Foreign Policy: Trumpi kritiseerinud Yle ajakirjanik jäi USA auhinnata

Yle ajakirjanik Jessikka Aro.
Yle ajakirjanik Jessikka Aro. Autor/allikas: Laura Pohjavirta/Yle

Soome ringhäälingu Yle uuriv ajakirjanik Jessikka Aro, kes on pälvinud tähelepanu Venemaa infooperatsioonide paljastamisega, pidi saama USA välisministeeriumilt auhinna. Paraku andis Washington hiljem teada, et Aro siiski auhinda ei pälvinud ning väljaande Foreign Policy andmetel oli USA välisministeeriumi meelemuutuse põhjuseks asjaolu, et Soome ajakirjanik oli sotsiaalmeedias president Donald Trumpi kritiseerinud.

Aro on juba pikemat aega käsitlenud Venemaa poolt suunatud infosõda ja nn trollivabrikute teemat ning selle mõju Soomes. Seetõttu on ta pidanud taluma ka ohtralt ähvardusi ja laimamist. Aro oli näiteks sihtmärgiks laimukampaanias, mille eest Soome kohus karistas portaali MV-Lehti asutajat Ilja Janitskinit ja Kremli-meelset aktivisti Johan Bäckmani.

Soome ajakirjaniku tegevus pälvis ka USA välisministeeriumi tähelepanu ning jaanuaris teatas riigidepartemang, et Arole on määratud prestiižne auhind International Women of Courage Award, mille annab Washingtonis isiklikult üle välisminister Mike Pompeo. Samuti peaks tseremooniast osa võtma esileedi Melania Trump, kirjutasid Foreign Policy ja Yle.

Mõni nädal hiljem aga võttis USA välisministeerium auhinna määramise teate tagasi. Välisministeeriumi pressiesindaja sõnul oli Arole teate saatmine kahetsusväärne eksitus, kuid Soome ajakirjanik ja asjaga kursis olevad allikad räägivad muud. Nende sõnul tühistas välisministeerium auhinna pärast seda, kui ametnikud vaatasid Aro postitusi sotsiaalmeedias ja tuvastasid, et ta kritiseerib sageli president Trumpi.

"Tema tseremoonitsemata eemaldamine auhindade nimekirjast tekitas p***rahe (inglise keeles "shitstorm")," meenutas teemaga kursis olev USA diplomaatiline allikas. "Ma arvan, et see oli täiesti vale otsus nii paljudel tasanditel. Otsusel polnud midagi pistmist tema tööga."

USA välisministeeriumi pressiesindaja kommenteeris e-kirja teel saadetud vastuses, et Arole teatati auhinna saamisest ekslikult ning et eksitus tulenes vähestest koordineerimisest kandidaatide ja USA saatkondadega. "Me kahetseme seda viga. Me imetleme proua Aro saavutusi ajakirjanikuna, mis olid aluseks, et USA Helsingi saatkond tema kandidatuuri esitas," selgitas riigidepartemangu kõneisik.

Aro sai ametliku kutse auhinnatseremooniale välisministeeriumi protokolliosakonnalt, mitte USA Helsingi saatkonnalt.

Foreign Policy märgib, et hetkel pole mingeid märke sellest, et auhinna tühistamise taga oleksid välisminister Pompeo või Valge Maja. Allikad on avaldanud arvamust, et otsus võis tulla välisministeeriumi madalama kategooria ametnikelt, kes hakkasid muretsema olukorra pärast, kus Pompeo ulatab auhinna Trumpi administratsiooni häälekale kriitikule. Välisministeeriumi pressiesindaja ei vastanud lisaküsimusele, kes Aro asjus otsuse tegi ja miks.

Väljaandega rääkinud USA ametnikud selgitasid, et juhtum näitab laiemalt seda, kuivõrd ettevaatlikuks on paljud ametnikud - nii kärjääri- kui ka poliitilised ametnikud - muutunud suhetes isikutega, kes on kergelt solvuvat presidenti kritiseerinud. Näiteks on Trumpi administratsioon hoidunud palkamast tuntud vabariiklastest välispoliitika eksperte, kes valimiskampaania ajal Trumpi kritiseerisid.

Diplomaatiliste allikate sõnul on see kokkuvõtlikult tekitanud olukorra, kus madalama astme ametnikud on Trumpi-kriitikutega suheldes kehtestanud enesetsensuuri ja seda ilma, et kõrgemalt selliseks tegevuseks mingi käsk laekuks.

Aro nentis, et auhinna ja sellega kaasneva reisi sunnitud ärajäämine oli tema jaoks täielik üllatus. "Reaalsus, kus poliitilised kaalutlused või presidendi kriitikataluvus juhivad USA tippdiplomaatide valikuid, kelle inimõigustealast tööd avalikult tunnustada või mitte, on tõeliselt hirmutav reaalsus," sõnas ta.

"Ma kasutan Twitterit mõttevahetuseks ja informatsiooni vabaks jagamiseks," rääkis Aro. "Ma pean sügavalt häirivaks ideed, et USA valitsusametnikud jälitavad mu Twitterit ja politiseerivad mu täiesti normaalseid arvamusavaldusi."

Aro on oma postitustes regulaarselt kritiseerinud Trumpi viimase retoorika ja meediavastaste avalduste eest. Samuti aitas ta korraldada Helsingis meeleavaldust, kui Trump ja Venemaa president Vladimir Putin 2018. aasta juulis Soome pealinnas kokku said.

Pärast seda, kui talle jaanuaris auhinna saamisest teatati, täitis Aro vajalikud dokumendid ja küsimustikud ning jättis ära tasulised kõnekoosolekud, et osaleda 7. märtsil Washingtonis toimuval tseremoonial. USA välisministeeriumi ametlikus kutses lubati lisaks auhinnatseremooniale ka ringreisi USA erinevates väljaannetes ja ülikoolides.

Auhinda International Women of Courage Award on USA välisministeerium andnud iga-aastasel tseremoonial välja alates 2007. aastast ning selle eesmärgiks on tunnustada "naisi, kes on näidanud üles erakordset julgust ja eestvedamist edendamaks rahu, õigusemõistmist, inimõigusi, võrdõiguslikkust ja naise õigusi, tehes seda sageli isiklikke riske võttes ja ohvreid tuues".

Käesoleval aastal saavad selle auhinna Razia Sultana Bangladeshist, Naw K'nyaw Paw Myanmarist, Moumina Houssein Darar Djuboutist, Magda Gobran-Gorgi Egiptusest, Khalida Khalaf Hanna al-Twal Jordaaniast, Orla Treacy Iirimaalt, Olivera Lakic Montenegrost, Flor de Maria Vega Zapata Peruust, Marini de Livera Sri Lankalt ja Anna Aloys Henga Tansaaniast. Nende seas oleks jaanuaris edastatud teate kohaselt olema siis ka Jessikka Aro.

Veebruari lõpus saatis Aro oma advokaadi vahendusel kirja USA saatkonnale, et küsida, miks otsustati talle auhind andmata jätta ning kes täpsemalt sellise otsuse tegi. Samuti mainitakse kirjas võimalust, et Aro taotleb kahjutasu seoses sellega, et auhinnatseremooniale minekuga loobus ta tasustatud üritustest. Aro sõnul pole saatkonnalt veel vastust tulnud.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: