Kongo DV valimised võitis opositsioonikandidaat Tshisekedi

{{1547088660000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Kongo Demokraatliku Vabariigi valimised võitis opositsioonikandidaat Félix Tshisekedi, teatas neljapäeval keskvalimiskomisjon.

"Kogudes 38,57 protsenti häältest on Félix Tshisekedi ametlikult kuulutatud Kongo Demokraatliku Vabariigi presidendiks," ütles keskvalimiskomisjoni juht Corneille Nangaa.

Teiseks jäi arvamusküsitlustes võitjaks prognoositud Martin Fayulu. Endine siseminister Emmanuel Ramazani Shadary pidi leppima kolmanda kohaga.

Kongo Demokraatliku Vabariigi (Kongo DV) pealinnas Kinshasas toodi kolmapäeval presidendivalimiste tulemuste väljakuulutamise ajaks tänavatele täiendavad julgeolekujõud. 

Presidendivalimised korraldati 30. detsembril ning esialgsete valimistulemuste avaldamise tähtaeg oli 6. jaanuar. Valimisametnikud teatasid hiljem tulemuste väljakuulutamise edasilükkamisest sellesse nädalasse.

Presidendivalimiste võitja nimetas Kabilat partneriks

Kongo Demokraatliku Vabariigi presidendivalimiste võitjaks kuulutatud opositsionäär Félix Tshisekedi nimetas neljapäeval ametist lahkuvat presidenti Joseph Kabilat "partneriks demokraatliku muutuse" läbiviimisel Aafrika riigis. 

Keskvalimiskomisjon (CENI) avaldas neljapäeva hommikul 30. detsembri presidendivalimiste esialgsed tulemused, kuulutades võitjaks 38,57 protsenti häältest kogunud Tshisekedi (55).

"Avaldan austust president Joseph Kabilale ja täna ei peaks me nägema temas enam vastast, vaid pigem partnerit demokraatliku muutuse läbiviimisel meie riigis," sõnas Tshisekedi oma erakonna Demokraatia ja Ühiskondliku Progressi Liit (UDPS) peakorteri ees toetajatele. 

Tshisekedi on eelmise aasta veebruaris surnud UDPS-i kauaaegse liidri Étienne Tshisekedi poeg. UDPS on Kongo DV vanim ja suurim opositsioonierakond. 

Tshisekedi lubas valimiskampaania ajal pöörata Kongo DV tagasi seaduse ülimuslikkuse teele, võidelda korruptsiooni "vähkkasvajaga" ja tuua riigi rahutusse idaossa rahu. Kriitikute sõnul puuduvad tal poliitiline ja juhtimiskogemus. 

Alates 2001. aastast Kongo DV-d valitsenud Kabila soosik Emmanuel Ramazani Shadary jäi valimistel 23,8-protsendise toetusega Tshisekedi ja teise opositsiooni kandidaadi Martin Fayulu järel kolmandaks. Fayulu kogus valimiskomisjoni andmeil 34,8 protsenti häältest. 

Shadary õnnitles Tshisekedit valimisvõidu puhul, öeldes pressiesindaja vahendusel, et opositsionääri võit "on rahva tahe". 

Fayulu seevastu mõistis valimistulemused "võltsituna, fabritseerituna ja väljamõelduna" hukka, kuulutades, et need "ei peegelda tõde valimiskasti juures". 

"See on valimisputš, see on mõistetamatu," lausus Fayulu ja kutsus kongo rahvast "tõusma kui üks mees võidu kaitsele". 

Ta kutsus ühtlasi katoliku kirikut avaldama oma 40 000 vaatleja hinnangut. Kirik teatas eelmisel nädalal, et valimised on andnud selge võitja. 

Mitu olukorraga kursis olevat diplomaati ütlesid uudisteagentuurile AP, et katoliku kiriku kogutud andmetel võitis Fayulu absoluutse häälteenamuse. Kahe anonüümsust palunud diplomaadi sõnul näitasid kõigi nelja suurema vaatlusmissiooni, teiste seas Aafrika Liidu ja Lõuna-Aafrika Arenguühenduse (SADC) andmed missioonid Fayulu võitu.  

CENI kehtestatud ajakava järgi kuulutatakse lõplikud valimistulemused välja 15. jaanuaril ning uus president peaks ametivande andma kolm päeva hiljem. 

CENI pidi algse ajakava järgi esialgsed valimistulemused avaldama pühapäeval, kuid lükkas need ajapuuduse tõttu edasi. 

Valimistulemusi Kongo DV-s, kus hääleõiguslikke kodanikke on 40 miljonit, tumestas ka hääletamise edasilükkamine Põhja-Kivu provintsis ebolaepideemia ja riigi edelaosas Yumbis kogukondadevahelise vägivalla tõttu. See puudutab umbes 1,25 miljonit valijat.

Lisaks puhkesid valimiskampaania ajal mitu korda ohvreid nõudnud kokkupõrked opositsiooniaktivistide ja julgeolekujõudude vahel. 

Valimisi ümbritsenud segadus ja vägivald on tekitanud kartuse, et verise minevikuga Kongo DV võib tagasi libiseda vägivallakeerisesse. Verised kokkupõrked tumetasid nii 2006. kui ka 2011. aasta presidendivalimisi. Ajavahemikul 1996-2003 hukkus Kongo DV-s naaberriikide sõjavägede osavõtul peetud kahes sõjas miljoneid inimesi. 

Presidendivalimised pidid algselt toimuma juba 2016. aastal, kuid Kabila keeldumise tõttu tagasi astuda on neid korduvalt edasi lükatud. Kabila teatas viimaks mullu augustis, et valimised peetakse detsembris ja ta ei kavatse põhiseaduse vastaselt kolmandaks ametiajaks presidendiks pürgida. 

Ehkki opositsioon on olnud Kabila suhtes kriitiline, on selle liidrite toon pärast valimisi pehmemaks muutunud. "Kättemaksu vaimu ei ole," lausus Tshisekedi hiljuti Belgia ajalehele Le Soir. 

Kabilal ja Tshisekedil "on huvi kohtuda rahumeelse ja tsiviliseeritud võimu ülemineku ettevalmistamiseks", sõnas UDPS-i peasekretär Jean-Marc Kabund varem sel nädalal. 

Lääneriigid jälgivad Kongo DV presidendivalimisi tähelepanelikult, sest protsess on 1960. aastal iseseisvunud endise Belgia koloonia esimene katse rahumeelselt võimu vahetada.

Kongo DV on Sahara-taguse Aafrika suurim riik pindalaga on 2,3 miljonit ruutkilomeetrit, mis on umbes kaks kolmandikku Lääne-Euroopast.

Kongo DV võimuliit: võtame opositsionääri valimisvõidu teadmiseks

Kongo Demokraatliku Vabariigi võimukoalitsioon teatas neljapäeval pärast opositsionäär Félix Tshisekedi presidendivalimiste võitjaks kuulutamist, et on võtnud tema valimisvõidu teadmiseks, ja lisas, et jätab endale õiguse oma kandidaadi tulemust õiguslikult vaidlustada. 

"Me oleme pettunud meie kandidaadile omistatud tulemuses, kuid me võtame sõltumatu keskvalimiskomisjoni (CENI) esialgse teadaande teadmiseks. Kui see peaks vajalikuks osutuma, uurime, kas peame laskma käiku õiguslikud vahendid," lausus valitseva Kongo Ühisrinde (FCC) pressiesindaja Lambert Mende. 

FCC toetas presidendivalimistel kolmandaks jäänud endist siseministrit Emmanuel Ramazani Shadaryt, kes kogus CENI andmeil 23,8 protsenti häältest. 

Kongo DV katoliku kiriku valimisandmed ei vasta ametlikule tulemusele

Kongo Demokraatliku Vabariigi mõjuvõimas katoliku kirik teatas neljapäeval, et detsembris toimunud presidendivalimiste esialgne tulemus ei lange kokku nendega, mis kiriku vaatlejad valimisjaoskondadest ise kokku lugesid.

"Me näeme, et CENI (valimiskomisjoni) esitatud presidendivalimiste tulemused ei lange kokku meie vaatlusmissiooni käigus valimisjaoskondades ning häältelugemiskeskustes kogutud andmetega," ütles Kongo DV piiskoppide organisatsiooni CENCO esindaja Donatien Nshole.

Aafrika Liit manitseb Kongo DV valimisvaidlusi rahumeelselt lahendama

Aafrika Liit manitses neljapäeval Kongo Demokraatlikku Vabariiki lahendama valimistulemuste üle tekkinud vaidlused rahumeelselt ja dialoogi teel.

"On tähtis, et lahkhelid väljakuulutatud tulemuste pärast, eriti et need ei peegelda valijate soove, lahendataks rahulikult, vastavate seaduste poole pöördudes ja läbi asjaosaliste poliitilise dialoogi," ütles AL-i esimehe Moussa Faki Mahamati büroo avalduses.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: