Ansip: toimivaks valitsuseks ei piisa ainult toetushäälte kokkuliitmisest

Euroopa Komisjoni volinik ja endine peaminister Andrus Ansip (Reformierakond) nimetab EKRE tegevust sihilikuks ja teadlikuks ühiskonna lõhestamiseks oma poolehoidjate kasvatamise nimel. Ühtlasi ei pea ta normaalseks valitsust, kus üks kogu aeg lõhestab ja teine kogu aeg vabandab.

Andrus Ansip rääkis veebisaates "Otse uudistemajast", et tavapärane erakondade vastandumine tähendab seda, et üks tahab tulumaksu protsendi võrra tõsta ja teine langetada või üks alkoholiaktsiisi tõsta ja teine langetada, aga mõlemad lähtuvad oma parimast äranägemisest, kuidas Eesti elu edasi viia. 

Seevastu EKRE tegevus on sihilik ja teadlik ühiskonna lõhestamine, eesmärgiga lõhet üha käristada ja kasvatada oma toetajaskonda nende seas, kes on mingil põhjusel Eestis või selle õigussüsteemis pettunud, mitte aga soov Eesti elu edendada.

Ta tõi näiteks EKRE tahtlikud solvangud erinevate ühiskonnagruppide aadressil, alates sellest, et nad nimetavad arste tapjateks ja lõpetades sooviga kohtunike päid veerema panna.

Ansipi sõnul ründab EKRE ka ajakirjanikke samal põhjusel ja räägib, et nad on kallutatud. Tema sõnul või selle tulemusel ilmneda kaks erisuunalist ohtu: ajakirjandus muutub neid ründavate poliitikute suhtes nii vaenulikuks ja ebaobjektiivseks, et lõpuks seabki ise ohtu meedia usaldusväärsuse, või siis tekib enesetsensuur, soovist ennast ja oma lähedasi poliitikute rünnakute eest säästa. Mõlemad on ohtlikud tendentsid, tõdes Ansip. Näitena tõi ta CNN-i ja USA presidendi Donald Trumpi vahelise terava võitluse.

Ansip ütles, et selliseid väljendeid nagu EKRE loobib ("Kohtunike pead hakkavad veerema") lihtsalt ei tohi kasutada, sest see on selge rünnak senisele õigussüsteemile. "Näen, et kopeeritakse seda, mis on mõnes teises riigis edu toonud. Poliitiku puhul juba sõna on tegu."

Ansipi hinnangul ei erine EKRE väljaütlemised Russia Today või Sputniku omadest, mistõttu pole vahet, kas tekst tuleb Kremlist või EKRE-st. Ta hoiatas, et kui kogu aeg tõmmata tähelepanu ainult negatiivsele, sellele, mis riigis on pahasti, tekib tendents, kus inimestele hakkab tunduma, nagu midagi head poleks kunagi olnudki, ja see on väga ohtlik.

Ansip ei pea normaalseks valitsust, kus üks kogu aeg lõhestab ja teine kogu aeg vabandab. "Selleks, et moodustada hästitoimivat valitsust, ei piisa ainult toetushäälte kokkuliitmisest," ütles ta.

Ta leidis, et kui inimesed oleksid varem teadnud, et Ratas valetab, kui ütleb, et EKRE-ga ta koalitsiooni tegema ei hakka, siis nad ei oleks Keskerakonnale valimistel nii palju hääli andnud.

Ansip hindas, et kui praegu oleks tema Reformierakonna peaministrikandidaat, mitte Kaja Kallas ehk, siis oleks Reformierakond endiselt valitsuses ja poleks vahepeal opositsiooni langenudki.

Lõhkuda lihtsam kui ehitada

Andrus Ansip tõdes, et Jüri Ratase valitsemisel on Eesti langenud Eurostati järgi Euroopa viie kõige lõdvema rahanduspoliitikaga riigi hulka. Nimelt on 21 riiki Eestist märksa hoogsamalt oma laenukoormust vähendanud kui Eesti.

Ta tõi näiteks Balti riigid, mis langesid korraga majanduskriisi, ent lõpplahendus oli Eestil väga erinev oma lõunanaabritest. Läti ja Leedu valitsussektori võlakoormus on 30 protsenti Eesti omast suurem.

"Eesti puhul oleks see seitse miljardit eurot, see on ikka päris suur tükk raha, pool Eestit võiks selle eest asfaldiga katta!" piltlikustas Ansip.

Ansip ütles, et kui tema oli peaminister, teadis ta alati juba veebruarikuus, milline on riigi rahanduse seis, mitte ei pidanud märtsikuus seda prognoosidest kuulma. Seetõttu oli ta üllatunud, et Jüri Ratas enne valimisi veel ei teadnud, et Eesti eelarve on nii struktuursesse kui ka nominaalsesse defitsiiti kukkunud.

"Euroopa Komisjoni seisukoht on ühemõtteline, et eelarvet tuleb kärpida juba sel aastal," toonitas Ansip, tõdedes, et praegu pole ühelgi erakonnal raha, et oma valimislubadusi ellu viia, kuivõrd Ratase valitsus on nii sügava miinuse tekitanud.

"Raha ei ole kellelgi oma valimislubaduste täitmiseks, samamoodi ei ole seda Reformierakonnal anda inimestele 500 eurot kätte," viitas Ansip, et kui Reformierakond peaks praegu valitsuse moodustama, poleks neilgi võimalik oma peamist valimislubadust - tulumaksuvaba 500 eurot kõigile - täita.

Samas pidas ta oluliseks, et praeguse valitsuse tekitatud maksukaost tuleb kiiremas korras likvideerima hakata.

"Lollusi teha, üht asja ära lõhkuda on väga lihtne, aga tagasi ehitada ei ole sama lihtne," tõdes Ansip. "Talupojatarkus ütleb, et headel aegadel tuleb valmistuda mitte nii headeks aegadeks. Riigi rahandusega on täpselt samamoodi."

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: