Majandusministeerium maaelukomisjonile: riik ei saa nõudepeatusi kehtestada

Bussipeatus Järvamaal Röa külas.
Bussipeatus Järvamaal Röa külas. Autor/allikas: Olev Kenk/ERR

Majandusministeerium teatas vastuses riigikogu maaelukomisjonile, et riik ei saa erafirmadele teha ettekirjutusi linnadevahelistel liinidel sõitvatele bussidele nõudepeatuste kehtestamiseks.

"Kommertsalustel teenindatavate liinide osas ei ole ühistranspordiseadusest tulenevalt võimalik rakendada riigipoolset otsest sundi ning vedajale on võimalik teha üksnes ettepanekuid peatuste sõiduplaani lisamiseks," seisab ministeeriumi kirjas komisjonile.

"Linnadevaheline liiklus ehk kaugliiniliiklus toimub Eestis valdavalt
kommertsalustel, mis tähendab, et kõik liinveoks ja liini pidamiseks vajalikud kulud katab vedaja saadava piletitulu arvelt," ütles ministeeriumis siseturu asekantsleri ülesandeid täitev Kristi Talving.

"Tuleb arvestada, et iga täiendav peatus pikendab liini teenindamise aega ning muudab seeläbi alg- ja lõpp-punkti vahel sõitvate reisijate jaoks vähem atraktiivseks. See aga avaldab otsest mõju liini konkurentsivõimele
samal veoturul ja ka selle tasuvusele ning äärmisel juhul võib viia liini sulgemiseni," selgitas Talving.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on teinud AS-ile Lux Express
Estoniale ettepaneku kaaluda mõnele Tallinna-Tartu väljumisele lisada nõudepeatusena Adavere peatus ning vedaja on lubanud ettepanekut kaaluda ning see on arutlusel olnud ka riigikogu maaelukomisjonis, kes ministeeriumi hinnangut soovis.

"Riigipoolne lahendus eeldab seniste ühistranspordi korraldamise põhimõtete ümber vaatamist ning kaugliiniliikluse riigi poolt doteerimist, mida on võimalik teha üksnes koos riigieelarve planeerimise protsessiga," on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi seisukoht.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: