Pomerants Aasa ettepanekust õigeusklike jõulupühadest: see on valimistrikk

{{1546870620000 | amCalendar}}
Marko Pomerants
Marko Pomerants Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Marko Pomerantsi hinnagul pole Tallinna linnapea Taavi Aasa ettepanek õigeusklike jõulupühade tähistamisest riigipühana tõsist arutelu väärt ja on seotud lähenevate riigikogu valimistega.

"Tegu on Taavi Aasa valimisaegse sõnumiga Keskerakonna potentsiaalsele valijaskonnale. Siin miskit lisada, ega kommenteerida ei olegi. Teised erakonnad selle initsiatiiviga kaasa ei lähe ja ei saa seda olema ka Keskerakonna poolsetes ettepanekutes koalitsiooniläbirääkimistel. Võib-olla nüüd küll minu jutu peale lisavad, aga kohe ka loobuvad," kommenteeris Isamaasse kuuluv Pomerants ERR-ile Keskerakonda kuuluva Aasa ettepanekut.

"7. jaanuar ehk õigeusu kalendri esimene jõulupüha peaks olema vaba päev ja riiklik püha, sest õigeusklikud soovivad samuti veeta oma pühi tõeliste pühade vääriliselt," ütles Aas pühapäeval. "Õigeusklikud on Eestis suurim religioosne rühm, samuti suurim usklike rühm Tallinnas ning me peaksime austama nende soovi olla sel päeval koos oma peredega." 

Aas märkis, et õigeusk on kõrvuti luterlusega osa Eesti traditsioonidest, sest Tallinna linnapea Jaan Poska ja iseseisvusmanifesti autor Konstantin Päts olid mõlemad õigeusklikud. 

Aas möönis, et iga vaba päev mõjutab majanduskasvu, kuid tõi välja, et pühadega kaasneb tavaliselt ka tarbimise suurendamine, mis avaldab majandusele omakorda positiivset mõju. 

Reformierakondlasest endine Riigikogu liige Eerik-Niiles Kross teatas sotsiaalmeedias, et Keskerakonna idee teha Moskva õigeusu kiriku jõuludest riigipüha on oluliselt ohtlikum kui esmapilgul tundub.

"Esiteks, Eesti Apostlik Õigeusu Kirik, see, kuhu kuuluvad eestikeelsed ja sageli ka eestimeelsed Eesti õigeusklikud, tähistab jõulusid nii nagu valdav osa maailma õigeusu kirikuid ehk uue kalendri järgi /.../. Teiseks, et Taavi Aas teeb sellise ettepaneku päeval, mil Ukraina kirik lahkub lõplikult Moskva kiriku alt ja saab lõplikult iseseisvaks Konstantinoopoli patriarhaadi areaalis, näitab vähemalt kõva poliitilist kuulmist. Aga kuulub ka samasse ritta muude Moskva initsieeritud meediaprovokatsioonidega, mille eesmärk on Ukraina suursündmuse ajaloolisust varjutada."

Kross märkis ERR-ile antud kommentaaris, et õigeusu jõulude tähistamises vana kalendri järgi ning uue aasta tähistamises Moskva aja järgi nagu osa inimestest teeb ei ole mingit ohtu. Samas näitavad sellised tähistamised tema hinnangul teatavaid hoiakuid.

"Moskva Patriarhaadi Õigeusu kirik on institutsioon, mis on eriti Putini Venemaal sisuliselt muutunud Vene riigikirikuks, millel on eristaatus ja mis lisaks õigeusklike usuliste vajaduste rahuldamisele täidab ka imperiaalseid välispoliitilisi ülesandeid. Meenutame kas või Moskva kiriku toetust Krimmi okupeerimisele ja sõjale Ukraina vastu. Eestis on õigeusklikel võimalik kuuluda kas Eesti või Moskva alluvusega õigeusu kirikusse ja nii mõnigi kord näitab kuulumine ka poliitilist meelsust, aga kindlasti mitte domineerivalt," lisas ta.

"Seega, igaüks võib loomulikult tähistada jõulusid nii nagu tema usutunnistus ette näeb. Aga ettepanek muuta Moskva kiriku pühad Eestis riiklikeks pühadeks ei erine väga palju ideest hakata uut aastat ametlikult kaks korda vastu võtma, Moskva ja Tallinna aja järgi."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: