Laenufirma Bondora jõudis esimest korda kasumisse

Laenureklaam linnapildis.
Laenureklaam linnapildis. Autor/allikas: Priit Luts/ERR

Väikelaenuettevõte Bondora jõudis eelmisel aastal esimest korda oma tegutsemise jooksul kasumisse ning kasvatas käivet Eestis 70 protsendi võrra.

Kui veel 2016. aastal oli Bondora AS-i käive 4,2 miljonit eurot, siis mullu tõusis see 6,8 miljoni euroni. Aastaga kasvas käive 64 protsenti, suurim kasv oli aga Eestis, kus käibekasv oli 70 protsenti, selgub ettevõtte majandusaasta aruandest.

Lisaks Eestile väljastab ettevõte laene veel Hispaanias ja Soomes ning müük välisturgudel moodustas kogukäibest 41 protsenti. Hispaanias kasvas käive mullu 65 protsenti, Soomes aga 43 protsenti.

Ka kasum kasvas Bondoral hüppeliselt: 2016. aasta 1,44 miljoni euro suuruse miinuse juurest jõuti eelmise aasta lõpuks üle 137 000-eurose puhaskasumini.

Bondora juhatuse liige Pärtel Tomberg ütles ERR-ile edukat aastat kommenteerides, et neil on tugev ja ennast tõestanud tehnoloogia - suur osa tööst on automatiseeritud ja tehnoloogiakeskne ning rutiinseid tegevusi on suhteliselt vähe.

"Kuigi Bondorat tarkvarafirmana üldiselt ei tunta, oleme tegelikult tarkvarakesksemad kui paljud tarkvaraettevõtted. Oleme arendanud nii uusi tooteid kui parandanud oma tagasimaksete- ja sissenõudmisprotsesse, meil on suured kogemused tarbijate teenindamisel, rahvusvaheline äriarhitektuur, üks platvorm laenuvõtjatele üle Euroopa ning soodne asukoht – ma ei näe põhjust Bondoras kahelda, kindlasti võib tulevatelt aastatelt kasvu oodata," lausus ta.

Lisaks laenude pakkumisele võimaldab ettevõte jaeinvestoritel laenudesse investeerida ning Tombergi sõnul on nad selle tegevusega kasvanud piisavalt suureks, et teenida ka kasumit.

"Laenumaht on kasvanud juba pankadele kannule: anname igakuiselt välja üle viie miljoni euro eest väikelaenusid. Eelmisel aastal oli see maht veel kolm miljonit – kasv on olnud suur ja usun, et oleme Swedbanki järel praegu 2.-3. kohal. Muide, oleme ka varasematel aastatel kasumit teeninud, aga seda tarkvara pakkujana," sõnas ettevõtte esindaja.

Väljastatud laenude mahtu kasvatas Bondora eelmisel aastal 23 protsenti 35 miljoni euroni. 2018. aastaks seadis ettevõte endale plaani kasvatada nii väljastatud laenude hulka kui ka käivet.

"Sel aastal on oodata, et jõuame käibega 10 miljoni euro piirini," ütles Tomberg. "Seda on võrreldes 2014. aastaga ligi seitse korda rohkem. Kuigi hoiame väga selgelt ennast kasumi kursil, pole kasum hetkel eesmärke omaette. Eesmärk on ehitada üles üleeuroopaline ning tugev teenus, millel on seejuures jätkusuutlik ärimudel. Erinevalt paljudest tehnoloogiafirmadest ei luba meie ärimudel suure kahjumiga kasvu võimendamist, sest see peletaks eemale meie kliente."

Bondoras töötas eelmise aasta lõpus 38 inimest ja tööjõukulusid oli üle 1,8 miljoni euro. Investoreid on ettevõttel 85 riigist ja viimastel aastatel on Bondora üles leidnud Saksamaa jaeinvestorid - nende osakaal on Tombergi sõnul uutest klientidest kõige suurem.

Bondora tütarettevõte Bondora Capital OÜ asutas mullu omakorda tütarettevõtte BC Structured Finance OÜ, mis väljastas suunatud emissiooni käigus 2017. aasta septembris võlakirju mahus kaks miljonit eurot ning laekunud raha kasutatakse investeerimiseks Bondora AS-i väljastatud laenudesse. Aruandeaasta lõpus ei olnud investeerimisprotsess veel lõpule viidud.

Kuni 2014. aastani tegutses Bondora Isepankuri nime all.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: