Kommunaalamet: on raskusi, aga lume äravedu Tallinna tänavatelt käib

Lumekoristus Tallinna tänaval.
Lumekoristus Tallinna tänaval. Autor/allikas: ELMO RIIG/Sakala/SCANPIX

Tallinna kommunaalamet kinnitab, et tänavatelt lume äravedamisega tegeletakse praegu igapäevaselt, kuigi probleeme jagub - tööks on vaja on lisajõude, lumekoristust segavad tänavatele pargitud autod.

Tallinna kommunaalamet korraldab lumetõrjetöid põhitänavatel ja ühistranspordimarsruutidega seotud tänavatel ning jalgratta- ja jalgteedel. Väiksemate kõrvaltänavate ja kvartalisiseste teede ja parkimiskohtade puhastamist korraldavad linnaosavalitsused.
 
"Jaanuarikuu on olnud muinasjutuliselt kaunite ja arvukate lumesadudega," ütles ERR-ile kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg. Ta lisas, et Tallinna tänavahoolduse lepingupartnerid on pidanud kaasama õigusaktides ja hoolduslepingutes ettenähtud seisunditasemete saavutamiseks lisajõudusid.

"Linna erinevates piirkondades on teeolud erinevad, vähese liiklusega kvartalisisestel tänavatel võib esineda kinnisõidetud lund ja lume all viimast sulamist meenutavaid jääkonarusi. Sõidukijuhid peavad arvestama talviste liiklemistingimustega ja vahelduvate teeoludega," rääkis Sulg.
 
Esimeses järjekorras teostatakse puhastustööd vastavalt seisunditasemete nõuetele ühistranspordiga hõivatud tänavatel, tõusudel ja kesklinnas ning vanalinnas.

Käesoleva talveperioodi jooksul Sule sõnul on kommunaalameti lepingupartnerid lund ära vedanud 22 244 kuupmeetrit, jaanuaris on koguseks on praegu mõõdetud 19 383 kuupmeetrit.

Möödunud 2017/2018 talveperioodil viidi linnatänavatelt üldse kokku ära 22 781 kuupmeetrit lund "Kõige lumerohkem oli  2010/2011 aasta talv kui olid lumetormid Monica ja Scarlet, siis viidi ära 609 070 kuupmeetrit," märkis Sulg.

Põhiline lume äravedu toimub kesklinnast ja vanalinnast. Kommunaalameti juhataja asetäitja lausus, et üldjuhul veetakse lumi ära linnatänavate kitsamatest kohtadest, kus lumevaalud takistavad ühistranspordi või jalgratturite liiklemist, samuti toimub parkimiskohtadelt kokkukogutud lume äravedu.

Parkivad autod takistavad tõhusat lumekoristust
 
Jooksvalt teostatakse lumevallide paigutamist teeservast kaugemale, et järgnevate sadude puhul oleks ruumi uute vallide tekitamiseks. Sõidukijuhtidel palub kommunaalamet jälgida ajutisi liikluskorraldusvahendeid - tänavate lõikes võidakse rakendada ajutisi parkimispiiranguid, et tagada parkimiskohtade puhastamine ja kasutatavus.

"Tihtipeale aga leidub ikka sõidukiomanikke, kes jätavad sõidukid ajutisele parkimispiirangu alale ning lume äravedu sellelt lõigult on takistatud. Talveperioodil oleks palve, et sõidukiomanikud pargiksid võimaluse korral oma sõidukid hoovidesse, et need ei jääks lumekoristusmasinatele ette," lausus Tarmo Sulg.

Tallinna linn on jaotatud viieks puhastuspiirkonnaks. Tallinna kesklinnas ja vanalinnas teostab tänavapuhastustöid Tänavapuhastuse AS, ida piirkonnas (Lasnamäe ja Pirita) ja lõuna piirkonnas (Nõmme) teostab tänavapuhastustöid  NVTeed OÜ, põhja piirkonnas (Põhja-Tallinn, Kakumäe) ja lääne piirkonnas (Mustamäe, Kristiine, Õismäe) AS Eesti Keskkonnateenused.

Kommunaalameti lepingupartneritele on lume ladustamiseks eraldatud piirkonnapõhised maa-alad.

Ööl vastu neljapäeva toimub lume äravedu Nõmmel

Nõmme linnaosa valitsus teatas, et kolmapäeva õhtul kella üheksast kuni hommikul kella kuueni veetakse Nõmmel lund välja Valdeku tänava Võidu ja Nelgi vaheliselt lõigult, samuti toimub lume väljavedu Nõmme turu parklast.  

Nõmme linnaosa vanema Grete Šillise sõnul on lähiajal vaja korraldada lume väljavedu ka Kadaka puiestee äärtest ja Vabaduse puiestee Vikerkaare ja Olevi tänavate vaheliselt lõigult. "Tõenäoliselt tuleb sadanud lund ära vedada ka Männiku teel Järve Selveri ja Vabaduse puiestee vaheliselt lõigult," lisas linnaosavanem. Lume väljaveo tellijaks on Tallinna kommunaalamet.

Samuti alustati Nõmme linnaosa teedel kõrvaltänavatel metallist rulli ja alusteraga masinatega tekkinud lumerööbaste tasandamist.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: