Järvik ei toeta kohalikke alkoholimüügi piiranguid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Baar Lasnamäel varahommikul. Autor/allikas: Erik Prozes/Postimees Grupp/Scanpix

Reformierakondlased tahavad muuta alkoholiseadust ning anda linnadele ja valdadele õiguse keelata meelelahutusasutustes alkoholimüük kuni kella kümneni hommikul. Maaeluminister eelnõud ei toeta, sest tema hinnangul tekitaks erinevad piirangud üle riigi vaid segadust ja ebavõrdset konkurentsi. Maaeluministeeriumi ettepaneku järgi peaksid ühesugused kellaajalised piirangud kehtima üle riigi.

13 Reformierakonna parlamendisaadikut esitasid septembri lõpus eelnõu, millega tahetakse laiendada omavalitsuste õigusi alkoholimüügi reguleerimisel, et meelelahutus- ja toitlustusasutustes saaks alkoholi müümise keelata kella kümneni hommikul.

Reformierakondlaste ettepanek esitati samal ajal, kui Tallinna linnavalitsus tuli välja plaaniga suurendada alkoholimüügi kellaajalisi piiranguid linna meelelahutusasutustes, et vähendada avaliku korra rikkumisi ning alkoholi liigtarbimist. Linnavalitsus kiitis piirangute kehtestamise heaks 6. novembril, kuid sai seda teha vaid kella kuueni ja puhkepäevadel kella seitsmeni hommikul, sest rohkem seadus ei luba.

Tallinnas järgmise aasta 1. juunist kehtima hakkavate piirangute järgi on jaemüük kohapeal tarbimiseks keelatud tööpäevale eelneval ööl kella kahest kuueni ning puhkepäevadele eelneval ööl kella kolmest kuni seitsmeni.

Reformierakonna fraktsiooni poolt esitatud alkoholiseaduse muutmise seaduse eelnõu järgi saaks omavalitsus piirata koha peal tarbimiseks mõeldud alkoholimüüki kella 22.00-st kuni kümneni hommikul ning puhkepäevale eelneval ööl keskööst kuni kella kümneni hommikul.

Lisaks jätab eelnõu omavalitsusele võimaluse otsustada, kas kellaajalised piirangud kehtestatakse kogu territooriumil või ainult mõnes osas.

Reformierakondlaste hinnangul tuleb piirangute kehtestamise õigus anda just omavalitsustele, sest riik ei peaks ütlema, kus ja millal piirangud kehtivad.

"Kui mõni kohalik omavalitsus aga näiteks leiab, et kell pool kaheksa hommikul mõnes baaris alkoholi tarbivad isikud kujutavad probleemi umberkaudsetele elanikele ja linna avalikule korrale ning omavalitsus soovib seetõttu varahommikust alkoholimuuki meelelahutusasutustes piirata, siis hetkel kehtiva alkoholiseaduse kohaselt puudub omavalitsusel õigus seda teha. Hommikuti alkoholi tarbimine ei ole aga põhiõigus ning riik ei peaks ütlema, et kella kuuest või seitsmest alates võib vabalt seda teha," märkisid reformierakondlased.

Järvik: kellaajad peaksid üle riigi olema ühesugused

Eelnõu läks nelja ministeeriumi kätte kooskõlastamiseks. Ainsana soovitas eelnõu mitte toetada maaeluministeerium. Minister Mart Järvik märkis, et eelnõu eesmärk on igati mõistlik, kuid eelnõud ministeerium siiski ei toeta.

Järviku hinnangul peab alkoholipoliitika olema üle riigi ühesugune, vastasel juhul tekib "suur määramatus ja ebaselgus, kus inimesel on väga raske orienteeruda".

Järvik soovitab omavalitsustele otsustusõiguse asemel lahendada probleem seaduse tasandil, sest vastasel juhul hakkavad riigis kehtima erinevad varahommikused ajad, mil alkoholi võib meelelahutusasutuses tarbida.

Ministri hinnangul tekitaksid omavalitsuseti erinevad keeluajad ka ebavõrdset konkurentsi ettevõtjate vahel. "Piirangu kehtestamine seaduse tasandil tooks kaasa konkurentsitingimuste ühtlustumise ehk kõigi ettevõtjate võrdse kohtlemise," märkis Järvik.

Reformierakondlaste eelnõu toetasid majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning sotsiaalministeerium, rahandusministeeriumist teatati, et neil ei ole eelnõu kohta ettepanekuid.

Alkoholiseaduse muutmise seaduse eelnõud arutab esmaspäeval riigikogu majanduskomisjon, mis on määratud eelnõu juhtivkomisjoniks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: