X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Osa kehtetuid ID-kaarte sai e-teenustes edasi kasutada

{{1561561920000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Politsei- ja piirivalveamet (PPA) tuvastas infosüsteemides andmevahetushäire, mille tõttu sai osa kehtetute ID-kaartidega e-teenuseid kasutada. PPA alustas kriminaalmenetlust kontrollimaks, kas mõnda ekslikult kehtima jäänud kaarti on kasutatud kurjade kavatsustega, Riigi infosüsteemi amet (RIA) alustas aga politsei ja SK ID Solutionsi suhtes järelevalvemenetlust.

Viimase viie aasta jooksul on e-teenustes kasutatud 353 kehtetuks tunnistatud kaarti, neist 285 puhul oli tegemist surnud inimese dokumendiga, teatas politsei.

"Kuna andmevahetus infosüsteemide vahel ei toiminud korrektselt, oli e-teenustes võimalik edasi kasutada näiteks ID-kaarte, mis olid kehtetuks tunnistatud seoses abiellumisel nime vahetamisega, ja elamisloakaarte, mis muutusid kehtetuks Eesti kodakondsuse omandamisel," selgitas PPA arendusosakonna ekspert Kaija Kirch. "Neil juhtudel ei ole mingit põhjust eeldada, et kaarti oleks e-teenustes omaniku asemel kasutanud keegi teine."

Ta lisas, et surnud inimese dokumentide kasutamise puhul on lähedased peamiselt tasunud surnud inimese arveid ja matusekulusid ning lõpetanud lahkunu nimel olnud teenuslepinguid, mis on loomulik käitumine pärast lähedase lahkumist.

"Ühe kaardi puhul uurib aga PPA võimalust, et pereliige kuritarvitas surnud inimese dokumenti teadlikult ja selle osas on alustatud kriminaalmenetlust," ütles Kirch.

"Aktuaalsele kaamerale" antud telefoniintervjuus kinnitas Kirch, et e-valimistel ei ole selliste kaartidega hääletada saanud, sest e-valimiste puhul kontrollib valimisrakendus alati rahvastikuregistrist andmeid ja seal on alati need andmed olemas.

"Valida kindlasti ei ole selliste kaartidega saanud," sõnas ta.

Andmevahetushäire kestis eksperdi sõnul mitu aastat, kuid 2015. aastal tehti muudatus, mille tõttu vea esinemine vähenes. Pärast seda tekkis probleemseid ID-kaarte küll juurde, kuid varasemast vähem.

Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) identiteediteenuste osakonna juhataja Kalle Kuusiku sõnul ei jõudnud andmevahetushäire tõttu dokumentide kehtetuks tunnistamisel PPA infosüsteemist UUSIS kõigi kaartide kohta andmed sertifikaate teenindava ettevõtteni SK ID Solutions.

"Seetõttu oligi osa kaarte võimalik e-teenustes edasi kasutada," lisas Kuusik. "Praeguseks on probleem lahendatud ja kõik need sertifikaadid on tühistatud."

PPA andmekogusid arendav ja haldav SMIT lisas infosüsteemile ka täiendava kontrollimehhanismi, et välistada sellise tõrke tekkimist tulevikus.

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) on Eesti.ee veebilehele lisanud kontrollrakenduse, kus on võimalik isikukoodi alusel kontrollida, kas andmevahetushäire puudutas surnud lähedase dokumenti.

RIA alustas SK ID Solutionsi kui usaldusteenuse osutaja ning PPA suhtes järelevalvemenetlust. PPA puhul kontrollib RIA järelevalvemenetluse käigus riigi infosüsteemide turvameetmete (ISKE) nõuete täitmist PPA infosüsteemis.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: