Keskerakond: riik peab edendama rahvusteadusi, kuid vaid eestikeelne doktoriõpe pole mõistlik

Rahvusülikool 100.
Rahvusülikool 100. Autor/allikas: Karli Saul

Keskerakonna hinnangul lasub Eesti riigil kohustus edendada eesti rahvusteadusi, mida ei õpetata kusagil mujal maailmas peale Eesti. Samas ei pea Keskerakond mõistlikuks selliste mudelite rakendamist, mis absolutiseerivad eestikeelse doktoriõppe nõuet.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu saatis parlamendi kultuurikomisjonile oma erakonna seisukohad seoses kõrghariduse rahastamise debatiga. Sarapuu tõdeb sissejuhatuseks, et Eesti kõrghariduse rahastamist ei ole võimalik korrastada jooksvate väikeste ümberkorraldamistega, kuna kriis on väga sügav.

"Eesti kõrghariduse prestiiž ühiskonnas ei ole kunagi olnud suhteliselt teiste valdkondadega nii madal kui ta on seda praegu. Ülikoolide alarahastamine on Eesti riigi jaoks viitsütikuga pomm, kuna hariduse (sh kõrghariduse) olukord ei avalda ühiskonnale kohest mõju, vaid mõjub alles aastate jooksul. Tänased vead ja tegematajätmised avalduvad kriisi ja katastroofina alles aastate parast."

Keskerakonna esindaja märgib, et stabiilse kõrghariduse- ja teadusstrateegia valjatöötamine ja rakendamine ei ole võimalik ühe või teise erakonna (või ka koalitsiooni) programmina, vaid eeldab erakondadeülest tõhusat koostööd. Oluliseks peab Keskerakond ka erasektori jõulisemat kaasamist kõrghariduse rahastamisse.

Üleminekut tasulisele kõrgharidusele ei pea Keskerakond Eesti-suguse väikeriigi puhul võimalikuks, küll aga peab erakond võimalikuks teatud õppemaksu sisseviimist, millest näeb distsiplineerivat mõju. Millist täpsemalt, see mõttepaberist ei selgu.

Ka stipendiumite ja õppelaenude süsteem vajab tõsist remonti. Keskerakond peab otstarbekaks eri-stipendiumite ja õppelaenude kustutamise süsteemi sisseviimist riigile eriti oluliste erialade õppuritele, kellega sõlmitakse vastavad kahepoolsed lepingud.

Keskerakonna hinnangul lasub riigil kohustus edendada eesti rahvusteadusi, mida ei õpetata kusagil mujal maailmas peale Eesti. "Eesti keel, Eesti ajalugu jt rahvusteadused on rahvuse järjepidevuse garandiks ja rahvusliku mentaliteedi vundamendiks."

Samas rõhutab Keskerakond rahvusvahelise koostöö ja tööjaotuse vajadust, kuna väikeses riigis ei ole ka parima tahtmise juures võimalik tipptasemel välja arendada kõikide erialade õpetamist ning tipptasemel uurimist. "Teatud rahvusvaheline koopereerumine on mitte ainult otstarbekas, vaid ka hädavajalik."

Eraldi punkt on Keskerakonnal eestikeelse kõrghariduse kaitse kohta. Seal tuuakse välja, et kõrghariduse ja teaduse rahastamine peab tagama eestikeelse kõrghariduse ja eesti keele kui teaduskeele püsimise. Samal ajal peab Keskerakond vajalikuks paindliku keeleõppe väljakujundamist kraadiõppes.

"Me ei mõistlikuks ega vajalikuks selliste mudelite rakendamist, mis absolutiseerivad eestikeelse doktoriõppe nõuet, mis teatud juhtudel tähendaks doktoriõppe devalveerumist või kadumist. Doktoriõpe ja kutseõpe on oma sisult teineteisest oluliselt erinevad asjad," leiab Keskerakond.

Varasemalt on oma seisukohad kõrghariduse rahastamise kohta esitanud Sotsiaaldemokraatlik Erakond, EKRE ja Isamaa.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: