Vene kohus mõistis raskelt haige ukraina nooruki kuueks aastaks vangi

Noor ukrainlasest vang Pavlo Grõb 22. märtsil Doni-äärse Rostovi kohtusaalis.
Noor ukrainlasest vang Pavlo Grõb 22. märtsil Doni-äärse Rostovi kohtusaalis. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Vene kohus mõistis reedel kuueks aastaks vangi raskelt haige ukrainlasest noormehe, kes Moskva väitel ärgitas üht tütarlast paigutama lõhkekeha Sotšis asuvasse kooli. Noormehe enda, Ukraina ja inimõiguslaste kinnitusel on aga süüdistused Vene võimude poolt fabritseeritud.

Pavlo Hrõb (19) kadus 2017. aasta suvel Valgevenes, kuhu noormees läks tutvuma tüdrukuga, kellega ta kohtus internetis. Hiljem selgus, et ta jõudis otsapidi hoopis Vene vanglasse.

Hrõbi sõnul oli tal interneti vahendusel tekkinud ühe tütarlapsega romantiline suhe, kuid vahetult enne kokkusaamist vestles Hrõbiga tüdruku nime taga hoopis Vene luure. 

Noormehe advokaat on selgitanud, et Valgevenes rööviti Hrõb tsiviilriideid kandnud julgeolekutöötajate poolt ning topiti, käed raudus kaubikusse. Hiljem anti ta üle teistele isikutele, kes viisid ta juba Venemaal Smolenski oblastis asuvasse politseijaoskonda. Vene võimud samal ajal väidavad, et pidasid Hrõbi kinni Smolenski oblastis Jartsevo linnas.

Vene uurijate väitel üritas Hrõb mõjutada tütarlast paigaldama lõhkekeha Lõuna-Venemaal asuvasse kooli. Hrõb on süüdistusi eitanud.

Hrõbil on maksahaigus, mis on vangisoleku ajal süvenenud. Ukraina võimud ja inimõiguslased on korduvalt nõudnud tema vabastamist. 

Hrõb ei pruugi oma raske haiguse tõttu Vene vanglasüsteemi tingimustes ellu jääda, teatas Ukraina välisministeerium pärast kohtuotsust. 

Reedesel kohtuistungil sai viimase sõna õiguse ka Hrõb ise (Videot saab vaadata SIIN - Toim.). Noormees kinnitas taas, et pole milleski süüdi ning nimetas Vene võimuesindajaid bandiitideks ja mõrtsukateks.

"Ma soovin kõigile ukraina kaaspatriootidele innustustust ja jõudu, et vangistusest väärikalt välja tulla," sõnas ta ning teatas hiljem pärast kohtuotsuse ette lugemist, et alustab näljastreiki, sest tal pole lastud kohtuda ei arstide ega ka Ukraina inimõigusombudsmaniga.

Selle peale teatas tema ukrainlasest arst, et kõik, kel on vähegi võimalik Hrõbiga suhelda, peaksid teda veenma sellisest sammust hoiduma, sest tema tervisliku seisundi puhul tähendaks see kindlat ja kiiret surma.

Juhtumi puhul on pälvinud tähelepanu ka see, et noormehe isa on Ukraina piirivalve (nüüdseks juba endine) ohvitser. Isa kommenteeris reedel, et Vene võimud on määranud tema pojale sisuliselt surmanuhtluse.

Reedel nõudis noormehe vabastamist ka Euroopa Liit.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: