiste ohvriks, kes väidevatalt hoidsid abitus seisundis vanainimest kinni, et kätte saada tema korter. "Pealtnägija" avastas, et see pole esimene kord, kui samu inimesi kahtlustatakse eakatelt kinnisvara ära võtmises.

94-aastane Ljudmilla Arhipova on üks viimaseid inimesi Eestis, kes pääses eluga Teise maailmasõja kontsentratsioonilaagrite õudustest. Kuid elul oli pensionil raamatupidaja jaoks varuks veel üks ränk katsumus, mis aga algas kohas, kus ohtu kuidagi karta ei oska – kirikus, vahendas "Pealtnägija".

Uskliku inimesena käis naine aastaid Nevski katedraalis Toompeal, aga kuna jalad jäid haigeks, oli treppidest käimine ja teenistuse ajal seismine üha raskem. "Ja siis ma mõtlesin: kus võiksin veel Jeesuse elust lähemalt kuulda? Need jehovistid käivad aina ja räägivad, et teavad kõike. Mõtlesin siis, et lähen sinna," rääkis ta.

Nii hakkaski üksi elav lesk alates mullu novembrist regulaarselt käima Jehoova tunnistajate kuningriigisaalis Koplis. Ühel üritusel tutvus ta esmapilgul väga sõbraliku ja soliidse 58-aastase Mariaga. Asja uuriva prokuröri sõnul on Maria koguduse realiige ja järgnevates sündmustes pole usuliikumisel otsest rolli.

Ljudmilla lähim sugulane on Maardus elav 66-aastane poeg Gennadi Arhipov, kes on ka ise pensionär, aga töötab toruluksepana. Kontakt emaga oli hõre ja poeg ei teadnud isegi, et ta käib uues koguduses. "Igaühel oma elu. Ta oli harjunud ise toimetama," põhjendas Gennadi.

11. veebruaril, keset järjekordset jehovistide üritust tabas Ljudmillat insult ning ta vajas kiirabi. Tuttav Maria sisuliselt kandis ta reanimobiili.

"Ütlesin, et Maria, mis asja sa sehkendad mu ümber? Tema aga: "Tead, kuidas ma armastan sind? Rohkem kui oma ema."," meenutas Ljudmilla.

Naine viidi Meremeeste haiglasse. Tütrelikke tundeid väljendanud kogudusekaaslane käis pea iga päev voodi kõrval ning kui patsient umbes nädal hiljem välja kirjutati, sõidutas Maria ta enda koju, kahekorruselisse eramusse Kakumäel.

Elatanud naine ei teatanud juhtunust oma pojale ega tuttavatele seda enam, et tema mobiiltelefon jäi kirikusse minnes koju. Esimesena hakkasid puudust tundma naabrinaised Mustamäelt. Naabrinaine Tamara sõnul ütles Maria talle, et Jehoova tunnistajad võtsid Ljudmilla enda juurde.

Ljudmilla lamas aga kuskil linna taga voodis ja Maria koos mehega manustasid talle rohtusid.

""Võta rohtu, saad terveks. Muidu sured ära!" Ja nad ütlesid otsesõnu, et ma elan veel kõige rohkem kaks päeva," rääkis Ljudmilla.

Vanaproua palus enda sõnul, et kutsutaks arst, kuid seda ei juhtunud. Tema sõnul tahtis ta välja minna, aga ei lubatud. Enesetunne läks aina halvemaks, mida ta seostab tagantjärgi just sisse joodetud kraamiga.

"Vererõhk oli mul 180-190. Aga pulss oli 126-135. Tundsin juba, et hakkan surema," ütles naine.

Ringkonnaprokurör Margus Lellepi kinnitusel on ekspertiiside käigus tuvastatud, et Ljudmilla oli tarvitanud selliseid medikamente, mida arst ei ole talle välja kirjutanud.

Naine allkirjastas testamendi asemel kinkelepingu

Arsti asemel viidi kõrges vanuses ja segaduses naine 6. märtsil hoopis Tallinna kesklinna notaribüroosse.

"Mul oli täiesti ükskõik, misjaoks me sinna sõidame. Mõtlesin, et viige kuhu tahate, nagunii suren ära. Tähtaeg oli kaks päeva: "Sa sured, sured ära!"," meenutas Ljudmilla.

Selles seisundis allkirjastas naine enda teada testamendi, millega justkui pärandas oma kahetoalise korteri Mustamäel Mariale. "Pärandasin korteri talle selle eest, et ta mu eest hoolitses," ütles Ljudmilla.

Pärandamine inimesele, keda ta tunneb vaid pool aastat, on niigi üllatav, aga pabereist selgub, et tegelikult allkirjastas Ljudmilla, kellel ka eesti keelega raskusi, hoopis kinkelepingu, millega andis korteri samast kuupäevast alates tasuta koguduseõde Mariale.

"Kannatanu viidi eksitusse ja selle tulemusena kannatanu tegi tehingu, millega ta kinkis ära oma kinnisvara ehk siis räägime korterist," selgitas Lellep.

"Ei taibanud üldse midagi. See kõik käis nii kähku. Mõtlesin ainult, et mult ei küsitudki midagi ja kõik oli juba täidetud, ainult kirjuta alla," rääkis Ljudmilla.

"Kogu see pakett viitab sellele, et ta ei saanud päris täpselt aru, millist tehingut ta tegi," kinnitas Lellep.

Maria ise keeldus asja kommenteerimast, viidates pooleliolevale uurimisele. "See asi on praegu menetluses. Loodan, et kõik selgub. Ma ei taha praegu sellel teemal rääkida," ütles Maria.

Ljudmilla sõnul pärast lepingu allkirjastamist Maria muutus. "Nii kui ma olin alla kirjutanud, muutus kohe nende käitumine. Ei olnud enam sellised pehmed ja karvased, kes mind nii väga armastavad. Käisid paar korda vaatamas, kas mul on veel hing sees," rääkis ta.

"Ma ei mäleta, mitu päeva ma seal toas üksinda lamasin. Ei olnud mul telefoni ega üldse midagi. Mind pandi maha ja kõik. Anti tassike vett, ma palusin väga vett. Tahtsin väga pesta," meenutas Ljudmilla.

Algatati kriminaalasi

Ülestõusmispühade ajal tuli Maria Ljudmilla palvetele lõpuks vastu ja sõidutas proua korraks korterisse, mille ta arvas veel endale kuuluvat.

"Naabrinaine tuli - uks ju lahti -, ütles, et Ljusja toodi. Jooksime kohe ja hakkasime siinsamas mademel pärima, kuidas tal läheb," rääkis naabrinaine Tamara.

Ljudmilla ei julgenud naabrinaistele öelda, mis tegelikult toimub, aga suutis kodust vargsi kaasa võtta mobiiltelefoni, millelt samal õhtul segaduses ja paanikas lähedastele helistas.

"Sellise häälega: "Tomake! Ma ei ole ju hullumeelne?" Ütlesin, et mis hullumeelne, kui sa helistad mulle, saad aru, tead telefoninumbrit ja puha. "Aita mind siit välja!"," kirjeldas Tamara telefonikõnet naabrinaisega.

"Ema ütles: "Pojake, päästa mind! Mind hoitakse kinni."," meenutas Gennadi Arhipov.

Poeg pöördus seepeale politseisse ja paar tundi hiljem toodi Ljudmilla Kakumäe majast ära ning elab nüüd poja juures Maardus. Kokku veetis ta Kakumäe majas vähemalt kolm nädalat.

Prokuratuur algatas 12. aprillil kriminaalasja. Kuna Maria ja tema mees on alles kahtlustatavad, ei saa öelda nende täisnimesid ega näidata nende nägusid.

"Tegelikult on kolm paragrahvi. Üks on tavapärane kelmus, kus on petetud välja kinnisvara, ja teine on arvutikelmus, kus on võetud kontodelt sularaha," rääkis Lellep.

"Ma lamasin haiglas, nad pigistasid iga päev mu arvelt 400 eurot. Ja ootasid vist mu surma," ütles Ljudmilla.

"Ja kolmas paragrahv on siis vabaduse võtmine ilma seadusliku aluseta," lisas Lellep.

Maria ja tema abikaasa sõnul oli kõik suur arusaamatus ja nad kinnitasid, et korteri tagastamine pole probleem, kuid tänaseni seisab see Maria nimel.

"Nüüd võttis ta minuga ühendust ja pakkus: "Kui sa tahad... Me armastame sind nii väga!" Ütlesin: "Jäta see jutt, sa oled lihtsalt petis."," rääkis Ljudmilla.

"Prokuratuuri eesmärk on kindlasti jõuda sinnamaani, et kui leiab tuvastamist isikute süü nendes tegudes, siis kannatanul oleks võimalik saada enda kahjud või vara tagasi," kinnitas Lellep.

Ljudmilla endisele korterile pandi prokuratuuri taotlusel arest, et seda ei saaks edasi müüa.

Ljudmilla on kõrges vanuses ja annab kohati vastuolulisi ütlusi. Kõik see võiks olla suur arusaamatus, kuid esimest korda juba kuus aastat tagasi ilmus ajalehes Pealinn artikkel, kus üks perekond süüdistas Mariat koos abikaasaga täpselt samasuguses skeemis. Kuna võimalik kannatanu ja peamine tunnistaja, kes oli ka Jehoova kogudusest, suri ära, siis menetlust ei järgnenud.

Pikemalt saab samast loost kuulda neljapäeva õhtul kanal ETV+ saatest "Insight".

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: