Amet: metsaomanik on kohustatud tagama uue metsapõlve tekkimise ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Keskkonnaameti kontroll 6000 hektaril lageraielankidel näitas, et vaid viiel protsendil sellest ei olnud kasvanud uut metsa peale. Nende metsade omanikud said teate koos tähtajaga, millal peab metsauuendus tehtud olema.

Õige metsaomanik täna juba teab, mida ta oma metsas kevadel tegema peab. Tihti tähendab see eelmisel või üleeelmisel aastal maharaiutud metsa asemele uue istutamist või töid, mis hõlbustavad looduslikku metsauuenemist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Metsaomanik on kohustatud majandusmetsas tagama uue metsapõlve tekkimise, aga selleks ei pea metsa istutama. Uus, noor mets võib tulla ka looduslikul teel. Kui näiteks kaks aastat pärast lageraie tegemist on näha, et looduslikul teel mets ei uuene, siis peab metsomanik midagi ette võtma - kas maapinda mineraliseerima, metsa istutama või külvama uue metsapõlve," selgitas keskkonnaameti metsaosakonna juhataja Olav Etverk.

Riigimetsas tehti ülemöödunud aastal lageraiet 10 866 hektaril ja metsa uuendati rohkem kui 9571 hektaril. Erametsaliit hindab oma liikmete metsades tehtud lageraiete aastaseks pindalaks 20 000 hektarit, millest 30 protsendile istutatakse uus mets.

"Praegu pingutatakse selle nimel, et seda protsenti suurendada. Eelmisel aastal see number, mis erametsa istutati, oli üle 6000 hektari ja taimede arv oli pea 12 miljonit," rääkis liidu tegevjuht Andres Talijärv.

Keskkonnaamet tegi mullu metsa uuendamise hindamise välitöid umbes 6000 hektaril, millest 3000 hektarit oli viis aastat tagasi raiutud metsamaa ehk piirkonnad, kus peaks kasvama umbes 1,3 meetri kõrgused puud. Reidide tulemused näitasid, et nõuetekohaselt uuenemata oli umbes viis protsenti ülevaadatud hektaritest.

"Eelmisel aastal saatis amet metsaomanikele välja 59 märgukirja ja tegime ka kaks ettekirjutust. Me oleme nii märgukirjades kui ka ettekirjutustes andnud tähtaja, kus peab olema mets uuenenud," ütles Etverk.

Teoreetiliselt võib riik vajalikud metsauuendustööd ise ära teha ja siis raha metsaomanikult tagasi nõuda, kuid nii kaugele pole asjad veel läinud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: