Opositsioon nõustub presidendi pakutud saja vihakõnevaba päevaga

Foto: Siim Lõvi /ERR

President Kersti Kaljulaid avaldas uue valitsuse ametissekinnitamise eel lootust, et poliitikud hoiduvad eeloleval sajal päeval vihakõnest ning opositsioonierakondade juhid pidasid seda mõtet mõistlikuks.

Ametist lahkuv tervise- ja tööminister Riina Sikkut ütles ERR-ile, et sotsiaaldemokraadid kindlasti ühinevad presidendi üleskutsega.

"Sotsiaaldemokraatlik erakond tervitab presidendi ettepanekut. Me võtame selle esimese sammu ja teeme sada päeva vihavabalt. Ma loodan, et see saab ikka normaalsemaks, praegu on küll olnud ju väga palju lõhestavaid väljaütlemisi. See ei ole midagi, mis ühiskonda sidusamaks muudab," lausus ta.

Küsimusele, kasvihakõnest hoidumine puudutab ka sotsiaaldemokraate, kes on samuti lõhestavaid väljaütlemisi teinud, vastas Sikkut, et see puudutab kõiki erakondi.

Reformierakonna aseesimees Urmas Paet, kes ka europarlamenti kandideerib, ütles, et idealistlikult lähenedes on ka valimiskampaania tuules võimalik teravatest väljaütlemistest hoiduda.

"See, et inimestel on erinevad seisukohad ja vaated nii olevikus kui tulevikus, ei tähenda, et seda peaks tegema kuidagi kurjuse ja vihaga. Nii et selles osas see muidugi on võimalik, iseasi, kui hästi või halvasti see välja kukub. Aga igal juhul pürgida selle poole tuleks, et vaidlus ja debatt ja diskussioon oleks sisu, mitte vormi või inimeste isikuomaduste üle või üleüldse lihtsalt kurjustav ja räuklev," sõnas ta.

Samas ei pidanud Paet vajalikuks ühineda presidendi üleskutsega anda Jüri Ratase valitsusele sada kriitikavaba päeva, sest Ratas on juba üle kahe aasta peaministriametit pidanud ja tegu pole täiesti uue seltskonnaga ja uue algusega - ka Isamaa on päris pikalt valitsuses olnud.

"Nii et kui on põhjust kritiseerida, siis seda ikka tuleb teha. Sada päeva on piisavalt pikk aeg, et kui tehakse mingi rumalus või vale käik, siis lihtsalt vait olla ei oleks vastutustundlik. Nii et selles mõttes kõigele, mis on meie hinnangul valesti, tuleb ikka öelda, pakkuda välja ka teistsugune lahendus. Aga sellega olen nõus, et see kõik ei pea käima läbi kurjustamise prisma," lisas Paet.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: