Tallinnas tuvastati luigel ohtliku tüvega linnugripp

Kühmnokk-luik
Kühmnokk-luik Autor/allikas: Maie Arro

Tallinnast Kopli poolsaarelt leitud kühmnokkluigel tuvastati eriti ohtlik linnugripi viiruse tüvi H5N8. Antud viirustüvi inimestele ohtu ei kujuta, kuid tekitab majanduslikku kahju, teatas põllumajandus- ja toiduamet.

Põllumajandus- ja toiduameti loomatervise ja -heaoluosakonnajuhataja Olev Kalda sõnul on tegemist esimese sellelaadse leiuga Eestis.

"Amet uurib igal aastal nii kodu- kui ka mets- ja veelinde ning seni linnugrippi tuvastatud pole."

Kõrge patogeensusega linnnugripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning põhjustab lindude massilist haigestumist ja suurt suremust.

"Kuna selle haiguse vastu puudub vaktsineerimise võimalus ja ravi, siis tuleb nakatumisest hoidumiseks oma kodulinde hoida sisetingimustes. Haigestumise korral tuleb viiruse leviku vältimiseks linnud hukata ning sööt, söödanõud, jäätmed ja muu materjal, mis võivad olla viirusega saastunud, nõuetekohaselt töödelda või hävitada. Kogu eeltoodud tegevus toimub põllumajandus- ja toiduameti järelevalveametniku kontrolli all. Uued linnud saab ruumidesse tuua pärast täielikku puhastust ja desinfektsiooni," selgitas Kalda.

Ameti sõnul on gripi peamised sümptomid lindude harja, lokutite ja näopiirkonna turse, isutus, uimasus, kõhulahtisus, linnud hingeldavad ning hari ja lokuti muutuvad siniseks. Lisaks on sümptomiks ka munatoodangu järsk langus.

Selleks, et kaitsta oma kodulinde, soovitab amet linde hoida siseruumis ning vältida nende kokkupuudet metslindudega. Lisaks ei tohiks kõrvalisi isikuid oma lindude juurde lasta, enne lindude juurde minemist ja nende toitmist tuleb pesta käed ning vahetada riided ja jalanõud.

Ebatavalise suremuse märkamisel tuleks teavitada veterinaari ning välisriigist tohib linde ja haudemune tuua vaid veterinaarsertifikaadi alusel.

Juhul, kui leitakse hukkunud veelinde (haned, luiged), metslinde või röövlinde (kullid, kotkad), siis palub amet helistada infotelefonil +372 605 4767.  

Linnugrippi on tuvastatud 27 Euroopa riigis ning haiguse tõttu on sellel aastal hukatud või hukkunud ligi 3,5 miljonit kodulindu.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: