"Pealtnägija" võttis vaatluse alla parteilised ülejooksikud ({{commentsTotal}})

Foto: Siim Lõvi/ERR

Eelmisel nädalal hämmastas paljusid, kuidas tuntud reformierakondlased Imre Sooäär ja Andrei Korobeinik Keskerakonna valimisnimekirja kolisid. Selle varjutas aga 48 tundi hiljem lahvatanud valitsuskriis, mis meenutab rohkem ise esile kutsutud epilepsiahoogu, vahendab "Pealtnägija".

"Pealtnägija" uuris erakonda vahetanud poliitikutelt, mis on sundinud neid seda tegema.

"Minu jaoks oli see maailmavaate küsimus," vastas IRL-ist Reformierakonda üle läinud Yoko Alender.

Ta tunnistab, et need, kes erakonda maha jäid, võisid tunda kibedust. "Muidugi oli raske, kui mõned vanad nö head võitluskaaslased võtsid seda otsust nii isiklikult."

"Minu jaoks oli see üsna loogiline otsus. Ma ütlesin, et ilmselt ei ole minust abi erakonnale ja erakonnast abi mulle," kommenteeris Reformierakonnast Keskerakonna valimisnimekirja ümber kolinud Andrei Korobeinik.

"Võib-olla selles mõttes ongi tegemist minu kui reeturiga, kes IRL-i astudes tunduski neile kogu aeg võõras," arutles Keskerakonnast IRL-i ja sealt tagasi Keskerakonda liikunud Aivar Riisalu.

Yoko Alender, Andrei Korobeinik ja Aivar Riisalu on vaid mõned näited nn poliitilistest rändlindudest. Tüüpiline põhjendus on kas maailmavaate muutumine või lahknevus senise koduparteiga.

Jaak Allikut peeti kõige kõvemaks parteivahetajaks isegi NO99 legendaarses "Ühtse Eesti suurkogu" etenduses, kus talle publiku sekka küsimus esitati: "Huvitav, millest see tuleb, et kõik parteid, millega te olete seotud, on kas ära keelatud või on nad lihtsalt ära lagunenud?"

Veteranpoliitiku sõnul on sotsid rangelt võttes siiski alles neljas partei, kuhu ta kuulub. Kusjuures sellest reast kaks – kommunistlik partei ja Koonderakond – likvideeriti, mitte ta ei hüpanud üle.

"Mul ei ole küll seda olnud kunagi, et ma olen ühest erakonnast päevapealt üle hüpanud, rääkimata veel, et kuskilt valituna olles lähen ära, poole töö pealt," kommenteeris Jaak Allik. "Et juhtum natuke teine ja et mul kompartei ja Koonderakonna likvideerimisel oma roll on, seda pigem loen plussiks praegu," lisas Allik muheldes.

Äri-, laulu- ja poliitikamees Aivar Riisalu on eriti markantne näide. Viimastel kohalikel valimistel oli ta Tartus IRL-i linnapeakandidaat, sai isegi volikokku, aga siis võttis vastu abilinnapea koha keskerakondlikus Tallinna linnavalitsuses ja astus tagasi Keskerakonda.

Riisalu ise selles probleemi ei näe.

"Ma ei saa aru, mis siin nüüd nagu siis räiget saab olla ehk seda ühiskonnale lahti seletada ma proovisin juba siis, kui see juhtus. Kui sellest ei taheta aru saada, siis on see probleem tegelikult nendes, kes ei saa aru," leiab Riisalu, kes eitab, nagu oleks ta üle ostetud.

Ta lahkus algul Keskerakonnast vastuolu tõttu Edgar Savisaarega, aga IRL osutus veel hullemaks.

"Mis ma sealt eest leidsin, oli pehmelt öeldes veel kahetsusväärsem, sest seal istus teatavasti ikkagi juhtkonnas umbes noh, ma naeruga pooleks ütlesin, et sellised neli Savisaare stiilis venda, ja tänaseks nad on siis oma juhtimisstiiliga jõudnud sinna, kuhu nad on jõudnud," ütleb Riisalu.

Kas ta aga ei tunne, et pettis oma valijaid Tartus?

"Muidugi tunnen! Sellepärast, et nemad ju usaldasid mind, aga ma olen selle eest ka vabandanud. Võib-olla ma siis lihtsalt kuulusin ikkagi valesse kohta," pakub tänane Tallinna abilinnapea.

"Jah, väljast vaadatuna tundub see eriti naljakas. Kindlasti Aivar suudab oma käikudele mõelda ja välja öelda adekvaatsed põhjendused, aga maailmavaade kui selline või ühe organisatsiooni ideoloogia kandmine sealt küll mitte kuidagi välja ei paista," kommenteerib endise parteikaaslase Riisalu liikumisi Kalle Laanet, kes ise heideti Keskerakonnast välja, misjärel poolteist aastat hiljem liitus ta Reformierakonnaga.

Tema sõnul ei saa erakonnavahetajaid ühe lauaga lüüa.

"Need ongi kõik eri juhtumid, eri põhjused ja öelda, et kõik teevad seda selle nimel, et leida omale parim koht kuumema päikse all, nii ei saa. On inimesi, kes teevad seda sellel põhjusel, et leida omale kindlam koht, garanteerida oma tulevikku. On neid inimesi, kes ei aktsepteeri mingeid sisekorralduslikke küsimusi või ka poliitikat," lisas Laanet.

Kõige reljeefsem näide, kus ülehüppaja on pidanud oma sõnu sööma, on Vilja Savisaar, kes Keskerakonna fraktsiooni juhina võrdles riigikogu kõnepuldist peaminister Andrus Ansipit fataalse haigusphanguga: "Peaminister Ansip on Eesti riigi jaoks õnnetus, millest ainult ehk katk võiks hullem olla."

Toimetaja: Merilin PärliHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: