Akadeemia tee riigikoolile hakatakse arhitektuurikonkursil lahendust otsima

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Akadeemia tee 25 võistlusala aerofotol. Autor/allikas: maa-amet

Tallinna linnavalitsus kooskõlastas Akadeemia tee 25 riigigümnaasiumi arhitektuurivõistluse tingimused ning haridusministeeriumi teatel kuulutatakse konkurss peatselt välja.

Tallinna riigigümnaasiumid tulevad lisaks Akadeemia teele veel kesklinna politseijaoskonna lähedale Kolde 67a ja rahvusraamatukogu kõrvale Endla 13.

Haridusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Tarmu Kurm ütles ERR-ile, et Akadeemia teele rajatava riigigümnaasiumi arhitektuurivõistlus kuulutatakse välja lähipäevil. 

"Kolde 67a, kuhu plaanime teist riigigümnaasiumi, arhitektuurikonkurss kuulutatakse välja eeldatavasti septembris-oktoobris," lisas ta.

Lähteülesande kohaselt on Akadeemia tee uus riigikoolihoone planeeritud 1080 õpilasele ning 120 õpetajale ja muule personalile. Hoone pindala koos võimlaga on umbes 7900 ruutmeetrit.

Esimeses etapis ehitatav hoone peab moodustama ühtse hariduslinnaku, kuid võistlustöös tuleb näidata ära ka võimalik juurdeehitus, kuhu tuleksid näiteks laborid, praktilise töö ruumid ja teine spordisaal. Hoonete arhitektuur peab olema nüüdisaegne ja energiasäästlik ning välisviimistluses on keelatud kasutada lauspeegelklaase või algupärast jäljendavaid materjale.

Soovitavalt peaks gümnaasiumihoonel olema kolm või kõige enam neli korrust ning maa-aluseid korruseid sinna ei tehta. Samuti seab lähteülesanne tingimuseks, et ruumid ei tohi ulatuda läbi kolme korruse.

Paika on pandud ka kavandatav ehituse üldmaksumus - 1350 eurot ruutmeetri kohta, millele lisandub käibemaks. Kui niisugune eelarve ei võimalda parimat lahendust välja töötada, tuleb kavandi autoril seda selgitada ja põhjendada.

Õppehoonel peab olema vähemalt kaks eraldi sissepääsu: esinduslik peasissepääs, mille lähedusse peaksid jääma ühiskasutuses ruumid nagu fuajee ja aula, ning majandussissepääs, mis peaks olema pigem varjatud, sest selle kaudu varustatakse kooli sööklat ja kööki ning veetakse välja prügi.

Riigigümnaasiumi välialad on avalikult kasutatavad. Sinna plaanitakse tänavakorvpalli platse, välijõusaali, lauatenniselauda, prügikaste ja prügimaja, lipuväljakut, kaetud 200-kohalist rattahoidlat ja 53 kohaga autoparklat. Lisaks soovitakse, et alal oleks ka välielemente nagu välimale või muu selline.

Gümnaasium hakkab kasutama teiste koolide staadione

Eraldi staadioni koolimaja juurde ei kavandata, vaid õpilased hakkavad kasutama Vilde tee 120 asuva kooli staadioni, mis asub riigigümnaasiumist 600 meetri kaugusel, ning tehnikaülikooli staadioni Raja 4a, milleni on koolist 750 meetrit.

Hoonesse sissesõit kavatsetakse lahendada ühiselt selle kõrval oleva Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudiga Akadeemia tee poolt.

Kuna kooli territooriumi läbivad bussi- ja trollipeatustesse viivad väljakujunenud rajad, tuleks lahenduse loomisel ka sellega arvestada ning lähteülesandes rõhutatakse vajadust kujundada õpilastes ühistranspordi- ja kergliiklusharjumused, mistõttu tuleb bussipeatustega arvestada ka hoone sissepääsude kavandamisel.

Energiatõhususe nimel tuleb arvestada vajadusega hoonete katustele päikesepaneelid paigaldada.

Tallinna tehnikaülikooli Tehnopoli linnakuga külgneval uue gümnaasiumi alal praegu hooneid ei ole.

Tallinna linnavalitsuse ja haridusministeeriumi kokkuleppe kohaselt alustab Akadeemia teel asuv riigigümnaasium tegevust hiljemalt 1. septembril 2022.

Arhitektuurivõistluse peakorraldaja on Riigi Kinnisvara AS. Riik ehitab riigigümnaasiume Euroopa Liidu toetuste abil.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: