ID-kaardi klienditugi soovitas kolm aastat vana arvuti välja vahetada

ID-kaart.
ID-kaart. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

ID-kaardi tarkvarauuendused toimivad üksnes uutel operatsioonisüsteemidel, mida aga vanematele arvutitele alati peale panna ei õnnestu. Kõige markantsematel juhtudel on ID-kaardi klienditoe telefonil helistanutele soovitatud vaid kolm aastat vanad arvutid välja vahetada. ID-kaardi tuge pakkuv Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) vabandab asjatundmatu nõu pärast.

Kolm aastat vana MacBook Air arvuti omanik Kristi asus mõni päev tagasi oma arvutil ID-kaardi tarkvara uuendama, et sellega ka tänavu digiallkirju anda saaks. Allkirjade andmisel on suur osa ta igapäevasest tööst, ilma selleta ei saa kuidagi.

Uuendamine aga ei õnnestunud - arvuti operatsioonisüsteem oli vananenud ega toetanud uuendust. Kodus omal käel pusimine ei aidanud - uut operatsioonisüsteemi ei õnnestunudki arvutile installeerida.

Kristi helistas ID-kaardi klienditoele, kust mure ära kuulanud teenindaja teatas: ostke uus arvuti! Nõuannet põhjendas teenindaja argumendiga, et kolm aastat vana arvuti ei saagi turvaline olla, mistõttu tuleb see mõistagi välja vahetada.

Kuivõrd Kristi pidas kolm aastat vana töövahendit siiski üsna uueks ning arvutid on kallid, ei tormanud ta joonelt arvutipoodi uut töövahendit soetama, vaid palus abi tuttavalt IT-mehelt. Koos alustati pusimist uue operatsioonisüsteemi paigaldamiseks kolmapäeva hommikul kell üheksa ja saadi see peale sama päeva pärastlõunaks. Arvuti vajas ka uut brauserit ja selle seadistamist. Kristil õnnestus vajalik dokument allkirjastada viimaks kell pool neli.

"Kella üheksast kuni poole neljani tegelesin ainult sellega, enne kui sain allkirja anda. Riik eeldab arendusi tehes, et igaüks on IT-mees," on Kristi pahane. "Täitsa absurd, et ei saa riigiga enam suhelda!"

Kui ta oma muret sotsiaalmeedias jagas, selgus, et ta pole ainus, kes RIA hallatavalt ID-kaardi klienditoelt suhteliselt uue arvuti väljavahetamise soovituse saanud on.

Sellise soovituse saanutest on aga veelgi rohkem neid, kel ongi kodus pisut vanem arvuti, mis teeb ID-kaardi kasutamisele lõpu.

RIA: tagame toe viimasele kolmele versioonile

RIA elektroonilise identiteedi osakonna juhataja Margus Arm ütleb, et soovitus kolm aastat vana arvuti välja vahetada oli eksitav ja kahetsusväärne. Praeguseks on nad tuvastanud tõesti mõned intsidendid, kus sellist nõu on antud, kuid väga palju klienditoe kõnesid pole jõutud veel üle kuulata.

"Päris suur töö on need abikõned üle kuulata," põhjendab Arm. "Peame tõesti väga vabandama niisuguse inimliku eksituse tõttu. Kolm aastat vana arvuti ei ole tõesti nii vana, neid ei pea minema välja vahetama. Eks me peame koolitama oma klienditoe inimesi."

Armi kinnitusel tagab RIA ID-kaardi tarkvara toe erinevate tootjate viimasele kolmele tarkvaraversioonile. See ei tähenda, et vanematele versioonidele ei õnnestuks uuendust teha, kuid need pole garanteeritud.

"Näiteks Windows 7 peal võib uuendus isegi töötada, aga kui Windows 7 ei ole võimalik arvutile peale panna, siis selle arvutiga enam ID-kaarti kasutada ei saa," tõi Arm näiteks.

Nõnda kunagine populaarne Windows XP näiteks uut ID-kaardi tarkvara ei toeta. Maci peal on garanteeritud aga versioonide 10.13 ja 10.14 töökindlus ID-kaardiga. Seetõttu tuleks välja vahetada arvutid, mille vanus algab vahemikust umbes viis kuni seitse aastat.

"Esmalt soovitame inimestel ikka arvutimüüjate või IT-toe poole pöörduda, et välja selgitada, kas selle opsüsteem toetab ID-kaardi tarkvara või kas sellele õnnestub uut opsüsteemi peale panna. Ei pea kohe poodi uut arvutit ostma minema. Näiteks mul on kodus kuus aastat vana arvuti, aga sel on opsüsteem vahetatud, tarkvarauuendused tellitud ja see toimetab hästi, seetõttu ma ei näe põhjust, miks peaks uue ostma," selgitab Arm.

"Aga kui inimesel on juba nii vana arvuti, et sellele ei saa uut opsüsteemi peale panna, siis see ei ole enam ID-kaardi küsimus, sest sel juhul on see arvuti ja opsüsteemi konflikt, mitte ID-kaardi konflikt," lisab ta, tõdedes, et lõputult ei saa ega peagi kõik arvutid töötama, ka tootjad ei paku neile enam tarkvarauuendusi välja, mistõttu muutuvad need ajaga ebaturvalisteks.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: