Vene võimud hakkavad testima ülemaailmsest internetist eraldumist

Internet ja kübersõda.
Internet ja kübersõda. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Vene võimud testivad alates 1. novembrist oma siseriiklikku võrku RuNet, et selgitada välja, kuidas riik saab hakkama ilma ülemaailmse internetita.

Valitsuse teate kohaselt hakkab test 1. novembril ja hakkab toimuma vähemalt kord aastas, võimaluse korral sagedamini, vahendasid Defense One, RBK ja Meduza.

Kriitikute hinnangul on tegemist järjekordse osaga tehnoloogilistest ja poliitilistest sammudest, millega Venemaa valitsus soovib oma kodanikke muust maailmast eraldada. Teiseks eesmärgiks paistab olevat ka Venemaa soov parandada üht oma suurematest nõrkustest ehk sõltuvust Lääne internetist ja tehnoloogiast.

Otseselt on peagi algavad testid ja õppused jätkuks nn suveräänse interneti seaduse vastu võtmisele käesoleva aasta aprillis. Seaduse kohaselt peab kogu veebiliiklus Venemaal käima läbi ametlike punktide, mis omakorda võimaldab võimudel veebilehti blokeerida, veebiliiklust monitoorida ning vajadusel ka eraldada Venemaa veeb ülejäänud maailmast.

Reedel selgus ka, et julgeolekunõukogu ettepaneku tulemusena võib Föderaalne Julgeolekuteenistus (FSB) saada õiguse ja võimaluse katkestada ühendus riikidega, kus tegeletakse nn telefoniterrorismiga. Telefoniterrorismi ilminguks on Vene võimude kohaselt näiteks suur hulk telefoni teel tehtud pommiähvardusi. FSB võiks ettepaneku kohaselt ühenduse katkestada kuni pooleks aastaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: