Alates märtsist peab hoidma kodulinde siseruumides

Kukk
Kukk Autor/allikas: Ester Urbala

Põllumajandus- ja toiduamet (PTA) kehtestas alates 1. märtsist üleriigilise lindude väljas pidamise piirangud, et tõkestada linnugripi levikut.

PTA keelustab alates 1. märtsist põllumajanduslindude ja teiste tehistingimustes peetavate lindude pidamise välitingimustes. Samuti keelustatakse partide ja hanede pidamine koos teiste lindudega, välja arvatud juhul, kui viiruse sissetoomise ohtu on võimalik hinnata väikeseks sõltuvalt kasvanduse erijoontest ja rakendatavatest riskivähendusmeetmetest, mida põllumajandus- ja toiduamet peab piisavaks.

Ka keelustab amet looduses vabalt elavate lindude toomise kohtadesse, kus samal ajal peetakse põllumajanduslinde või teisi tehistingimustes peetavaid linde.

Lindude väljaspidamine on märtsist lubatud erandolukorras PTA loal juhul, kui nende siseruumis pidamine vääramatult seab ohtu lindude elu ja tervise. Sel juhul peab olema välistatud lindude kokkupuude looduses vabalt elavate lindudega.

Kehtestatud piirangute järgimist kontrollivad PTA ametnikud. Kontrolli käigus hinnatakse linnupidajate rakendatud taudi ennetamise meetmete kohasust, selgitades vajadusel nende olemust. Nõuetele mittevastavuse korral teeb järelevalveametnik linnupidajale ettekirjutuse.

Linnugripi peamised sümptomid on harja, lokutite ja näopiirkonna turse; isutus, uimasus kõhulahtisus; linnud hingeldavad ja hari ning lokuti muutuvad siniseks; munatoodangu järsk langus.

Ameti soovitused selleks, et kaitsta oma kodulinde: hoia linde siseruumis ning väldi igasugust kokkupuudet metslindudega; ära lase kõrvalisi isikuid oma lindude juurde; enne lindude juurde minemist ja nende toitmist, pese käed ning vaheta riided ja jalanõud.

Lindude ebatavalise suremuse märkamisel tuleks teavitada sellest veterinaararsti. Välisriigist tohib linde ja haudemune tuua vaid veterinaarsertifikaadi alusel.

Hukkunud veelindude (haned, luiged), hulganisti surnud metslindude või surnud röövlindude (kullid, kotkad) korjuse leidmisel tuleks sellest teavitada infotelefonil +372 605 4767. Kindlasti ei tohiks ise linde kokku koguda ning neid kuhugi toimetada, sest sellega võib viiruse levikut suurendada. Vajadusel võtab amet ka proovid.

Kodulinnu surmast tuleb teavitada veterinaararsti, kes annab edasised suunised.

PTA tuletab kõikidele põllumajanduslindude omanikele meelde ka kohustust registreerida oma lindude pidamise koht PRIA põllumajandusloomade registris. Registreerima on oodatud ka mõne kana pidajad. Ameti sõnul saab ainult niimoodi operatiivselt viiruse levikut tõkestada ja olla linnupidajale toeks.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: