Eesti Energia saab alustada vanarehvidest õli tootmist

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti Energia alustab järgmisel aastal vanarehvidest õli tootmist, sest nüüdseks on kõik takistused selleks kõrvaldatud. Eesti Energia soovib ümber töödelda kõik Eestis tekkivad vanarehvid, lahendades selle jäätmeprobleemi jäädavalt. Raadi rehvikuhjade likvideerimine eeldab erimenetlust.

Keskkonnaminister Siim Kiisler allkirjastas esmaspäeval määruse, mis lubab Eesti Energial hakata põlevkiviõli tootmisel vanarehve kasutama, vahendas "Aktuaalne kaamera". 

"Õlitootmine rehvist on isegi kasulikum, kui õlitootmine kivist,põlevkivist. Niiet kokkuvõttes on see igatpidi kasulik meie keskkonnale, me saame lahendatud väga suure probleemi nende rehvidega, mida on ainulüksi Raadil 12-15 000 tonni. Kui me läheme metsa, siis võib-olla plastikut niipalju ei näegi, kui näeb vanu rehve vedelemas. Sellele ei ole lihtsalt lahendust olnud, mida nendega teha. Aga sama probleem on näiteks ka lätlastel," rääkis Kiisler.

Jääkrehvid võetakse tootmisel kasutusse kindlasti järgmisel aastal.

"Siin on mõned regulatiivsed tegevused veel ees ja me plaanime ehitada ka spetsiaalliini selleks, et rehve saaks õlitööstuses Enefitis ka tehnoloogiat õigesse formaati purustada ja selleks läheb ka teatud aeg.

Eesti Energia projekti direktor Veljo Aleksandrov ütles, et mõned regulatiivsed tegevused on veel ees. Rehvide õlitööstuses kasutamiseks on plaanis ehitada spetsiaalliin. Ta märkis, et õlitootmises rehvipuru lisamine põlevkivile ei muuda lõpptoodet ja on igal juhul kasumlik.

"Rehv kui tooraine sisaldab kolm korda rohkem energiat kui põlevkivi," rääkis Aleksandrov.

Igal aastal läheb Eestis käitlusest välja 12 000 tonni vanarehve, mis oleksid Eesti Energiale põhitoormeks. Kurikuulsad Raadi rehvikuhjad on halva käitluse tagajärg ehk siis Eesti Energia mõistes ühekordne võimalik toormeallikas.

"Raadi suhtes me tõenäoliselt peame ministeeriumiga hakkama rääkima erimenetlusest, et kuidas me saaksime siin appi tulla selle problmeemi lahendamisel. Juhul kui meil peaks majanduslikus mõttes vaja olema veidi suuremat kogust, siis me võime vaadata logistiselt kõige lähemate naabrite poole," lisas Aleksandrov veel.

Võimsust kolmes Enefiti õlitootmises rehve ümber töödelda on Aleksandrovi sõnul energiafirmal piisavalt.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: