Savisaare menetluskulusid riik ei hüvita

Oliver Nääs ja Edgar Savisaar kohtusaalis.
Oliver Nääs ja Edgar Savisaar kohtusaalis. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigikohus ei võtnud neljapäeval arutusele vandeadvokaat Oliver Nääsi ja vandeadvokaat Marko Kairjaki kaebusi Keskerakonna eksjuhi ja Tallinna endise linnapea Edgar Savisaare kriminaalasja menetluskulude hüvitamata jätmise kohta.

See tähendab, et riik pole kohustatud hüvitama valitud kaitsjale ja kannatanu esindajale makstud tasusid, ütles riigikohtu pressiesindaja Susann Kivi.

Harju maakohus lõpetas mullu 5. juunil kriminaalmenetluse Savisaare suhtes seoses tema parandamatu haigestumisega ning maakohtu määrus jõustus mullu 21. detsembril.

Kaitsjad esitasid pärast kriminaalmenetluse lõpetamise määruse jõustumist tänavu 15. jaanuaril maakohtule taotluse kriminaalmenetluse kulude hüvitamiseks summas 228 995 eurot ja 74 senti.

Maakohus jättis kaitsjate taotluse läbi vaatamata ning selgitas varasemale riigikohtu praktikale toetudes, et taotlus kriminaalmenetluse kulude hüvitamiseks tuleb esitada enne seda, kui kohus siirdub nõupidamistuppa lahendit tegema.

Kui kaitsjad taotlesid menetluse lõpetamist, pidid nad arvestama võimalusega, et hilisemat kohtuliku arutamise staadiumit, mille raames kohtule taotlusi esitada, enam ei tule, märkis kohus.

Samale argumendile tuginedes jättis maakohus läbi vaatamata ka Tallinna linna ehk kannatanu lepingulise esindaja 2018. aasta 31. detsembril esitatud 21 789 euro ja 74 sendi hüvitamise taotluse.

Ringkonnakohus nõustus maakohtu seisukohaga, et menetluskulude hüvitamise taotlused ei olnud esitatud õigeks ajaks.

Ringkonnakohus rõhutas, et riigikohtu praktika menetluskulude taotluse esitamise võimaluse kohta enne kohtu lahkumist nõupidamistuppa on ühetaoline ning selles suhtes erandeid tehtud ei ole.

Neljapäevase määrusega jättis riigikohtu kriminaalkolleegium vandeadvokaatide kaebused menetlusse võtmata.

Maakohtu määruse peale esitatud kaebuse läbivaatamisel tehtud ringkonnakohtu määruse vaidlustamisele järgneb menetlus riigikohtus üksnes juhul, kui riigikohtu lahend selles asjas on oluline seaduse ühetaolise kohaldamise või õiguse edasiarendamise seisukohalt.

Riigikohtu menetlusse mitte võtmine tähendab, et valitud kaitsjatele makstud tasu ning kannatanu esindajale makstud tasu jäävad  isikute enda kanda.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: