G7 ja Maailmapank laitsid Ukraina korruptsiooniseaduse tühistamist

Ukraina ülemraada.
Ukraina ülemraada. Autor/allikas: AFP/Scanpix

G7 ja Maailmapank mõistsid esmaspäeval hukka Ukraina otsuse tühistada oluline korruptsioonivastane seadus, nimetades seda tõsiseks tagasilöögiks korruptsioonivastases võitluses.

Ukraina põhiseaduskohus tühistas möödunud nädalal seaduse, mis keelustab korruptsiooni läbi rikastumise. Põhjuseks toodi asjaolu, et seadus on vastuolus süütuse presumptsiooniga.

"See on nõrgestanud kogu korruptsioonivastase võitluse ülesehitust," teatasid G7 ja Maailmapank, ärgitades Ukrainat elavdama võitlust korruptsiooniga.

Seadus võeti vastu 2015. aastal Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) survel vastutasuks abilaenudele.

Ukraina president vallandas armee korruptsiooniskandaalis liitlase

Ühisteade langes samale päevale, kui president Petro Porošenko vallandas seoses korruptsiooniskandaaliga riikliku julgeolekunõukogu asejuhi Oleg Gladovski. Eraldiseisvas juhtumis vahistasid uurijad esmaspäeval ka Ukrina riikliku kaitsetööstusfirma juhi.

Porošenko üritab end vaid mõni nädal enne valimisi skandaalist distantseerida. 

Sõltumatu ajakirjandusväljaande eelmisel nädalal avaldatud uudise kohaselt sai Gladovski kasu Venemaalt smugeldatud sõjaväetehnika osade müügist riiklikele kaitseettevõtetele paisutatud hindadega. 

Porošenko, keda skandaaliga ei seostata, kandideerib 31. märtsi presidendivalimistel ning on arvamusküsitluste kohaselt telekoomik Volodõmõr Zelenski järel teisel kohal. Meediaväljaanne Bihus.info süüdistab oma uudisloos riigipead silma kinnipigistamises, et kaitsta oma endist äripartnerit Gladovskit. 

"Allkirjastasin täna hommikul määruse Oleg Gladovski vallandamise kohta," ütles Porošenko kampaaniaüritusel Ukraina lõunaosas. 

President kutsus korruptsioonitõrjeprokuratuuri viima algatatud uurimist lõpule nii kiiresti kui võimalik. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: