ERR Kiievis: rahvasaadiku sõnul ei ole Ukraina presidendil siiski ainuvõimu

Pühapäeval toimuvas Ukraina presidendivalimiste esimeses voorus teeb ilmselt parima tulemuse koomik Vladimir Zelenski.

Sõltumatu rahvasaadik Mustafa Nayyem ütles "Aktuaalsele kaamerale", et pole teada, kui suureks väljakutseks poliitikas kogenematu Zelenski Ukrainale kujuneda võib, kuid võimatu ei ole ka uus kaos.

Viie aasta tagust Maidani meenutavad Kiievis tänaseni hukkunute pildid puutüvedel, lilled ja lindikesed. Maidani sündmused on kohalikel inimestel veel hästi meeles, kuid keegi ei tea, millisesse kaosesse võib riik langeda, kui Ukrainat asub juhtima koomik.

"Me ei tea, kes on Zelenski. Zelenski on väga hea äriprojekt. Ja ses mõttes pean võimalikuks ka kaose puhkemist ja selle sama skeemi taassündi, mis eksisteeris [president Petro] Porošenko eel," selgitas rahvasaadik Nayyem.

Sõltumatu parlamendisaadik Nayyem on legendaarne mees. Tema Facebooki-postitusest sai Maidan alguse. Rahvuselt puštu, pärit Afganistanist.

Maidanile on üles pandud ka tema ajalooline esimene postitus, milles on kirjas: "Olgu, võtame seda nüüd tõsiselt. Kes on valmis täna enne keskööd Maidanile tulema? Kui saame tuhat kokku, tuleme välja. On 21. november, aasta 2013."

Varasemast ajakirjanikust sai Porošenko fraktsiooni liige. Tänaseks on Nayyem sellest välja astunud. Tema sõnul on korruptsioonivastane võitlus saanud viimasel ajal selgeid tagasilööke.

"Kõige hirmsam, mida Porošenko on teinud, on see, et ta on eemale tõuganud inimesi, kes on teda kogu aeg toetanud ja kes on toetanud tema kurssi," märkis Nayyem.

Kui aga Zelenskist peaks ikkagi saama Ukraina president, kuidas saab Lääs toetada meest, kelle kaudu juhib riiki hoopis oligarh Ihor Kolomoiski?

Nayyemi sõnul on Ukrainas oligarhidega seotud kõik. Ka Porošenko. "Me näeme, et Porošenko teeb koostööd kõigi oligarhidega. Kui tõsiselt rääkida, siis Viktor Janukovitši peamine sponsor, inimene, kes rahastas tema parteid ja poliitilist karjääri 25 aastat, on täna president Porošenko parim sõber. See on Rinat Ahmetov. Kui me räägime, et Lääs ei hakka toetama oligarhi, siis mina loodan, et Lääs hakkab toetama Ukraina riiki, mitte konkreetset inimest."

Nayyemi sõnul ei ole presidendil siiski ainuvõimu ning olulised on ka sügisesed parlamendivalimised. Rääkimata sellest, et Maidan on kasvatanud Ukrainale arvestatava kodanikuühiskonna.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: