Erakonnad jagavad oma liikmete MTÜ-dele heldelt katuseraha

Helir-Valdor Seeder (vasakult), Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas ja Urmas Reinsalu.
Helir-Valdor Seeder (vasakult), Jevgeni Ossinovski, Jüri Ratas ja Urmas Reinsalu. Autor/allikas: Sergei Stepanov/ERR

Erakondade niinimetatud katuserahade nimekirjadesse süvenedes ilmneb, et hulk sellest rahast läheb nende endi liikmetega seotud mittetulundusühingutele.

Kolme koalitsioonierakonna katuserahade nimekirjadest leiab nii spordiseltse, külaseltse, koole, lasteaedu kui ka kirikuid. Seejuures on kirikute vastu heldemad Keskerakond ja Isamaa, kelle katuserahade tabeleist leiab pika loetelu pühakodade korrastamiseks mõeldud summasid, samas kui sotsidelt said remonditoetust vaid mõned kirikud.

Paistab aga silma, et erakonnad ei jäta kasutamata võimalust katuserahadega ka oma liikmete tegevusele hoogu anda.

Üks kahest Keskerakonna suuremast rahaeraldusest, 100 000 eurot on läinud Tööstuspark Intec-Nakro MTÜ-le, mille üks kahest juhatuse liikmest on Keskerakonna liige, korruptsioonis süüdi mõistetud Narva linnavolinik Fjodor Ovsjannikov.

Möödunud aastal ületas uudisekünnise MTÜ-le Voore Keskerakonna katuserahadest antud 50 000 euro suurune summa, sest ühingu juhatuse liige Kristjan Sakk on keskerakondlasest riigikogu liikme Erki Savisaare koostööpartner. Voore ei jäänud Keskerakonna panuseta ka sel aastal: neile laekub 17 000 eurot mõisate 3D turundamise platvormi arendamiseks.

50 000 eurot sai tegevustoetust sundüürnike õiguste eest võitlev Eesti Üürnike Liit, mille juhatusse kuulub kaks keskerakondlast: Urmi Reinde ja riigikogu liige Heimar Lenk.

12 000 eurot tegevustoetust läks aga MTÜ-le Talendipank, mille juhatuses on ka Keskerakonna liikmed Sten-Erik Jantson ja Tiina Jantson. Ühingu aastaaruande kohaselt tegelevad nad iludusvõistluste korraldamisega.

Viisu külaselts, mille juhatusse kuulub Paide linnavolikogu keskerakondlasest esimees Aivar Tubli, sai peaministriparteilt pargi rekonstrueerimiseks 20 000 eurot.

5000 euroga on Keskerakond muu hulgas meeles pidanud Jõgeva haiglat, mille juhatuse liige Peep Põdder on lisaks erakonda kuulumisele tuntud ka kui Edgar Savisaare ihuarst.

Ka Isamaa ja sotsid pole raha jagades oma liikmeid unustanud

Isamaa katuserahadest sai 100 000 eurot MTÜ Konstantin Pätsi Muuseum, mille viiest juhatuse liikmest kolm, nende seas Trivimi Velliste, on Isamaa liikmed. Toetuse eesmärk on rajada Pätsi monument.

50 000 eurot läks Taheva valla külade seltsile, et arendada koostöövõrgustikku. Seltsi ainus juhatuse liige Monika Rogenbaum kuulub Isamaasse. Poolsada tuhat eurot andis erakond ka MTÜ-le Rõuge Spordiklubi, mille juhatuse liikmetest kaks - Jaak Pächter ja Oliver Ossipov on Isamaa liikmed.

MTÜ Kalevi Jahtklubi on katuseraha nimekirjas 25 000 euroga sadama infrastruktuuri renoveerimiseks. Ühingu juhatuses on ka Isamaasse kuuluv Kalev Vapper. Sama suure summa eraldas erakond Jaan Tõnissoni instituudile, mille ainus juhatuse liige Andrus Villem on samuti Isamaa ridadest.

Isamaa katuserahast 23 000 eurot kogukonnarajatisteks saanud MTÜ Toila-Ontika Merekuurort juhatusse kuulub Isamaa liige Tiit Salvan.

Hiiumaa Muinsuskaitse Selts, mille juhatuses on kohaliku vallavolikogu isamaalasest liige Tiit Harjak, sai 15 000 eurot, et projekteerida Hiiumaa Vabadussõja monument.

Ka sotsid käivad katuseraha jagamisel koalitsioonipartneritega ühte jalga. Nemad on andnud 36 000 eurot Tartumaa Põllumeeste Liidule, mille tegevjuht on SDE liige Jaan Sõrra. 45 000 eurot saab aga SA Tilsi Staadion, mille juhatusse kuulub sotside liige Sirje Tobreluts.

Tartumaa Rahvakultuuri Keskseltsisile, mille juhatusse kuulub erakonna liige Ants Johanson, eraldasid sotsid 10 000 eurot ruumide renoveerimiseks ja soetusteks. Ka MTÜ Väikese Väina Selts, kus juhatusse kuuluvad Andres Hanso ja Heiki Hanso SDE-st, sai sotsidelt keskkonnaanalüüsi koostamiseks 10 000 eurot.

Sama suure summa saanud Vaiatu Küla Seltsi juhatuse liige on SDE-sse kuuluv Mati Kepp. 10 000 eurot läheb ka Sõmerpalu hooldekodule, kus juhatuse ainsaks liikmeks on sotsiaaldemokraat Lenhard Ermel, ning Eesti Kepikõnni Liidule, mille üks juhatuse liikmeist on sotsiaaldemokraat Rein Randver.

Lisaks eelmainituile leidub veel teisigi erakonnaliikmetega seotud asutustele määratud toetusi küllaldaselt nii Keskerakonna, sotside kui ka Isamaa katuseraha nimekirjas. Isamaa jagas 2019. aasta riigieelarvest katuseraha 1,86, Keskerakond 2,2 ja sotsiaaldemokraadid 1,94 miljonit eurot.

Opositsioonierakondade rahaeraldistes niisuguseid seoseid peaaegu ei paista. EKRE jagas oma 300 000 euro suuruse katuseraha võrdsetes osades Hille Tänavsuu Vähiravifondile Kingitud Elu, Eesti Naiste Varjupaikade Liidule ning SA-le TÜ Kliinikumi Lastefond.

Vabaerakonnal oli katuseraha 227 000 eurot ning raha saanutest jäi ainsana, mille juhatusse kuulus ka erakonna liikmeid, silma MTÜ Pelgulinna selts. Asumiselts sai inventari soetamiseks ja tegevustoetuseks 8000 eurot.

Reformierakond loobus katuserahast.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: