Venemaal avaldasid tuhanded inimesed meelt internetivabaduse kaitseks

Pühapäeval tulid Moskvas ja veel paaris linnas tänavatele tuhanded inimesed, et avaldada meelt internetivabaduse piirangute vastu. Moskva miitingu puhul oli tegemist ühe suurema meeleavaldusega Venemaa pealinnas viimaste aastate jooksul.

Venemaa riigiduuma andis eelmisel kuul esimesel lugemisel heakskiidu eelnõule, millega interneti kasutamise reegleid oluliselt karmistatakse. Võimude kinnitusel oli selline seadusemuudatus vajalik ennetamaks välismaist sekkumist Venemaa siseasjadesse, kuid kriitikute hinnangul on need sammud suunatud hoopis opositsiooni vastu ning seda on võrreldud veebikeskkonda "raude eesriidega" püstitamisega. Teine lugemine peaks toimuma käesoleval kuul, vahendas Reuters.

Moskvas toimus meeleavaldus Sahharovi prospektil, kuhu avalikke üritusi monitooriva mittetulundusühingu kinnitusel oli tulnud umbes 15 300 inimest. Moskva politsei teatal oli kohal 6500 meeleavaldajat.

Meeleavaldajad hoidsid käes plakateid, kus olid kirjas hüüdlaused nagu "Käed eemale internetist!" ja "Ei isolatsioonile, lõpetage Vene interneti lõhkumine!".

Opositsiooni esindajad teatasid sotsiaalmeedias, et Moskvas peeti kinni vähemalt 15 inimest. Politsei meeleavaldajate kinnipidamist ametlikult kommenteerinud ei ole.

Lisaks Moskvale toimusid meeleavaldused ka Voronezis ja Habarovskis. Kõigis kolmes linnas olid üritused ametlikult registreeritud. Võimude loata üritas tänaval meelt avaldada ka seltskond Peterburi aktiviste.

Venemaa on viimastel aastatel internetis erinevaid piiranguid kehtestatud ja liikunud nn suveräänse Vene interneti poole. Palju tähelepanu on pälvinud näiteks erinevate Kremli-kriitiliste veebilehtede ja eriti sõnumirakenduse Telegram blokeerimine.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: