President otsib Eesti uut esikohtunikku riigikohtu majast ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Riigikohtu hoone Tartus Toomemäel Postimees/Scanpix
Riigikohtu hoone Tartus Toomemäel Postimees/Scanpix

President Kersti Kaljulaid otsib riigikohtule uut esimeest. Esialgu on kaalumisel riigikohtu kolleegiumite esimeeste kandidatuurid.

Riigi uue esikohtuniku leidmine tõusis riigipea kiireks ülesandeks pärast seda, kui sai selgeks, et ligi 13 aastat riigikohtunikuna ja üle viie aasta riigikohtu esimehena töötanud Priit Pikamäe lahkub Luksemburgi, Euroopa Kohtu kohtujuristiks. Tema kandidatuurile avaldas toetust Euroopa Kohtu nn valikukomitee, vajaliku heakskiidu lõplik vormistamine toimub Euroopa Liidu liikmesriikide alaliste esindajate komitees (COREPER) ilmselt 30. jaanuaril.

President peab nüüd esitama parlamendile riigikohtu uue esimehe nime ja küsima tema ametisse nimetamiseks riigikogu toetust. Nii viis eelmine president Toomas Hendrik Ilves kuus aastat tagasi parlamendi ette Priit Pikamäe kandidatuuri, kes sai 89 poolthäält, vastu ei olnud keegi ja kaks jäi erapooletuks.

ERR-ile teadaolevalt on president Kaljulaid nüüd kohtunud riigikohtu kolleegiumite esimeestega, kelle seas nähakse ka üht võimalikku kandidaati Eesti esikohtuniku ametikohale.

Kadriorus käisid ükshaaval tsiviilkolleegiumi esimees Villu Kõve, kes täidab Pikamäe lahkumise järel riigikohtu esimehe kohustusi kui staažilt vanim riigikohtu kolleegiumi esimees, samuti kriminaalkolleegiumi esimees Saale Laos ja halduskolleegiumi esimees Ivo Pilving.

Justiitsministeeriumis karistusõiguse ja karistuspoliitika valdkonnas ning õiguskantsleri nõunikuna töötanud Saale Laos (44) sai riigikohtunikuks märtsis 2014 ja on kolleegiumi esimees jaanuarist 2017.

Advokaadi- ja justiitsministeeriumi ametniku taustaga Villu Kõve (47) töötab riigikohtunikuna jaanuarist 2002 ja kolleegiumi esimehena 2014. aastast.

Omaaegses kodakondsus- ja migratsiooniametis illegaalse immigratsiooni osakonna peaspetsialistina alustanud Ivo Pilving (43) töötab kohtunikuna aprillist 2004, riigikohtunikuna 2011. aastast ning kolleegiumi esimeheks tõusis oktoobris 2014. Tema tugevuseks on töötamine Tallinna ja Tartu ringkonnakohtutes ning kohtusüsteemi vahetu tundmine altpoolt.

Kirjutamata traditsiooni järgi arutavad riigikohtu esimehe võimalikku kandidatuuri ka riigikohtunikud ja teevad oma eelistuse teatavaks presidendile, kellele on see täiendav informatsioon otsustamisel.

President Kaljulaid soovib riigikohtu uue esimehe esitada veel parlamendi praegusele koosseisule, mis tähendab, et tal on aega vaid loetud nädalad.

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: