President esitas riigikohtu esimehe kandidaadiks Villu Kõve ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Villu Kõve.
Villu Kõve. Autor/allikas: Presidendi kantselei

President Kersti Kaljulaid tegi esmaspäeval riigikogule ettepaneku nimetada riigikohtu esimeheks tunnustatud õigusteadlane ja praegune riigikohtu tsiviilkolleegiumi esimees Villu Kõve.

"Meie kohtusüsteem on tugev, toimiv, sõltumatu ja Eesti rahvas usaldab seda. Seepärast pean oluliseks, et ka riigikohtu järgmine juht tuleks kohtusüsteemi seest," ütles riigipea oma otsust allkirjastades ning rõhutas, et riigikohtu esimees ei ole üksnes kohtute juht, vaid õigusriigi üks peamisi eestkõnelejaid meie avalikus ruumis, teatas presidendi kantselei.

Riigikogule saadetud ettepanekus toob riigipea välja, et Villu Kõve on tugeva akadeemilise tausta ja pika kohtunikutöö kogemusega hinnatud jurist. Kõve on osalenud enamike tsiviil- ja äriõigust reguleerivate õigusaktide ettevalmistamisel ja nende kommenteerimisel ning andnud olulise panuse Eesti juristide ettevalmistamisele, õpetades ülikoolides ja juhendades mitmeid väitekirju.

Ettepanekut tehes konsulteeris president ka kõigi parlamendierakondadega.

President teeb ettepaneku nimetada Villu Kõve ametisse alates 4. veebruarist, mil lõpevad senise esimehe Priit Pikamäe volitused.

1971. aastal sündinud Kõve on olnud varem Tartu Ülikooli õppejõud ja töötanud nii advokaadi kui ka justiitsministeeriumi ametnikuna. Riigikohtu kohtunikuks on ta olnud alates 2002. aastast. 2014. aastast saadik on Kõve olnud riigikohtu tsiviilkolleegiumi esimees.

Riigi uue esikohtuniku leidmine tõusis riigipea kiireks ülesandeks pärast seda, kui sai selgeks, et ligi 13 aastat riigikohtunikuna ja üle viie aasta riigikohtu esimehena töötanud Priit Pikamäe lahkub Luksemburgi, Euroopa Kohtu kohtujuristiks.

President Toomas Hendrik Ilvese poolt esitatud Pikamäe sai kuus aastat tagasi parlamendis 89 poolthäält, vastu ei olnud keegi ja kaks jäi erapooletuks.

Kirjutamata traditsiooni järgi arutasid riigikohtu esimehe võimalikke kandidaate ka riigikohtunikud ja tegid oma eelistuse teatavaks presidendile, kellele oli see täiendav informatsioon otsustamisel.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: