Lindude gripi tõttu on Euroopas hukatud üle miljoni kodulinnu

Lindude gripi tõttu on kaheksas Euroopa riigis hukkunud või hukatud üle 1,2 miljoni linnu.

Märtsikuu lõpu seisuga on lindude grippi diagnoositud kokku kaheksas Euroopa riigis – Poolas, Saksamaal, Tšehhis, Slovakkias, Ungaris, Rumeenias, Bulgaarias ja Ukrainas, teatas veterinaar- ja toiduamet (VTA).

VTA loomatervise ja -heaoluosakonna juhataja Hele-Mai Sammeli sõnul on taud väga ohtlik. "Lindude gripi viirustüvi H5N8 inimestele ohtu ei kujuta, kuid tekitab suurt majanduslikku kahju," ütles ta pressiteate vahendusel.

Lindude gripp põhjustab lindude massilist haigestumist ja suremust. Haiguse puhkemisel kehtestatakse karantiin, haiged ja haiguskahtlased linnud hukatakse ja hävitatakse. Seetõttu on eriti oluline, et kõik linnupidajad, kaasa arvatud hobilinnupidajad, järgivad bioohutusmeetmeid enda lindude kaitseks.

Linnupidajatel soovitab amet rakendada bioohutusmeetmeid – mitte tuua välisriikidest linde või haudemune, mis võivad kanda nakkust ja korraldada sõidukite sisenemine oma territooriumile nii, et lindudel ei oleks kokkupuudet transpordivahenditega.

Samuti soovitab amet mitte lubada kõrvalisi isikuid linnupidamishoonesse ega lubada välismaalt pärit isikuid linnukasvatushoonesse või lindudega kokku puutuda vähemalt 48 tundi peale nende saabumist riiki.

Ameti soovitusel peaks linnupidajad vahetama riided ja jalanõud ning pesema ja desinfitseerima käed enne linnupidamishoonesse sisenemist.

Samuti peaks säilitama ja hävitama lindudelt pärinevaid saadusi nii, et kodu- ja metslinnud ei pääse neile ligi, asetama lindude joogi- ja sööginõud sellisesse kohta, kus metslindudel puudub ligipääs ning eraldama haiged linnud tervetest. Haiguse kahtluse korral peaks kohe teavitama loomaarsti.

Linnupidajatel tuleb karja juurde toodavad linnud hoida eraldi vähemalt 30 päeva ning sel ajal veenduda, et linnud on terved. Oma karja tohib lubada ainult terveid linde.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: