Aab: lennukitäis kaitsevarustust Hiinast peaks jõudma pühapäeval

Jaak Aab.
Jaak Aab. Autor/allikas: Ken Mürk/ERR

Esmane suurem saadetis laiemas sortimendis kaitsevarustust Hiinast peaks jõudma lennukiga Eestisse pühapäeval, ütles riigihalduse minister Jaak Aab.

"Loodame, et homme juba saabub üks kogus kirurgimaske, kui ei saabu, siis võib-olla ülehomme. Pühapäeval ootame endiselt seda lennukit, mis peaks Hiinast tulema, kus ka muu isikukaitsevahendite varu haiglatele," rääkis Aab kolmapäeval Vikerraadio saates "Reporteritund".

Lisaks on Eesti esitanud suurema tsentraalse tellimuse Hiinasse oma suursaadikule, kes peaks hanget sealsetele ettevõtetele vahendama. Tellimused tehakse Hiinast, kuna Euroopast ei ole võimalik midagi kätte saada, märkis Aab, kes kirjeldas praegust olukorda maailma kaitsevahendite turul kauboikapitalismina, mis valitses Eestis 1990ndate aastate algul.

Lisaks olevat juba teisipäeval saabunud Eestisse väiksem kogus - 15 000 - niinimetatud kirurgimaske, mida kasutatakse väljaspool hoolekannet ja tervishoidu. Need asuvad praegu rahandusministeeriumi keldris ja ilmselt jaotatakse politsei- ja piirivalveametile, rääkis Aab.

Tema sõnul on Eestis lahenemas ka desinfitseerimisvahendite küsimus, kuna seda toodetakse Eestis ja tellimus 185 000 liitrit tarnimiseks on sisse antud.

Samuti toodetakse Sillamäel arstidele vajalikke suurema kaitsevõimega (FFP3) näomaske, mille esialgsed varud on ka praegu Eestil olemas, rääkis ta.

Aabi sõnul tegutsevad lisaks temale oma varude täiendamisega ka terviseamet ja haiglad eraldi, kuid tal on olemas ülevaade praegustest varudest ja tulevastest vajadustest, millest lähtuvalt ka tegutsetakse.

Aabi sõnul vajab Eesti ühes kuus umbes 10 miljonit kirurgilist maski.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: