Venemaa internetikasutajaid ootab ees uus reeglite karmistumine

Foto: Sputnik/Scanpix

Venemaa internetikasutajaid ootab uus reeglite karmistumine. Vaid üksikute lehekülgede blokeerimise asemele võib riik luua suure tulemüüri, mis eraldaks Venemaa interneti Läänest.

Mis juhtub, kui USA otsustab karistada Venemaad ja lülitab riigi jaoks interneti välja? Seaduseelnõu, mis on praegu duumas menetlusel ja mis sai juba valitsuse esialgse heakskiidu, peaks kaitsma venemaalasi sellise ohu eest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Saadikud pakkusid välja idee luua suveräänne Vene internet. See ei tähenda Vene ametnike sõnul aga, et Venemaa tahab end maailmast isoleerida.

"Me pooldame täiesti avalikku infopoliitikat. Meie kodanikel ei ole vaja alternatiivsete seisukohtade leidmiseks kuulata Raadio Vabadust või Ameerika Häält. Meie riigis on ülipalju alternatiivseid, opositsioonilisi seisukohti. Meil on ülipalju meediat, mida Kreml mitte kuidagi ei kontrolli," rääkis Venemaa välisministeeriumi info- ja pressiameti asejuht Maksim Bujakevitš.

Osa ekpertidest on aga veendunud, et USA võib ja tahab Venemaa internetist ilma jätta.

"Meie vaenlasel on võimalik meil kõik välja lülitada või ujutada meid üle mis tahes sisuga. 80-90 protsenti kogu küberohtudest, rünnakutest, viirustest ja muust sellisest tuleb USA territooriumilt. Mitte ainult selle tõttu, et nad on nii halvad, vaid lihtsalt sellepärast, et seal on rohkem inimesi, rohkem spetsialiste, rohkem vaba aega, rohkem raha ja tehnikat. Peale selle ei pea nad tegelikult eriti lugu seadustest väljaspool USA jurisdiktsiooni," väitis IT-firma Ašmanov ja partnerid peadirektor Igor Ašmanov.

Paljud eksperdid tegelikult ei usu, et on võimalik terve riik internetist "välja visata".

"Ei ole sellist võrgulülitit, sellist punast nuppu, mis oleks näiteks USA käes ja mis võimaldaks Vene interneti välja lülitada maailma internetiruumist. On aga mehhanismid, mis tõesti võivad elu kõvasti segada, sest me tõesti väga sõltume nende tehnoloogiast," rääkis Venemaa elektrooniliste kommunikatsiooni assotsiatsiooni direktor Sergei Plugotarenko.

Parim viis kaitsta end võõra tehnoloogia eest on luua oma tehnoloogia. Esialgsete hinnangute kohaselt võib suveräänse interneti loomine ja ülalpidamine maksta umbes 134 miljardit rubla aastas - peaaegu 1,8 miljardit eurot.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: