Vabariigi aastapäeva paraadi mõnitanud päästja vallandamine oli seaduslik

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kohtuhaamer. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Vabariigi aastapäeva paraadi mõnitanud päästeametnik Sergei Menkov kaotas protsessi päästeametiga.

Riigikohus ei võtnud arutusele Sergei Menkovi kaebust kohtuotsusele, millega jäi rahuldamata tema kaebus päästeameti peadirektori 2016. aasta 31. märtsi käskkirja õigusvastaseks tunnistamiseks ning hüvitise väljamõistmiseks.

Päästeamet määras Menkovile distsiplinaarkaristuseks teenistusest vabastamise selle eest, et ta postitas 2016. aasta 24. veebruaril oma Facebooki kontole samal päeval toimunud vabariigi aastapäeva paraadist video, milles kommenteeris paraadi ebatsensuursete ja solvavate sõnadega.

Halduskohus leidis, et päästeamet ei ole distsiplinaarsüütegu piisava selgusega määratlenud, kuna ei selgu käskkirjast, milliseid väljendeid pidas päästeamet solvavaks, alandavaks ja miks.

Seetõttu tunnistas halduskohus päästeameti peadirektori käskkirja õigusvastaseks ning muutis Menkovi teenistusest vabastamise alust, lugedes selleks teenistusest vabastamise ametniku soovil. Hüvitise maksmise nõudes jäi kaebus rahuldamata.

Ringkonnakohus ei nõustunud halduskohtu etteheidetega päästeametile, kuid möönis, et käskkirjas ei ole nimetatud, milliseid konkreetseid videosalvestisel kasutatud väljendeid peab vastustaja laimavateks ja kohatuteks, kuid samas ei nõustunud halduskohtuga, et süütegu pole piisavalt selgelt määratletud.

"Probleemiks ei ole seejuures mitte üksnes ebatsensuursete sõnade kasutamine, vaid kommentaaride läbivalt naeruvääristav ja mõnitav sisu. Määravat tähtsust pole sellel, kas kaebaja kasutas ebatsensuurseid sõnu otseselt paraadil osalejate suhtes või oli tegemist hüüde- ja parasiitsõnadega, kuna igal juhul on kaebaja kommentaarid ametnikule sobimatud," märkis kohus.

Seaduse kohaselt peab ametnik oma teenistusülesandeid täitma ausalt, asjatundlikult ja hoolikalt ning käituma väärikalt nii teenistuses olles kui ka väljaspool teenistust, sealhulgas hoiduma tegevusest, mis diskrediteeriks teda ametnikuna või kahjustaks ametiasutuse mainet.

Väärika käitumise nõuet saab mõista kui teenistuskohustust ning selle nõude rikkumist teenistuskohustuste rikkumisena. Avalikus teenistuses töötavad isikud peavad arvestama tavakodanikega võrreldes rangemate piirangutega muuhulgas sõnavabaduse kasutamisele. Päästeteenistuse eetikakoodeksi järgi vastutab päästetöötaja iga oma väljaöeldud sõna ja tehtud teo eest.

Kohtu hinnangul pole kahtlust, et juba filmimise ajal oli Menkov teadlik, et tema käitumine on sobimatu.

Ringkonnakohus ei pidanud veenvaks Menkovi väidet, et ta ei pannud videot Facebooki postitades tähele, et see on "avatud kõigile".

Käskkirja järgi oli Menkovil küll teenistusest vabastamise ajaks päästeteenistuse staaži üle 28 aasta ning ta oli seni olnud eeskujulik teenistuja ja varem distsiplinaarkorras karistamata, kuid rikkumise olulisus kaalus päästeameti hinnangul üles pikaajalise teenistuskäigu.

Menkovi tegu ja selle mittekahetsemine tingis usalduse kaotuse tema vastu. Ringkonnakohtu hinnangul on karistuse valikut piisavalt põhjendatud ja Sergei Menkov rikkus teenistuskohustusi tahtlikult.

"Olukorras, kus riigiteenistuja halvustab avalikult ning äärmiselt vulgaarsel ja mõnitaval moel riiki, mida ta oma ametikohal töötades esindab, võib tema teenistusest vabastamine olla õigustatud sõltumata varasemast laitmatust teenistuskäigust," märkis kohus.

Menkov tahtis ringkonnakohtu otsuse tühistamist, kuid riigikohus ei võtnud tema esindaja kaebust arutusele.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: