Võimukõnelustel tulevad keerulisemad teemad arutlusele järgmisel nädalal

Laupäeval kogunevad valitsuse moodustamise konsultatsioone pidavate erakondade volikogud, et arutada ennekõike Euroopa Parlamendi valimisteks valmistumist, kuid ühtlasi annavad erakondade esimehed ülevaate valitsusliidu moodustamise kõnelustest. Keerulisemad teemad tulevad arutlusele järgmisel nädalal.

Keskerakonna juhatuse liige Jaak Aab ütles "Aktuaalsele kaamerale", et näiteks sotsiaal- ja tervishoiu, regionaal- ja riigireformi valdkonna ning maaelu teemades erimeelsusi polnud. Mida ja kui palju uus valitsus konkreetselt teha saab, seda näitab majandusprognoos.

"Enne ei saa ju öelda ühegi asja kohta, et nüüd on kokku lepitud, kui ei ole see läbi mängitud rahaga järgmisel nädalal. Siis on juba selgem pilt," ütles Aab.

"On jäänud, jah, lauale sellised, mis on rahaliselt suurimad ja kulukamad lubadused. Need on laual ja siis, tõepoolest, mitmed maailmavaatelised küsimused," rääkis EKRE juhatuse liige Henn Põlluaas.

Üheks keeruliseks küsimuseks on näiteks see, mis saab kooseluseadusest.

"Ühel või teisel moel me sellele saame lahenduse, millega ka EKRE ja EKRE toetajad rahul on ilma, et me teisest poolest teerulliga üle sõidaks," sõnas Põlluaas.

"Praegu liigutakse samm-sammult. Ma arvan, et enne väärtused ja põhimõtted, siis rahalised võimalused ja hiljem vastutusvaldkonnad," rääkis Isamaa eestseisuse liige Urmas Reinslau.

Ametikohtade jaotuseni jõutud ei ole, kuid selgus võib tulla siis, kui tõenäoliselt neljapäeval tuleb kokku riigikogu ja valib esimehe.

"Tavaliselt ju üritatakse leppida kokku, kes see on ja järelikult see on üks osa kokkuleppest," ütles Aab.

Võib oletada, et koalitsioonileppe allkirjastamine võtab veel tublisti aega. Tõenäoliselt ootab Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsusliit ära aja, kui president teeb Jüri Ratasele ettepaneku valitsus moodustada ja allkirjastab leppe pärast seda.

President on aga lubanud teha kõigepealt ettepaneku valitsuse moodustamiseks Reformierakonna esimehele Kaja Kallasele.

Pärast riigikogu kokkutulekut on presidendil ettepaenku tegemiseks maksimaalselt 14 päeva. Nii võib leppe allkirjastamiseni kuluda veel umbes kolm nädalat. Valitsusliidu läbirääkimistel osalejad arvavad, et nii kaua kogu protsess siiski aega ei võta.

Samas pole praegu täiesti välistatud ka see, et läbirääkimised jooksevad ummikusse.

"Maailmavaateliselt on partnerid erinevate hoiakutega ja rõhuasetustega väga suures reas küsimustes," tunnistas Reinsalu.

Samas ei hinda ta mõne teise koalitsiooni võimuetulekut läbirääkimiste praeguse seisu juures enam kuigi reaalseks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: