Riigikohtu esimees Priit Pikamäe lahkubki Euroopa Kohtu kohtujuristiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Priit Pikamäe.
Priit Pikamäe. Autor/allikas: Heini Heinlaid / ERR

Ilmselt veel enne parlamendivalimisi hakkab riigikogu hääletama president Kersti Kaljulaidi esitatud riigikohtu uue esimehe kandidaadi üle, sest Eesti senine esikohtunik Priit Pikamäe töötab alates veebruari algusest Euroopa Kohtu kohtujuristina.

Ligi 13 aastat riigikohtunikuna ja üle viie aasta riigikohtu esimehena töötanud Pikamäe lahkumine sai kinnituse, kui Luksemburgist saabus meie välisministeeriumisse Euroopa Kohtu nn valikukomitee otsus, mis tunnistas Pikamäe kandidatuuri sobivaks. Eestis oli teda enne toetanud välisministeeriumi komisjon ja valitsus.

Pikamäe uude ametisse asumiseks vajaliku heakskiidu lõplik vormistamine toimub Euroopa Liidu liikmesriikide alaliste esindajate komitees (COREPER).

Euroopa Kohtus on 28 kohtuniku kõrval ka 11 kohtujuristi. Lihtsustatult öeldes on nad sõltumatud arbiitrid, kes enne kohtunike lõppotsust kuulavad ka ise ära kohtuasja mõlemad pooled ning annavad kohtule seisukoha, kuidas kohtunikud võiksid otsustada. Kohtujuristi seisukohaga arvestamine ei ole kohustuslik, tegemist on sõltumatu kõrvaltvaatega, kuid sageli ühtib see kohtu lõpliku otsusega.  

Eesti võtab Euroopa Kohtu kohtujuristi koha üle Rootsilt. Kohtujuristi ametiaeg kestab kuus aastat, järgmine kord on Eestil võimalik see koht täita paarikümne aasta pärast, kuna tegu on roteeruva ametiga.

Algselt valis Eesti valitsus möödunud aasta lõpul välisministeeriumi ettepanekul kohtujuristi kandidaadiks Madis Ernitsa, ent tema kandidatuur aga ei pälvinud Euroopa Liidu ekspertide komisjoni ehk nn Luksembourgi kohtu valikukomitee toetust. Seejärel kuulutas välisministeerium välja uue konkursi kohtujuristi leidmiseks ja viie kandidaadi seast väljus võitjana Priit Pikamäe, kes on esimene Eestist Euroopa Kohtu kohtujuristiks nimetatud inimene.

Priit Pikamäe kandidatuuri riigikohtu esimeheks esitas parlamendile eelmine president Toomas Hendrik Ilves. 14. mail 2013 andis Pikamäe poolt hääle 89 riigikogu liiget, vastu ei olnud keegi ja kaks jäi erapooletust.

"Õigusteaduste doktor Priit Pikamäe, on tugeva akadeemilise tausta ja kohtunikutöö kogemusega, avara pilgu ning täpse mõtlemise ja ütlemisega noorema põlvkonna jurist," iseloomustas teda president Ilves.

Kes saab Priit Pikamäe järglaseks järgmisel üheksal aastal riigikohtu esimehena peab otsustama president Kersti Kaljulaid ning Eesti uue esikohtuniku kandidaat võib seista riigikogu ees veel enne parlamendivalimisi 3. märtsil.

Seni täidab riigikohtu esimehe kohustusi staažilt vanim riigikohtu kolleegiumi esimees, kelleks on tsiviilkolleegiumi esimees Villu Kõve.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: