Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA välisministeerium nõudis Venemaalt Sentsovi vabastamist

Meeleavaldus Oleg Sentsovi toetuseks Kiievis Vene saatkonna juures, esiplaanil Sentsovi nõbu Natalia Kaplan.
Meeleavaldus Oleg Sentsovi toetuseks Kiievis Vene saatkonna juures, esiplaanil Sentsovi nõbu Natalia Kaplan.

USA välisministeerium tegi kolmapäeval avalduse, milles kutsuti Venemaad üles vabastama Ukraina kodanikust režissööri Oleg Sentsovi.

Tänase seisuga on Vene vanglas viibiva Sentsovi näljastreik kestnud juba 100 päeva, tuletas USA välisministeeriumi pressiesindaja Heather Nauert meelde ja rõhutas, et Ukraina režissööri kinnipidamine Vene võimude poolt on ebaseaduslik.

"Ameerika Ühendriigid on sügavalt mures tema halveneva tervise pärast ja me kordame oma nõudmist, et Venemaa koheselt vabastaks nii tema kui ka teised Ukraina kodanikud, keda on Venemaal ja Krimmi poolsaarel ebaseaduslikult vangistatud," seisis avalduses. "Meid häirib võimalus, et järjekordne süütu inimene sureb Venemaa vangistuses. Me loodame, et Venemaa võimud vabastavad Sentsovi vältimaks tragöödiat, mis tooks vältimatult kaasa üleskutsed vastutavad ametiisikud vastutusele võtta."

Pöördumises juhti tähelepanu ka sellele, et Sentsovi vastu esitatud süüdistused on küüniline kättemaks selle eest, et ta oli vastu Krimmi poolsaare okupeerimisele venemaa poolt.

Sentsov nõuab näljastreigiga seda, et nii tema kui 64 teist ukrainlasest poliitvangi Venemaa vanglatest tagasi koju saadetaks. Mehe advokaadi ja õe sõnul on Sentsovi seisund juba äärmiselt eluohtlik. Õe kinnitusel on vend talle kirjutanud, et "lõpp on lähedal".

Krimmi elanik Sentsov oli vastu poolsaare okupeerimisele ja annekteerimisele Venemaa poolt ning ta peeti uute võimude poolt kinni. 2015. aastal mõisteti ta Venemaa kohtu poolt süüdi terroriaktide kavandamises ja talle määrati 20 aasta pikkune vanglakaristus.

Sentsov on neid süüdistusi eitanud ning seetõttu on ta keeldunud ka armuandmistaotluse esitamisest president Vladimir Putinile.

Nii Ukraina kui ka mitmed lääneriigid on kutsunud aktiivselt üles poliitvangiks peetud Sentsovi vabastama. Hiljuti rääkis sellel teemal Putiniga näiteks Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

Pressiesindaja Nauert juhtis kolmapäeval tehtud teises postituses tähelepanu ka sellele, kuidas välisministeeriumi kõrge ametnik Aaron Wess Mitchell tegi senati välisasjade komiteele ülevaate Venemaad puudutavatest sammudest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: