USA-s luuramises süüdistatud Butina vabaneb vanglast ning naaseb kodumaale

Maria Butina USA vanglariietuses.
Maria Butina USA vanglariietuses. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Spionaažis süüdistatud venelanna Maria Butina, kelle USA kohus aprillis pooleteiseks aastaks vangi mõistis, naaseb laupäeva hommikul kodumaale, teatas Venemaa välisministeerium.

"25. oktoobril viiakse Maria Floridas Tallahassees asuvast föderaalvanglast Miamis asuvasse migratsioonikeskusesse, kust ta samal päeval Moskvasse lendab. Saabumine - 26. oktoobri hommik," vahendasid TASS ja Reuters Vene välisministeeriumi teadet.

Butina mõisteti 18 kuuks vangi pärast seda, kui ta oli USA võimudega koostööd tegema hakanud ja tunnistanud end süüdi tegutsemises ebaseadusliku välisagendina.

Süüdistuse kohaselt hakkas ta juba 2015. aastal looma sidemeid Vabariikliku Parteiga eesmärgiga mõjutada välispoliitikat. Selle raames üritas ta imbuda eelkõige ringkondadesse, kus liikusid mõjuka relvaühingu NRA liikmed ning teised USA konservatiivid.

Juhtumis mängisid võtmerolli Butina ameeriklasest elukaaslane, vabariiklane ja NRA liige Paul Erickson, tänu kellele õnnestus naisel mõjukate isikutega kohtuda. Väidetavalt oli operatsiooni taga Venemaa presidendi Vladimir Putini liitlane ja Vene keskpanga asepresident Aleksander Toršin.

Butina tegelik seos Venemaa luureteenistustega ja selle ulatus pole praeguseni lõplikult selgeks saanud. Küll on aga Venemaa välisministeerium teinud Butina vabastamise nimel häälekat kampaaniat ning maininud tema nime võimalike vangidevahetuste kontekstis.

Butina peeti kinni juba 2018. aasta 15. juulil, vahetult enne president Donald Trumpi ja Putini kohtumist Helsingis ning tema vahi all oldud aeg arvestati kohtu poolt mõistetud vabadusekaotuse sisse.

Butina näol on tegu ainsa Venemaa kodanikuga, keda USA võimudel on õnnestunud reaalselt vangi panna nn valimistesse sekkumise juurdluse raames.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: