Kümned noored saatsid Jüri Ratasele murekirju

Foto: ERR

Vastukaaluks neile, kes oma valimistel tehtud valikuga rahul on, tõstsid sel nädalal pead paljud noored, kellele on moodustatav koalitsioon eetiliselt vastuvõetamatu. Kümned ja kümned neist kirjutasid murekirju peaminister Jüri Ratasele, kes EKRE ja Isamaaga koalitsiooniläbirääkimisi on pidamas.

"Aktuaalne kaamera. Nädal" palus kahel noorel oma murekirjad peaministrile ette saates lugeda. Neist esimene pani Ratasele südamele, et ta lahendaks vastuseisu läbipaistvalt, mitte tagatoasobingute teel.

"Austatud Jüri Ratas!

Kirjutan Teile raske südamega. Olen noor ettevõtja, kes on iseseisva Eesti poliitikat lapsest saati huviga kõrvalt jälginud. Kahjuks tuleb tunnistada, et aastatega on pilt muutunud üha ebameeldivamaks.

Eesti on maailmas tuntud uue Põhjamaa, digitaalse ühiskonna juhtriigi ja uue majanduse kasvulavana. Alustava ettevõtjana tundub mulle, et see keskkond ja stabiilsus on tänaste võimalike koalitsioonilepete valguses lagunemas.

Mõistan, et olete olukorras, kus meelepärasteks koalitsioonipartneriteks valida ei oleks justkui kedagi ning valik tuleb langetada halbadest vähima kasuks. Kinnitan Teile: ka paljud Eesti kodanikud seisid 2019. aasta Riigikogu valimiste eel sama võimatu olukorra ees. Siiski valis rahvas heas usus, et nende usaldust ei peteta. Vastutasuks saadi poliitilised mängud, mis ohustavad Eesti ühtsust ja tulevikku.

Minu jaoks ei ole küsimus isegi koostöös mõne parteiga, mille väljaütlemised üldsust lõhestavad, vaid Teie oma ütluste ümberpööramises, musta valgeks rääkimises ja süü teiste kaela ajamises.

Võtke veel juhtiva peaministrina initsiatiiv ühise keele leidmiseks kõigi võimalike partnerite vahel ja lahendage tekkinud vastuseis puhtal, ausal ja läbipaistval teel, mitte tagatoas sõlmitud sobingute toel.

Peaministrina olete Te korduvalt teatanud, et Keskerakonna siht on ehitada õiglast riiki, mis seisab iga inimese eest. Õiglase riigi emaks saab olla vaid aus ja läbipaistev poliitika.

Ütlen alati uhkusega, et olen eestlane. Olen uhke oma rahva ja oma riigi üle. Palun, ärge laske sellel uhkusel hääbuda!"

Teine noor kirjutas peaministrile murest looduse pärast ja palus tal käituda vastutustundlikult.

"Lugupeetud peaminister

Otsustasin kirjutada teile selle kirja, kuna tunnen muret keskkonna ning hetkel Eestis valitseva olukorra pärast.

Töötan iga päev koos teiste tegusate ja hoolivate inimestega selle nimel, et Eesti ja kogu maailm suudaks vastu seista meie ees olevatele
keskkonnaalastele väljakutsetele. Kui me kliima soojenemise ja muude inimtekkeliste keskkonnaprobleemide lahendamisel kiiresti vajalikke
samme ei tee, ei ole eluslooduse väljavaated eriti head. Seda kinnitab ka maailma teadusüldsus.

On murettekitav näha, et valitsusse on pürgimas kaks erakonda, kelle keskkonnaalased seisukohad on Eesti looduskeskkonna suhtes
destruktiivsed. Seda kinnitab oma analüüsis parimast teaduslikust teabest lähtuva Eesti Keskkonnaühenduste Koja koostatud valimiste-eelne
ülevaade, kus mõlemad konservatiivsed erakonnad pälvisid väga madalad hinded. Üks neist erakondadest on seisnud avalikult vastu ka
kliimasoojenemisega tegelemise vajalikkusele. Kuigi Eestil oleks suur potentsiaal ka keskkonnaküsimustes olla suunanäitaja ja eeskuju, oleme
liikumas risti vastupidist, looduskeskkonda kahjustavat teed. Teie põlvkonna tehtud otsuste ja valikute tagajärgi saame tunda meie, noored.

Loodusainete õpetajana on mu eesmärk, et inimesed õpiksid meid ümbritsevat looduskeskkonda paremini tundma ja märkama ning seeläbi rohkem väärtustama. Kuid mis näoga peaksin oma õpilastele otsa vaatama, kui meie riiki juhiks kliimasoojenemist eitav erakond?

See on minu ja tuhandete teiste noorte tulevik, mille üle te otsuseid teete. Palun näidake üles vastutustundlikkust!"

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: