Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Helsingis algas kohtuprotsess Janitskini ja Bäckmani üle

Ilja Janitskin (vasakul) ja Johan Bäckman.
Ilja Janitskin (vasakul) ja Johan Bäckman. Autor/allikas: Yle/TASS/Scanpix

Helsingi esimese astme kohtus algas kolmapäeval kohtuprotsess veebilehe MV-Lehti asutaja Ilja Janitskini üle. Koos Janitskiniga loeti kohtus süüdistus ette ka Venemaad toetavate avaldustega tuntust kogunud aktivistile Johan Bäckmanile.

Soome prokuratuur süüdistab Janitskinit vaenu õhutamises, ähvardamises, au haavamises raskendavatel asjaoludel, annetuste ja hasartmängudega seotud kuritegudes ning konfidentsiaalsusnõuete rikkumises. Kolmapäevane istung käsitles eelkõige süüdistusi, mis puudutavad Soome rahvusringhäälingu ajakirjaniku Jessikka Aro vaenamist ja au haavamist raskendavatel asjaoludel ning just selles tegevuses süüdistatakse ka Bäckmani, vahendas Yle.

Kohtuhoones ja saali lähistel oli palju tunglemist ning politsei oli korda tagamas suurte jõududega. Kohal oli ka Janitskinit toetavaid meeleavaldajaid.

Prokurör Juha-Mikko Hämäläinen märkis, et MV-lehti kohta on tehtud kokku 90 kuriteoteadet, millest osa on praeguseks ka aegunud. Osa neist on veel eeluurimisfaasis ning nüüd alanud kohtuprotsessil on käsitlemisel 20 süüdistust. Samas jõuab aja jooksul kohtusse veel süüdistusi.

Tõsisemate süüdistuste hulka kuuluvad ka need süüdistused, mis puudutavad Jessikka Aro vaenamist ja laimamist.

Aro on tunnistajana kohtus neljapäeval ning pärast seda saavad sõna Janitskin ja Bäckman. Kolmapäeval jõuti käsitleda seega vaid kirjalikke tõendeid.

Prokuratuuri hinnangul on Janitskin MV-Lehti eest vastutava isikuna avaldanud või lubanud avaldada kokku 27 erinevat artiklit Aro kohta, mis sisaldavad valeandmeid või vihjeid valeandmetele ning mis on tekitanud Arole kahju ja kannatusi. Muuhulgas väideti, et Aro töötab Eesti kaitsepolitsei, USA luure ja NATO heaks.

Janitskinile nõutakse vanglakaristust, mees eitab süüd

Kuna Janitskinit süüdistatakse lisaks sellele veel ka teistes tegudes, sealhulgas vaenuõhutamises rahvusrühma vastu, nõuab prokuratuur hetkel Janitskinile aasta ja kaheksa kuu pikkust vabadusekaotust. Hämäläinen täpsustas, et protsessi jooksul ja süüdistuste lisandudes võib ka soovitava karistuse raskus muutuda.

Janitskini advokaat Anu Koivu teatas, et tema klient eitab kõiki süüdistusi. Samuti leiab Janitskin, et tema saab MV-Lehti sisu eest vastutada vaid selles ulatuses, mida ta ise on kirjutanud.

Bäckmanile nõuab prokurör kaheksa kuu pikkust vanglakaristust

Prokuröri kinnitusel on Bäckman tegelenud laimamisele ässitamise ja Aro vaenamisega.

Nimelt süüdistatakse teda selles, et ta ässitas Janitskinit sooritama tahtlikku kuritegu - Bäckman tõi Janitskinile nii enda poolt kirjutatud artikli MV-Lehtis avaldamiseks kui ka varustas Janitskinit Aro kohta käivate materjalidega.

Lisaks sellele leiab prokuratuur, et Bäckman tegeles Aro vaenamisega ka otseselt. Süüdistuse kohaselt tekitas Bäckman Arole hirmu ja ahistust sellega, et ähvardas teda korduvalt ja võttis temaga erinevatel viisidel ühendust.

Muuhulgas saatis Bäckman ühe teise isiku vahendusel Arole kipskoopia Eestis asuvast nn pronkssõduri skulptuurist.

Advokaat Jyrki Leivoneni hinnangul ei olnud Bäckmani tegevuse näol tegu vaenamisega. Samuti juhtis ta tähelepanu sellele, et Aro on ka ise avalikkuse ette pürginud.

Dotsent Bäckman on varem avalikkuses pälvinud tähelepanu Venemaa välispoliitika toetajana ning ta kommenteerib sageli erinevaid teemasid Vene meedias. Samuti on ta olnud aktiivne teemadel, mis puudutavad laste hooldusõiguse teemalisi vaidlusi Soome ja Venemaa vahel.

Yle ajakirjanik nõuab kahjutasu

Jessika Aro advokaat Martina Kronström, et Aro nõuab kokku umbes 140 000 euro suurust kahjutasu tekitatud üleelamiste ja majandusliku kahju.

Kronströmi sõnul on Aro vastu suunatud kampaania ajakirjaniku tööd tõsiselt kahjustanud ning selle tegevuse eesmärgiks oligi see, et ta oma tööst loobuks.

Janitskin oli pikka aega tagaotsitav, MV-Lehtit on peetud Kremli desinformatsiooni vahendajaks

Pikka aega tagaotsitav olnud ja aprillis Andorrast tagasi kodumaale toodud Janitskin on olnud praeguseni eeluurimisvanglas.

Esimese tagaselja vahi alla võtmise otsuse tegi Helsingi kohus Janitskini suhtes juba 2016. aastal ning hiljem on Soome pidanud esialgu Hispaanias ja seejärel Andorras viibinud mehe tabamiseks kasutama Euroopa vahistamismäärust. Soomele välja andmist arutas pikka aega ka Andorra kohus.

Janitskinil ja tema poolt juhitud "alternatiivmeedia" ehk "vastamedia" portaalidel on ka varem Soome võimudega probleeme olnud. Näiteks on seal on avaldatud materjale, milles esineb politsei hinnangul erinevate kuritegude tunnuseid, mis puudutavad näiteks etnilise vaenu õhutamist ja raskendatud asjaoludel laimamist.

Samuti ei täitnud end MV-lehti peatoimetajaks kutsunud Janitskin politsei nõudeid, mille kohaselt tuli eelpool mainitud sisuga materjalid veebilehelt kustutada.

Soome rahvusringhäälingu analüüsi kohaselt on MV-lehti olnud ka üks neist portaalidest, mis levitab Kremlist lähtuvaid poliitilisi seisukohti ja desinformatsiooni.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: