ERR Riias: presidendi sõnul on lätlaste patriotism kasvanud

{{1542559140000 | amCalendar}}
Foto: Toms Kalnins/EPA/Scanpix

Läti tähistab pühapäeval 100. sünnipäeva. Riia tänavatele on kogunenud pidustustest osa saama tuhanded inimesed, kuid paljud peavad riigi sünnipäeva kodus - asugu see Lätis või mõnes teises riigis. President Raimonds Vējonis kinnitas kaitseväe paraadil, et Läti astub uude aastasajasse hea väljaõppe saanud armee ja rahva kasvava patriotismitundega.

Läti rahvas seisis pühapäeval järjekorras, et Riia Vabadussamba juurde lilli tuua. Paljudel olid käes lipud, paljudel olid silmad märjad. Kui aated ja ühtsustunne ka kipuvad igapäevastesse probleemidesse mattuma, siis riigi sünnipäeval võis Riias tunda, et tegelikult on need kõik alles, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Oleme õnnelikud, et elame Lätis. Kusagil mujal ei saakski me ju lätlastena olla," sõnas Arvilds.

"Tunnen end siin suurepäraselt, meil on täna väga suur püha. Pisarad tulevad silma... Olen oma riigiga väga rahul," kinnitas Marika.

"Igaüks peaks vaatama oma ninast kõrgemale. Pole alati vaja osundada tühjale kohale, vaid teha ise midagi ära," ütles Ints.

"Olen tänulik, et meie riik on sõbralik ja meie vahel pole vaenu," sõnas Artis.

Seimi istung ja muud pidulikud üritused toimusid ja toimuvad Läti rahvusteatri hoones. Põhjuse selleks annab fakt, et just selles hoones 100 aastat tagasi kuulutati välja Läti Vabariik.

Daugava kaldal peetud sõjaväeparaadil osales 1700 sõjaväelast, politseinikku, piirivalvurit, tuletõrjujat, samuti vabatahtlike organisatsioonide Zemessardze ehk Maakaitse ja noorte kaitseorganisatsiooni liiget.

Läti juubelile saabunud riigipeade seas oli Eesti president Kersti Kaljulaid.

Kuigi Lätis on palgaarmee, kasvab seal huvi vabatahtlikuna ajateenistusse minna. Ka Zemessardze liige olla on praegu populaarsem kui kunagi varem.

"Mälestame ja austame täna kõiki, kes andsid Läti eest oma elu! Panustame oma kaitsevõimesse, sest teame - oleme nii tugevad, kui ise suudame oma riigi eest seista!" kõneles president Raimonds Vējonis.

Üle kogu Läti aga süüdati laupäeval ja süüdatakse pühapäeva õhtulgi tuhanded küünlad, toimuvad kontserdid ja võimsad ilutulestikud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: