Politsei: visuaalsel vaatlusel on raske hinnata luufragmentide vanust

Kohtla-Järvel avastati keskaegne skelett (pilt on illustreeriv)
Kohtla-Järvel avastati keskaegne skelett (pilt on illustreeriv) Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) üritab muinsuskaitseametiga leida võimalusi, kuidas mitte kahjustada skeleti või luufragmentide leidmise korral arheoloogide huvisid.

"Oluline on mõista, et on kuritegusid, mis ei aegu, kuid samas visuaalsel vaatlusel on tihtilugu raske otsustada luude vanust, eriti just fragmentaalsete leidude puhul," ütles politsei- ja piirivalveameti juhtivkriminaalametnik Ave Eisel ERR-ile.

Eiseli sõnul on politsei muinsuskaitseametiga täiendavalt arutanud, kuidas tagada ühelt poolt see, et politsei saaks kontrollida skeleti leidmisel võimalikku seotust kuriteoga ning seejuures mitte kahjustada arheoloogide huve.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Ilmar Kahro sõnul on PPA edastanud kõigile häirekeskustes töötavatele politseinikele muinsuskaitseametnike kontaktid, kellega võtta ühendust, kui patrull saadetakse sündmuskohale, kus on leitud inimskelett või selle fragmendid.

"Loomulikult ei saa me muinsuskaitsjatelt eeldada, et nad suudavad 24 tundi ööpäevas igas Eesti otsas asuvale väljakutsele kiiresti reageerida, kuid anname parima, et neid senisest rohkem kaasata," märkis ta.

Kahro sõnul allkirjastavad PPA ja muinsuskaitseamet koostöölepingu lisa, millega reguleeritakse politseinike ja muinsuskaitsjate suhtlus ka formaalse dokumendiga.

Hiljuti tegi riigikogu liige Eerik-Niiles Kross sotsiaalmeediapostituse, milles ta siunas politseinikke, kes olid võtnud ühest leiukohast kaasa tema hinnangul muinasluud.

"Kuulge Eesti politsei, mitu korda tuleb ühte lihtsat asja Teile seletada. Jälle on muinasasulast leitud inimluid, politsei on kohale tulnud JA LUUD KAASA VÕTNUD!!!! Mida te teete nendega? Politsei osteoloog uurib viikingite dieeti vabal ajal? See on vast juba kümnes kord kui on lubatud, et lepitakse kokku koostöö Muinsuskaitseametiga, et ei lasta asjatundmatul isikul leiukohta lõhkuda jne jne. Mitte midagi ei mõju," kirjutas Kross.

Kross vahendas oma postituses ka leiust politseid teavitanud inimese sõnu: "...kanalisatsiooni kaevetööde käigus paljandus välja arheoloogiline tume kiht, mis sisaldab endas tumedaid kive, söetükke, paari eset ja arvatavasti inimluid- välja tulnud luude arvatav sügavus maapinnas võis olla 30-40 cm. Kraavi hinnanguline sügavus võib olla kuni 1 m. Leiust teavitasin ka politseid, kes ka koheselt reageeris ning fikseeris leukoha ja VÕTTIS LUUD KAASA."

Kahro märkis, et silmas peetud juhtumil ei olnudki tegemist inimluudega.

"Antud olukorras lubas kaevamistööde tegija politseid teavitades ise muinsuskaitsjaid teavitada. Skeleti fragmentide lähemal uurimisel selgus, et need ei kuulunud inimesele," tõdes ta.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: