USA kohus saatis Butina pooleteiseks aastaks vangi

{{1556308200000 | amCalendar}}
Kohtukunstniku joonistus Maria Butinast.
Kohtukunstniku joonistus Maria Butinast. Autor/allikas: /Bill Hennessy/Reuters/Scanpix

USA kohtunik määras end ebaseaduslikus lobitöös süüdi tunnistanud Vene kodanikule Maria Butinale reedel pooleteistaastase vanglakaristuse.

USA ringkonnakohtunik Tanya Chutkan ütles, et määras Butinale karistuse, mis peegeldab tema rikkumise tõsidust ja peaks toimima heidutusmeetmena. Kohtunik lisas, et andis ka käsu saata Butina pärast vanglakaristuse kandmist riigist välja. 

Butina (30) tunnistas end detsembris ebaseadusliku välisagendina tegutsemises süüdi, öeldes, et tunneb oma tegude pärast häbi ja piinlikkust, ja nõustus USA uurijatega koostööd tegema.

Reedel ütles venelanna Washingtoni kohtule, et palub "alandlikult andestust". "Ma ei ole see kuri inimene, kellena meedia püüab mind kujutada," lausus ta. 

Prokuröride väitel käivitas ta 2015. aasta märtsis plaani luua sidemed Vabariikliku Parteiga, et mõjutada USA välispoliitikat.

Ta tegutses käsikäes ameeriklasest elukaaslase, aktiivse vabariiklase ja riikliku relvaühingu liikme Paul Ericksoniga. Tänu kõrgetele kontaktidele pääses Butina ligi vabariiklaste võimuladvikule.

Vandenõu taga oli Vene presidendi Vladimir Putini liitlane ja Vene keskpanga asepresident Aleksander Toršin, kes ka plaani rahastas.

Butina võeti Washingtonis kinni mullu 15. juulil enne USA presidendi Donald Trumpi ja Putini kohtumist Helsingis ja on olnud sestsaadik vahi all. 

USA prokurörid on öelnud, et kuigi Butina tegutses avalikult ja tal puuduvad sidemed Vene luureteenistustega, kujutas ta endast Ühendriikidele ohtu. 

Eelmisel nädalal laususid prokurörid, et nad taotlevad Butinale kuue kuu võrra lühemat karistust, arvestades tema olulist koostööd uurijatega.

"Ma tahtsin siin tulevikku rahvusvahelise poliitika vallas," lausus Butina, lisades, et soovis vaid töötada paremate USA-Vene suhete nimel. "Kui ma oleksin teadnud, et pean ennast välisagendina registreerima, oleksin ma seda teinud." 

Venemaa mõistis hukka Butina süüdimõistmise Ühendriikides

Moskva mõistis reedel hukka Vene kodanikule Maria Butinale USA-s määratud pooleteistaastase vanglakaristuse.

Vene välisministeeriumi hinnangul on tema vastu esitatud süüdistused väljamõeldud ja otsus häbiväärne plekk Ühendriikide kohtusüsteemil. 

Butina oli end varem Washingtoni ringkonnakohtus ebaseaduslikus lobitöös süüdi tunnistanud. 

"Süüdistused, mille eesmärk on mõjutada Ühendriikide sisepoliitilisi protsesse, on täielikult välja mõeldud ja fabritseeritud," on öeldud välisministeeriumi avalduses. 

Vene riigiduuma väliskomisjoni esimees Leonid Slutski ütles, et Butina peaks kohtuotsuse edasi kaebama. 

"Me ei tohiks alla anda ja peaksime võitlust jätkama, esitama apellatsioone ja tegema kõik endast oleneva, et Maria Butina võimalikult kiiresti Venemaale tagasi tuua," sõnas Slutski pärast kohtuotsuse teatavaks tegemist ajakirjanikele. 

Putin: Maria Butina vangistamine oli meelevaldne

Vene president Vladimir Putin kritiseeris laupäeval Vene agendi Maria Butina vangistamist USA-s, nimetades seda meelevaldseks ning öeldes, et ta ei saa aru, miks Butina vangi mõisteti. 

"Teda ei saa milleski süüdistada, kuid et kogu juhtum ei mõjuks täielikult naeruväärseks, mõisteti talle 18-kuuline vanglakaristus," ütles Pekingis tippkohtumisel osalev Putin ajakirjanikele. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: