Kongo Demokraatlik Vabariik proovib demokraatlikult presidenti vahetada

Kongo DV/Zaire kurikuulsaim riigijuht Mobutu Sese Seko (1930-1997).
Kongo DV/Zaire kurikuulsaim riigijuht Mobutu Sese Seko (1930-1997). Autor/allikas: Rob Mieremet/Wikimedia Commons

Kongo Demokraatlikus Vabariigis peetakse pühapäeval presidendivalimised, mida on kahe aasta jooksul korduvalt edasi lükatud.

Ettevalmistuste viimaseid päevi iseloomustavad protestid, opositsiooni kriitika ja miljonile valijale Ebola-epideemia tõttu kehtestatud osavõtukeeld.

Siiski on hiigelsuures Kesk-Aafrika riigis loota esimest rahumeelset ja demokraatlikku võimupööret, sest 2001. aastast alates valitsenud president Joseph Kabila on otsustanud kõrvale astuda ja enam mitte kandideerida. Kabila teine ametiaeg pidi lõppema juba 2016. aastal ning seega on valimisi erinevatel põhjustel edasi lükatud juba kaks aastat.

Eduka kulgemise korral tähendaksid valimised sisuliselt seda, et riigis, mis autoritaarse presidendi Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu Wa Za Banga* valitsusajal kandis nime Zaire, toimuks esimene demokraatlik ja rahumeelne võimuvahetus pärast 1960. aastat.

Paljud valijad aga kahtlevad, kas võiduvõimalus antakse kellelegi teisele kui Kabila soosikule, endisele siseministrile Emmanuel Ramazani Shadaryle. Omavahel sageli tülitsevat opositsiooni esindavad kandidaatidena Félix Tshisekedi, Martin Fayulu ja Vital Kamerhe.

Maavarade poolest väga rikka, kuid sõjalistest konfliktidest ja epideemiatest räsitud riigi saatuse peaksid otsustama ligi 40 miljonit valijat.

Mõned vaatlejad on väljendanud kartust, et valimispäev võib tuua vägivalla, kuid kongolased ise kinnitavad, et nemad soovivad rahu.

BBC pikemas ülevaates meenutatakse Kongo DV seniseid võimuvahetusi ning märgitakse ära, miks tükike Kongost on suure tõenäosusega peidus ka paljude eestlaste mobiiltelefonides.

* Tulevase riigijuhi sünninimi oli Joseph-Désiré Mobutu. Võimul olles valis ta aga endale uue nime, mis kohalikus keeles tähendab üldjoontes "kõikvõimast sõdalast, kes tänu oma vastupidavusele ja paindumatule võidutahtele, liigub vallutuselt vallutuseni, jättes enda järel vaid tulelõõma".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: