Karusloomafarmide keelamine jõuab uuel nädalal riigikogu suurde saali

Karusloomafarm.
Karusloomafarm. Autor/allikas: ERR

Riigikogu keskkonnakomisjon arutas teisipäeval koos huvigruppidega eelnõu, mis lõpetaks karusloomade pidamise karusnaha tootmiseks, kuid komisjon niisugust seadusemuudatust ei toetanud. Riigikogus jõuab eelnõu esimesele lugemisele tuleval nädalal.

Eelnõu kohaselt lõpetataks karusloomade pidamine üksnes või peamiselt karusnaha tootmiseks, aga ka nende aretamine ja paljundamine sel eesmärgil.

Keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra (SDE) ütles ERR-ile, et komisjon arutas teemat ligi kaks tundi ning diskussioon oli pingeline. Ehkki tavapäraselt teeb keskkonnakomisjon oma otsuseid konsensuslikult, siis seekord tema sõnul ka hääletati, sest tegemist on paljuski eetilise küsimusega, kas on mõistlik pidada loomi selleks, et neilt nahk nülgida.

Selle tegevuse lõpetamist toetas hääletusel kaks komisjoniliiget - Vakra ja komisjoni aseesimees Kalle Palling (Reformierakond), neli liiget olid aga vastu.

"Oluline moment on see, et kogu komisjon tõdes, et kui tulevikus peaks see otsus sündima, et see tegevus lõpetatakse /.../ siis loomulikult tuleb riigil teha väga selged arvutused, mis läheb maksma ümberõpe, nende ettevõtete ümberorganiseerimine. Kuigi ühtpidi võib öelda, et selles sektoris on tööl ainult pea sadakond inimest, siis sellegipoolest on need väga olulised töökohad ja kindlasti ei tohi seda teha uisapäisa," rääkis Vakra, kelle sõnul leiti komisjonis, et üleminekuaeg peaks olema viie- või kümneaastane.

Palling ütles pressiteate vahendusel, et kui riik näeb, et karusloomafarmid ei sobi 21. sajandi Eestisse, siis kõige mõistlikum viis oleks need farmid omanikelt välja osta ja seejärel sulgeda. Selle idee kohta märkis Vakra, et tegu on ühe võimaliku lahendusega, kuid diskussiooni tuleb edasi pidada ning ta tegi maaeluministeeriumile ja keskkonnaministeeriumile ettepaneku muudatuse mõjud läbi arvutada.

"Selge on see, et uus riigikogu koosseis pärast 3. märtsi keskkonnakomisjonis ühe esimese teemana taas selle teema lauale võtab," lisas ta.

Keskkonnakomisjon leppis kokku, et riigikogu suures saalis läheb karusloomakasvanduste küsimus hääletusele tuleval nädalal. Ehkki pooleteise aasta eest selliste kasvanduste keelamine riigikogus läbi ei läinud, on olukord Vakra sõnul praeguseks palju muutunud ning arutelu ühiskonnas üha areneb ja suureneb.

Loomuse petitsioonil täitus 50 000 allkirja

Loomade eestkoste organisatsiooni Loomus juhatuse liige Kadri Taperson, kes ka ise komisjoni istungil osales, ütles, et tema hinnangul toimus seekord väike pööre ehk ka need riigikogu liikmed, kes siiani pole teema vajalikkusest hästi aru saanud, on hakanud mõistma, et see ei vaibu.

"Tegelikult on ju Eesti seaduse järgi võimalik niimoodi, et seda arutatakse iga seitsme nädala tagant, korjatakse jälle näiteks teatud ports allkirju - Loomuse petitsioon sai täna hommikul näiteks 50 000 allkirja jälle täis - ja siis on riigikogu liikmed kohustatud seda arutama," rääkis Taperson ja lisas, et niisugusel ajaraiskamisel ei ole ka mõtet.

Ta märkis, et kuna on olemas tugev survegrupp, mille taga on kümned tuhanded, kui mitte sajad tuhanded inimesed, kes tõepoolest loomadest hoolivad, siis oleks aeg, et keelustamise ja mittekeelustamise vahel pendeldamise asemel arutataks tõepoolest läbi, millised on võimalused, mida karusloomakasvandusega tegelevad inimesed, keda on Eestis täistööajale taandatuna 30-40 inimest, võiksid õppida tegema, et nad endale mingi eriala saaksid ja töökohast ilma ei jääks.

"Loomulikult on mul hea meel, et seda arutatakse suures saalis, ja mul on hea meel, et riigikogu liikmed on aru saanud, et see ei ole kogemata esile tulnud teema, vaid maailmas on väga palju inimesi, kellele lähevad loomad korda, keskkond korda. Ka parlament ja otsustajad peavad harjuma, et need teemad tulevad esile veelkord ja järjest rohkemal määral," lausus Taperson.

Eestis kasvatatakse karusloomadena tšintšiljasid, küülikuid, naaritsaid ja rebaseid. Kokku peetakse Eestis umbes 200 000 karuslooma.

Karusloomakasvanduste keelamine on päevakorras seoses 18 riigikogu liikme algatatud loomakaitseseaduse ja looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõuga.

Riigikogu hääletas 2017. aasta kevadel menetlusest välja eelnõu, mis nägi ette karusloomafarmide sulgemist kümne aasta jooksul. Toona toetas eelnõu tagasilükkamist 49 saadikut, seadusega edasiminekut 24 saadikut, üks jäi erapooletuks ja 18 ei hääletanud.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: