Aab: isikukaitsevahendite leidmine on keerukas, kuid võimalik

Jaak Aab.
Jaak Aab. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Riigihalduse minister Jaak Aab (KE) ütles, et isikukaitsevahendite juurde hankimine on keerukas ülesanne, ent siiski võimalik.

Alates 20. märtsist on riigihaldusminister Jaak Aab määratud eriolukorra tööde juhiks. Tema ülesandeks on tagada desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendite olemasolu väljaspool tervishoiu- ja sotsiaalhoolekandesüsteemi.

Minister Aabi sõnul tuleb desinfitseerimis- ja isikukaitsevahendid (kaitsemaskid, -kindad ja ülikonnad) tagada nii meditisiinitöötajatele kui ka teistele võimalike nakatanutega kokku puutunud esmareageerijatele, samuti sotsiaaltöötajatele ning riskigruppidele endile. "Nende vahendite leidmine on keeruline, sest kogu maailmas on erinevad piirangud ja tavalised tarneahelad ei toimi. Samuti on nõudlus suurenenud kümnetes kordades," lausus Aab.

Desinfitseerimisvahendite hankeleping on rahandusministeeriumi poolt allkirjastatud ja ootab tootja allkirja.

"Uue nädala alguses, tõenäoliselt teisipäeval, alustatakse desovahendite valmistamise ja tarnimisega. Selle hanke tulemusel toodetakse ja tarnitakse kohtadele kahe nädala jooksul ligi 200 000 liitrit desinfitseerimisvahendit kätele ja pindadele. Kogusest piisab kohalike omavalistsutele ja riigiasutustele üheks kuuks. Nende vahendite vajaduse ka pikemaks ajaks suudavad katta Eesti tootjad, kes on kindlustanud ka tooraine tarned. Desovahenditeks vajaliku etanooli tootmiseks käivitub lähiajal Rakvere Piiritusetehas," rääkis minister.
Isikukaitsevahendite osas on vaja leida lühi- ja pikaajaline tarnija.

Rahandusministeerium on välja selgitanud mitmed pakkujaid, kes suudavad 1-2 nädalaga tarnida näomaske, kindaid ja ka teisi isikukaitsevahendeid. Eesti saatkond Hiinas töötab selle nimel, et saada vajalikud vahendid just Hiinast, kus käivitatud suured tootmisvõimsused.

"Meil on vaja kiiret lahendust. Nii politsei- ja piirivalveametil kui ka päästeametil on varud otsa lõppemas. Rääkimata kohalikest omavalitsustest ja teistest asutustest, mis puutuvad kokku võimalike nakatunutega. Kinnitan, et nii mina kui ka rahandusministeeriumi ametnikud töötame iga päev, et leiaksime kiiresti vajalikud vahendid," ütles Aab.

Aabi sõnul on vajadus umbes 10 miljoni maski järele.

Ka Eestis on olemas respiraatorite tootja, kes asub Sillamäel ja soovib oma tootmisvõimsust suurendada. Terviseamet andnud tootjale tellimuse. Täpne info nende tootmisvõimsuste osas selgub esmaspäeval.

Desinfitseerimisvahendite hankimise leping on rahandusministeeriumi poolt allkirjastatud ning ootab teise osapoole allkirja. Pärast lepingu allkirjastamist jätkab ministeerium täiendava vajaduse kaardistamist järgmise hanke korraldamiseks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: