Öösel sadanud tihe lumevaip muutis liiklusolud keeruliseks

{{1551760320000 | amCalendar}}

Öösel Põhja-Eestis maha sadanud tihe lumevaip on muutnud liiklemise keeruliseks nii autojuhtidele kui ka jalakäijatele ning Tallinnas on häiritud ühistranspordi liikumine. Lumesadu jätkub päeval.

Tallinnas jätkus öösel alanud tihe lumesadu ennelõunani. Kui suuremad teed olid hommikul suhteliselt puhtaks lükatud, polnud väiksematele tänavatele sahad veel jõudnud. See muudab liiklemise nii autojuhtidele kui ka jalakäijatele keeruliseks.

"Teeolud tõesti keerulised," teatas sotsiaalmeedias Põhja politseiprefektuuri prefekt Kristian Jaani. "Ka meie autod ei saanud hommikul Keila politseimaja hoovist välja, labidas aitas. Tallinnas mõni auto kinni ja takistab liiklust. Partnerite sõnul koristusmasinad kõik töös."

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalve keskuse juhi Hannes Kullamäe sõnul oli kella kuuest kümneni Harjumaal toimunud 16 liiklusõnnetust, millest ühes sai ka inimene viga. Kloostrimetsa teel põrkasid kokku sõiduauto ja liinibuss, kokkupõrke tagajärjel toimetati sõiduautojuht haiglasse.

Harjumaal on rohkem kui kümme patrulli maanteedel, kus rahustatakse liiklust ja jälgitakse, et juhid ei teeks pööraseid manöövreid. Paaril korral on politseinikud aidanud ka kinni jäänud autosid lumest välja lükata, teatas politsei pressiesindaja.

"Teed on libedad, valime õiged sõiduvõtted. Ilma süüdistada ei tasu, ilm ei juhi autot. /.../ Osa meie patrulle on hommikust trassidel liiklust rahustamas. Teeolud ei ole kuskil head, lund palju ja oht ka kinni jääda kõrvalistel teedel," lisas Jaani.

Külmakraade tuleb juurde

Keskkonnaagentuuri teatel sadas möödunud ööl Põhja-Eestis tihedat lund ja lörtsi, lõuna pool tuli peamiselt vihma. Mitmel pool oli jäidet. Ida- ja kagutuul pöördus Lõuna-Eestis edelasse, Põhja-Eestis kirdesse 4-9, puhanguti 12, rannikul puhanguti 15-18 m/s.

Ka eeloloeval päeval tuleb pilves ilm. Sajab nii lund, lörtsi kui ka vihma, on jäidet. Loode poolt alates läheb sadu kõikjal üle lumeks ja taandub järk-järgult ida poole. Õhtul lääne poolt alates pilvisus hõreneb ja sadu lakkab. Õhutemperatuur on -2 kuni +4°C, keskpäevaks langeb Põhja-Eestis, pärastlõunaks ka Kesk- ja õhtuks Kagu-Eestis -1 kuni -5°C-ni. Õhtul jätkub kiire külmenemine. Teedele tekib kiilasjää.                   

Ka politsei annab teada, et üle kogu teeolud muutlikud ning asfaltkate võib vahelduda lumevaiba või jääga. Politsei palub, et juhid võtaksid aega, väldiksid võimalusel möödasõite ning austaksid pikivahet.

Rasked liiklusolud mõjutavad Tallinna ühistransporti

Lume tõttu keeruliseks muutunud liiklusolude tõttu sõitsid Tallinnas trollibussid vabagraafikus ning busside ja trammide graafikutes esines hilinemisi, ütles Tallinna Linnatranspordi AS-i esindaja rahvusringhäälingule.

"Kõik bussid, trammid ja trollibussid on vastavalt plaanile sõitjaid teenindamas, kuid keerulistest liiklusoludest tekkinud ummikute ja aeglasema sõidutempo tõttu on äärmiselt keeruline püsida seatud graafikutes," tõdes Tallinna Linntranspordi bussiliiklusteenistuse juht Meelis Tartu. "Trollibussid sõidavad alates varahommikust vabagraafiku alusel, busside ja trammide puhul pingutame graafikus püsimiseks, kuid palume sõitjatelt kannatust kui sõidukid hilinevad," lisas ta.

Ettevõte palub ka autojuhtidelt tavapärasest suuremat valvsust, sest hommikusel tipptunnil on olnud mitu plekimõlkimist. "Juhime autojuhtide tähelepanu, et suure lume tõttu ei saa bussid alati pöörata nii sügavale bussitaskutesse kui tavapäraselt, mistõttu tuleks juba varem valida ohutu sõidujoon ja mõistlik sõidutempo," selgitas Tartu.

Tallinna transpordiettevõte palub sõitjatel arvestada keeruliste ilmastikuoludega ja varuda õigeaegselt sihtpunkti jõudmiseks tavapärasest rohkem aega.

Tallinna Transpordiameti liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et paljud autojuhid ei tea, et ka kollase vilkuriga teehoolde sõidukile tuleb teed anda. "Mõnes kohas oli täiesti arusaamatu, miks sõidukijuht trügis oma sõidukiga lumehange, laskmata enda ette lumesahka, mis oleks tal tee kenasti lahti lükanud," lisas Rüütelmaa.

Tallinna Kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sulg rääkis, et peatänavad on intensiivsema lumepuhastuse all - iga nelja tunni tagant -, väiksematele tänavatele peavad lumesahad jõudma alles 12 tunni jooksul lumesaju algusest.

"Samamoodi trammipeatuste hooldustsükkel on ka kaheksa tundi. Igas trammipeatuses hooldajad ei seisa, nad teevad öösel oma töö ära ja siis lumesaju jätkudes jõuavad kaheksa tunni pärast samasse peatusse uuesti," lisas Sulg. 

Tallinna lennujaam saab seni lumega hakkama

Tallinna lennujaama esindaja sõnul töötavad nende puhastusmeeskonnad täisvõimsusel ning seni ei ole ükski lend ilmastikuolude tõttu Tallinnas ära jäänud.

"Võib juhtuda, et mõni lend hilineb, kuna vahepeal on vaja lennurada puhastada ja siis peavad mõned lennud oma maandumisvõimalust ootama, aga seda ka ainult tipptundide ajal, kui on lühikese aja jooksul rohkem lende," ütles lennujaama pressiesindaja Margot Holts teisipäeva hommikul rahvusringhäälingule. Praegu ei saa siiski välistada, et mõnel hetkel on vaja maanduvad lennud suunata mõnele teisele lennuväljale, tunnistas Holts.

Hommikul jäi siiski ära Kärdla lend, märkis Holts. Transaviabaltika lennuk tõusis küll Tallinnast õhku, aga oli sunnitud tagasi pöörduma ilmaolude tõttu Kärdlas, ütles Holts.  

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: